مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت مطرح کرد تامین اعتبار سالانه ۶هزار میلیاردی نخستین نیاز اجرای برنامه پزشک خانواده

به گزارش فست فود باز مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: نخستین نیاز اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور تامین اعتبار حداقل ۶ هزار میلیارد تومان در سال برای ۵۰ میلیون ایرانی در جمعیت شهری با حداقل برآورد سرانه ۱۲۰ هزار تومان در سال برای هر نفر است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، محمدرضا میرزایی بزرگترین اولویت وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر پایه برای خروج از مشکلات نظام سلامت کشور را اجرای بسته کامل برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع دانست و اظهار داشت: برنامه پزشک خانواده روستایی، عشایری و شهرهای زیر هزار نفر از حدود ۱۴ سال پیش برای حدود ۲۸ میلیون نفر اجرایی شد؛ به نحوی که بیشتر از ۶ هزار و ۷۰۰ پزشک و بیشتر از ۵ هزار و ۴۰۰ ماما همراه با سایر اعضای تیم سلامت، بسته خدمات سطح یک را به مردم ارائه می کنند.
مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت افزود: همین طور از حدود شش سال قبل در دو استان فارس و مازندران برای ۴ میلیون نفر از جمعیت شهری بسته پزشک خانواده شهری اجرا شد. در مجموع حالا بیشتر از ۳۲ میلیون نفر در کشور تحت پوشش برنامه پزشک خانواده هستند و این برنامه برای حدود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت شهری بالای ۲۰ هزار نفر در کشور اجرا نشده است.
وی با تاکید بر اینکه برای کاهش و مدیریت هزینه ها در بخش بستری و سرپایی در سطح ۲ و ۳، وزارت بهداشت باید ۳ اقدام جدی را با همراهی بیمه ها در دستور قرار دهد، اظهار داشت: قدم اول سرمایه گذاری و توجه به نقش و جایگاه خدمات سطح یک در نظام سلامت است؛ یعنی پرداختن به خدمات بهداشتی، پیشگیری، انجام و ارائه خدمات مراقبتی که در نهایت از خیلی از هزینه های ناشی از بیماری های واگیر و غیر واگیر جلوگیری شود.
میرزایی افزود: دومین سوژه اجرای گام به گام و حداقل ۳ تا ۵ ساله برنامه پزشک خانواده شهری است. در صورتیکه در شش ماهه دوم امسال بتوانیم با برنامه ریزی مدل اصلاح شده استان های فارس و مازندران و دستورالعمل ۰۲ را تدوین کرده و از سال ۹۹ با تامین اعتبار، پزشک خانواده را اجرایی نماییم، گام بزرگی در حوزه سلامت برداشته خواهد شد.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، وی اظهار داشت: سومین اقدام مهمی که وزارت بهداشت و بیمه ها باید به آن توجه داشته باشند، افزایش سطح سواد سلامت مردم در روستاها و شهرها است که به اقدامات آموزشی بسیاری نیاز دارد. وزارت بهداشت باید از ظرفیت رسانه ها، فضای مجازی و به خصوص صدا و سیما به درستی استفاده نماید تا در طولانی مدت اثرگذار باشد. در همین راستا سازمان بیمه سلامت با همراهی وزارت بهداشت قرارداد سریال پزشک خانواده را با صدا و سیما منعقد کرده است که تولید آن در آینده ای نزدیک شروع خواهد شد.
مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت اضافه کرد: همین طور قرارداد چاپ بیشتر از ۳۰۰ هزار نسخه برای ۱۱ بسته آموزشی تهیه شده است که در اختیار ۴ هزار مرکز روستایی قرار خواهد گرفت.

منبع: