مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اعلام کرد فراخوان ۷میلیون نفر فاقد بیمه به دفاتر پیشخوان، شرط قسط بندی حق بیمه

به گزارش فست فود باز مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره مهلت تعیین شده برای رجوع افراد فاقد پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان و همینطور نحوه عملکرد آئین نامه ارزیابی وسع در جهت پوشش بیمه ای افراد، توضیح داد.
مهندس طاهر موهبتی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به آئین نامه بیمه پایه الزامی سلامت و ارزیابی وسع در هیات وزیران، اظهار داشت: طبق بند الف ماده ۷۰ برنامه ششم توسعه مقرر شده است تا آحاد جامعه ایرانی ها به صورت الزامی تحت پوشش بیمه سلامت گیرند. باید تمام کسانی که فاقد پوشش بیمه ای هستند شامل افراد نیازمند، روستاها، شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و… نسبت به بیمه شدن خود اقدام نمایند.
وی با تاکید بر ضرورت عرضه خدمات به شکل برخط افزود: برخورداری از یارانه دولت در بخش بیمه سلامت طبق آئین نامه ارزیابی وسع که طی هفته های گذشته به تصویب دولت رسید، صورت می گیرد. بعد از ابلاغ آئین نامه، سازمان بیمه سلامت ظرف مدت ۴۵ روز تا دو ماه مهلت دارد فرایندهای لازم جهت اجرای این آئین نامه را انجام دهد و بعد از این مدت است که مهلت مقرر شش ماه منظور می شود.
وی اضافه کرد: دهک های درآمدی ۱و ۲ و ۳ و یا به عبارتی افرادی که تا ۴۰ درصد حداقل حقوق مصوب شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را دریافت می کنند، باید ارزیابی وسع شده تا برای استحقاق دریافت بیمه سلامت مجانی ارزیابی شوند. بر همین مبنا کسانی که در این سه دهک درآمدی قرار دارند حق بیمه شان به صورت صد در صدی توسط دولت پرداخت خواهد شد.
موهبتی افزود: گروه دومی که برای ارزیابی وسع شان اقداماتی صورت می گیرد، افرادی هستند که ۴۰ درصد حداقل حقوق را دریافت می کنند و در دهک درآمدی ۴ قرار دارند. ۵۰ درصد حق بیمه این دهک را هم دولت پرداخت می کند. اما افرادی که حقوق شان بالاتر از حداقل حقوق مصوب است، صد در صد سرانه حق بیمه خویش را خودشان پرداخت می کنند.
وی اضافه کرد: ارزیابی وسع از جانب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می گیرد و این افراد فرصت دارند که بعد از استعلام سازمان بیمه سلامت ظرف مدت یک ماه اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار دهند. همینطور افرادی که فاقد پوشش بیمه ای هستند باید ظرف مدت شش ماه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نموده و برای قرار گرفتن تحت پوشش بیمه سلامت اقدام نمایند.
موهبتی در ادامه اضافه کرد: هم اکنون حق بیمه برای هر نفر معادل ۴۸ هزار و ۴۰۰ تومان است که در سال این مبلغ معادل ۵۸۰ هزار تومان خواهد شد. خوشبختانه در پیشبینی هایی که داشته ایم مقرر شده است تا افراد بتوانند حق بیمه خویش را اقساطی پرداخت کنند.
وی در مورد طرح بیمه الزامی برای ایرانی ها اظهار داشت: این طرح در جهت اهداف اصلی بیمه قرار دارد تا دیگر فشاری برای پرداخت هزینه ها بر عهده دولت نباشد و تمام افراد حتی به میزان حداقلی، نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: از مردم خواهش می کنم در این مهلت مقرر نسبت به دریافت پوشش بیمه ای اقدام کنند؛ چون که بعد از موعد مقرر شش ماه، دیگر تسهیلاتی مانند اقساطی کردن پرداخت حق بیمه و یارانه های بیمه سلامت وجود نخواهد داشت؛ مگر این که نوزادی تازه به دنیا آمده باشد و یا زن و شوهری تازه ازدواج کرده و از پوشش بیمه ای خانواده های خود خارج شده باشند.
موهبتی در انتها اظهار داشت: طبق برآورد سازمان بیمه سلامت حدود ۶.۵ تا ۷ میلیون نفر در کشور فاقد پوشش بیمه ای هستند. البته آماری که مرکز آمار عرضه می دهد از این عدد بیشتر است.