فست فود باز: یک سیستم جدید مبتنی بر تلفن های هوشمند برای تجزیه و تحلیل جمجمه نوزادان ساخته شده است، چونکه جمجمه برخی نوزادان هنگام تولد شکلی غیر عادی دارد و این مسئله باید به درستی رسیدگی شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، تولد نوزادان با جمجمه های غیر طبیعی اتفاقی غیر عادی نیست. بنا بر این یک سیستم جدید مبتنی بر گوشیهای هوشمند موسوم به “فتومداس” (Photomedas) برای ارزیابی شکل سر نوزادان طراحی شده است تا نوزادان دیگر مجبور به در معرض تابش های بالقوه مضر قرار گرفتن نباشند.
هم اکنون به منظور مشخص شدن میزان تغییر شکل جمجمه، متخصصان کودکان گاهی اوقات از توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) استفاده می نمایند که با تابش اشعه های مضر برای نوزادان همراه می باشد. در صورتیکه هر دو روش برای گرفتن تصویر کامل و دقیق مفید هستند، اما مغز نوزادان را نیز با تابش اشعه های مضر تحت تأثیر قرار می دهند.
با عنایت به این نقص، معمولا CT و MRI فقط در حادترین موارد استفاده می شوند. در بقیه زمان ها از ابزارهای اندازه گیری مانند کولیس و نوار استفاده می شود. بااینکه این روش ها مضر نیستند، اما دقت کمتری هم دارند.
اینجاست که “فتومداس” وارد می شود. این سیستم توسط دانشمندان دانشگاه پلی تکنیک والنسیای اسپانیا طراحی شده که شامل یک برنامه در تلفن هوشمند به همراه یک کلاه جمجمه است که از نشانگرهای رمزگذاری شده پوشیده شده است.
نوزادان تازه متولد شده تا ۱۲ ماهه می توانند از این سیستم بهره مند شوند تا ابعاد و شکل جمجمه آنها به دقت بررسی شود. این سیستم از سر نوزاد فیلم می گیرد و سپس این فیلم با عنایت به نشانگرها برای ساخت یک مدل سه بعدی کامپیوتری استفاده می شود.
پروفسور “خوزه لوئیس لرما” می گوید: فتومداس هیچ گونه ناراحتی یا اشعه برای نوزادان ندارد. این یک چاره غیر تهاجمی است که قابل اعتماد است و به راحتی قابل استفاده می باشد و نتایجی را ارائه می دهد که ۱۰۰ درصد قابل اعتماد هستند.
این تحقیق در مجله Measurement انتشار یافته است.

منبع:

About Author