در دهمین جلسه قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی چه گذشت؟

به گزارش فست فود باز دهمین جلسه هیات اجرایی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی با حضور وزیر بهداشت و اکثریت اعضا بامداد امروز در محل ستاد وزارت بهداشت برگزار گردید.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور – سخنگوی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی اظهار داشت: در این جلسه ضمن ارائه گزارش اعضا در مورد آخرین وضعیت بازار دارو و تجهیزات پزشکی و تامین ارز و منابع لازم برای تامین اقلام مذکور، درمورد تامین و تخصیص منابع مکمل یاری حوزه بهداشت در نیمه دوم سال ۹۸ از محل تولید داخل بحث و تصمیم گیری شد و وزیر بهداشت ضمن اظهار خرسندی از روند تامین دارو و تجهیزات پزشکی در ماه های اخیر از کلیه دست اندرکاران این حوزه قدردانی نمود.
وی ادامه داد: همچون موارد مطروحه در این جلسه، مبحث نظارت ارکان ثالث و مراکز آزمایشگاهی معتبر بین المللی بخصوص در حوزه داروهای بیوسیمیلار به صورت متناوب بود که با تاکید اعضا به تصویب رسید.

جهانپور تصریح کرد: تاکید وزیر بهداشت و اعضای قرارگاه بر پشتیبانی از تولید داخل در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است؛ لیکن همه این حمایت ها منطقی، مشروط و سلامت محور خواهد بود و شرط لازم این حمایت ها، کیفیت، ایمنی و رعایت استانداردهای علمی و فنی خواهد بود.

سخنگوی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی اظهار داشت: راهکارهای توسعه و تسهیل استفاده از منابع و تسهیلات صندوق توسعه ملی در جهت ارتقای صنعت دارو و تجهیزات پزشکی همچون موارد مورد بحث در نشست امروز این قرارگاه بود و مقرر شد این مورد در تعامل با سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی پیگیری شود.

بنابر اعلام وبدا، وی افزود: به دنبال مصوبات قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی و تمهیدات وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در جهت پشتیبانی از رونق تولید و کالای ایرانی، نسبت ارز تخصیصی محصول نهایی دارو از ۶۸ درصد در سال ۹۷ به ۴۱ درصد در پنج ماهه نخست سال ۹۸ کاهش یافته و بیشتر از ۵۱ درصد ارز تخصیصی حوزه دارو به مواد اولیه دارویی تعلق گرفته است.

او همینطور در انتها تصریح کرد: سیاست قرارگاه دارو و تجهیزات پزشکی در سال ۹۸ کاهش وابستگی به یورو است و در سال ۹۸ تابحال سهم ۷۰ درصدی یورو در حوزه تجهیزات پزشکی به ۵۶ درصد کاهش یافته است و با تصویب قرارگاه هر دو سیاست کاهش ارزبری محصول نهایی دارو از کل ارز دارو و کاهش وابستگی به دلار و یورو کماکان تداوم خواهد یافت.

About Author