مشاهده ذرات آلاینده هوا در جفت جنین

به گزارش فست فود باز متخصصان علوم پزشکی در بلژیک در مطالعه ای جدید به وجود ذرات آلاینده هوا در ˮبخش جنینیِ جفتˮ پی بردند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، گروهی از متخصصان بلژیکی در بررسی های خود ذرات آلاینده هوا را در بخشِ جنینیِ جفت پیدا کردند که نشان داده است جنین به صورت مستقیم در معرض کربن سیاه تولیدی وسایل نقلیه و سوخت های مصرفی است.
جفت از دو قسمت شامل بخش مادری و بخش جنینی تشکیل شده است.
این نخستین مطالعه ای است که نشان داده است ذرات آلوده تنفسی توسط زنان آبستن می تواند به جفت نفوذ پیدا کند و مشخص شد در جفت های بررسی شده به ازای هر میلی متر مکعب بافت، هزاران ذره آلاینده ریز وجود دارد.
ارتباط بین قرار گرفتن در معرض هوای آلوده و افزایش احتمال سقط جنین، تولد زودهنگام و تولد نوزاد با وزن پایین تایید شده است.
محقان دانشگاه «هاسلت» در بلژیک با اشاره به اینکه صدمه های وارد شده به جنین با نتایج طولانی مدت همراه می باشد، اظهار داشتند: این دوره حساس ترین برهه زمانی است. تمامی اعضای بدن در حال رشد و تکامل هستند. برای حفاظت از نسل های آینده لازم است میزان قرار گرفتن در معرض آلاینده ها کاهش پیدا کند.
همینطور نتایج بررسی ها از آن حکایت می کند که آلودگی هوا به تمامی اعضای بدن و هر سلول موجود در بدن انسان صدمه می زند. همینطور این نانوذرات از مانع خون-مغز عبور کرده و میلیاردها مورد آن در قلب ساکنان جوان شهرها مشاهده می شود.
به گزارش روزنامه گاردین، در این بررسی محققان به مطالعه روی ۲۵ جفت بدست آمده از جنین زنان غیرسیگاری پرداختند. به قول محققان در سمتی از جفت که به جنین نزدیک است نانوذراتی وجود دارد که تعداد آنها با میزان قرار گرفتن مادران در معرض هوای آلوده ارتباط دارد. همینطور روی جفت های سقط شده هم بررسی انجام و مشخص شد این نانوذرات حتی در جنین هایی که تنها ۱۲ هفته داشتند وجود داشته است.