بررسی تفاوت علایم پارکینسون در زنان و مردان

به گزارش فست فود باز گروهی از متخصصان علوم پزشکیِ ایتالیا در مطالعه ای به بررسی تفاوت بیماری پارکینسون در زنان و مردان پرداختند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، خطر مبتلا شدن به بیماری پارکینسون در مردان دو برابر بیشتر است. هرچند این بیماری عصبی در زنان با سرعت بیشتری پیشروی می کند و بنابراین امکان مرگ زودهنگام بر اثر این بیماری در آنان بیشتر است.
این موارد بخشی از نقش فاکتور جنسیت در بیماری پارکینسون است و شواهد تایید کننده این اثربخشی رو به افزایش است. این یافته ها نه تنها نشان داده است تجربه این بیماری بین زنان و مردان متفاوت می باشد بلکه مشخص می کند که تفاوت هایی در عوامل زیستی اصلی و اساسی آن وجود دارد.
محققان ایتالیایی اظهار داشتند: فهم تفاوت های در رابطه با جنسیت در بین مبتلایان به بیماری پارکینسون به پزشکان کمک می نماید تا راهکارهای درمانی موثرتری پیشنهاد داده و خدمات مراقبتی و درمانی بهتری عرضه کنند.
محققان با اشاره به اینکه شواهد بیشتری از تفاوت بیماری پارکینسون در زنان و مردان بدست آمده، اظهار داشتند: یافته های اخیر نشان داده است جنسیت بر شاخص های خطرزای بیماری و مکانیزم مولکولی درگیر در بیماری زایی پارکینسون تاثیر دارد.
در این بررسی به این مورد پرداخته شد که چگونه مشخصه های بالینی، شاخص های خطرزا، مکانیزم های زیستی و واکنش به درمانِ این بیماری با عنایت به جنسیت متفاوت می باشد.
پارکینسون بیماری است که بر قدرت حرکت، راه رفتن، تعادل، کنترل عضلات تاثیر گذاشته و با مرور زمان تشدید می شود. افسردگی، احساس خستگی و مشکلات حافظه از دیگر علایم این بیماری است. بیماری پارکینسون بر اثر از بین رفتن عصب ها یا سلول های عصبی در ناحیه ای از مغز که کنترل حرکت را به عهده دارند بوجود می آید.
همینطور در مطالعه ای که روی موش های آزمایشگاهی انجام گرفت محققان توانستند پروتئین های سمی را که از روده و از راه عصب به مغز منتقل می شود ردیابی کنند.
محققان تاکید کردند: سن، فاکتور خطرزایی در بروز این بیماری است. حدود سه درصد از افراد در سن ۶۵ سالگی و بیشتر از پنج درصد بعد از سن ۸۵ سالگی به این بیماری مبتلا می شوند.
مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۸ نشان داد بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ تعداد مبتلایان به بیماری پارکینسون در جهان بیشتر از دو برابر افزایش پیدا کرد و به ۶.۱ میلیون نفر رسید.
به گزارش مدیکال نیوز تودی، علایم این بیماری که بر قدرت حرکتی بیمار تاثیر می گذارد در مردان زودتر از زنان ظاهر می شود. در عین حال لرزش اندام همراه با احتمال زمین خوردن همچون علائمی هستند که در زنان سریع تر ظاهر می شوند.