در لردگان چه خبر است؟

به گزارش فست فود باز تا همین چند وقت پیش اگر نام «لردگان» را جست وجو می کردید، مطالب زیادی درباره آبشارهای بکر و بلند عایدتان می شد اما حالا چند روزی است که نام شهرستان «لردگان» همراه با بیماری ایدز دهان به دهان می چرخد؛ ماجرایی که ابعاد مختلفی را هم در بر می گیرد.

«لردگان» کجاست؟

شهرستان لردگان یکی از شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری است و مردمش دارای گویش و آداب لری بختیاری هستند. لردگان ۱۹۹ روستا دارد و اخباری که این روزها درباره شیوع بیماری ایدز یا همان ویروس HIV در این شهرستان شنیده می شود، مربوط به یکی از این روستاها یعنی روستای «چنارمحمودی» است.

«چنارمحمودی» حدود ۱۴۹۸ نفر جمعیت دارد و نزدیک به ۲۷۰ خانواده در این روستا ساکن هستند. مردم روستا در بافت گلیم و لباس های محلی لری هم مهارت زیادی دارند و اغلب کشاورزی می کنند.

اهالی «چنارمحمودی» چگونه متوجه شدند که ایدز دارند؟

حدود ۲ ماه پیش برخی از مردم روستا در یک طرح پایش سلامت بعد از آزمایش دیابت متوجه شدند که مشکوک به داشتن بیماری ایدز هستند اما بیمارانی که نتیجه آزمایششان خبر از این بیماری می داد، به نتیجه آزمایش اکتفا نکردند و برای اطمینان بیشتر به مراکز درمانی در اصفهان و شیراز رفتند که متوجه شدند نتیجه آزمایش کاملا درست بوده و با وجود آزمایش های متعدد، نتیجه قطعا مثبت است.

بررسی های پزشکی در این روستا شروع شد. نتیجه بررسی ها و آزمایش ها حاکی از آن بود که ۲۲ نفر از اعضای «چنارمحمودی» ایدز گرفته اند. بیماران شامل زنان، مردان و نوزادان بودند و بدین سان پرونده آلودگی به ایدز در شهرستان لردگان به جریان افتاد.

رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری یک پرونده قضایی در این خصوص تشکیل و دستگاه قضایی هم رسیدگی به این مورد را در اولویت قرار داد. دیگر مسؤلان مرتبط به مبحث هم پیگیری های خویش را آغاز کردند تا مبدأ و منشأ این آلودگی را کشف کنند.

واکنش مبتلایان به این اتفاق چه بود؟

پس از اینکه برخی از اهالی روستای «چنارمحمودی» با این حقیقت مواجه گشتند که ناقل ویروس HIV هستند، ادعا کردند که یکی از بهیاران مرکز بهداشت در زمانی که برای انجام آزمایش دیابت از آنها خون می گرفته است، به جای هر سرنگ برای یک نفر، از یک سرنگ مشترک برای تمام رجوع کنندگان بهره برده است.

خبرهای منتشرشده اولیه هم حاکی از آن بود که این آلودگی به دلیل قصور پزشکی توسط بهیار این روستا به علت رعایت نکردن اصول بهداشتی و استفاده از سرنگ آلوده در انجام برخی آزمایش ها برای اهالی روستا شیوع یافته است. برای همین با پیگیری های قضایی، بهیار روستا بازداشت شد تا تحقیقات در اینباره کامل شود.

اما مدیر مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت بلافاصله انتقال ویروس را از راه سرنگ آلوده تکذیب و آنرا در حد یک شایعه عنوان نمود.

آغاز موج اعتراض مبتلایان و مردمی که به خیابان ها آمدند

طبیعی است که این اتفاق برای خیلی از اهالی و مبتلایان به ویروس ایدز شوکه کننده بود و از سویی آن چیزی که ذهن ساکنان را بهم ریخت، این بود که به احتمال زیاد انتشار گسترده چنین خبری اصالت و آبروی آنها را نشانه می گیرد.

تعدادی از اهالی با حمله به خانه بهداشت و شکستن شیشه های این مکان و با تجمع مقابل فرمانداری لردگان اعتراض خویش را نسبت به این حادثه ابراز کردند.

ماجرا بالا گرفت و بازار شایعات داغ شد. وزیر بهداشت هم ادعای آلوده شدن این افراد را به وسیله سرنگ آلوده رد کرد و در نامه ای به وزیر دادگستری از ورود و بیان مطلب غیرکارشناسانه مقامات قضایی استان چهارمحال و بختیاری و بازداشت بهیار مربوط انتقاد نمود و خواهان رسیدگی سریع به این پرونده و اعاده حیثیت کارمند نظام بهداشتی درمانی شد.

سعید نمکی در بخشی از نامه اش نوشته بود: «جهت حفظ شئونات مردم منطقه به نحو کاملا محرمانه مبحث پیگیری و با آزمایشات گسترده موارد جدید ردیابی گشت که متأسفانه کانون آلودگی در معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب شناخته شد. آرام و بی صدا این حرکت بیماریابی ادامه داشت تا امروز یکی از مقامات قضایی استان با ورود به مبحث و ابراز مطلب غیرکارشناسانه در خصوص مقصر بودن بهورز روستا و آلودگی بیماران از راه سرنگ آلوده توسط وی، مبادرت به جلب این نیروی خدوم و زحمتکش نمود و غم انگیز آنکه رسانه های مغرض بیگانه به استناد به این اعلام نظر و رفتار عاری از هرگونه دیدگاه کارشناسی، خبر کذب آلودگی مردم یک روستا به علت قصور پرسنل مرکز درمانی و استفاده از سرنگ آلوده به ویروس ایدز را منتشر نموده اند.»

اما برخی از اهالی لردگان که از صحبت های دکتر نمکی به خشم آمده بودند، دو روز بعد شبکه بهداشت را به آتش کشیدند و به فرمانداری این شهرستان حمله کردند. آنها تابلوی فرمانداری و اداره بهداشت لردگان را پایین کشیدند و ماشین و دفتر امام جمعه را هم آتش زدند.

البته برخی عوامل خودسر هم روی موج این اعتراضات مردم نشستند تا اعتراضات را به سمت و سوی دیگری هدایت کنند. استاندار چهارمحال و بختیاری هم اعتراض های روز گذشته در لردگان را به «ضدانقلاب» و «خرده جریانی پیچیده» نسبت داد.

این در حالی است که روز ۱۳ مهرماه تجمعاتی در پشتیبانی از اهالی لردگان در اصفهان، ایلام و چند شهر دیگر هم برگزار گردید.

ایدز واقعا چگونه سراغ ما آدم ها می آید؟

ایدز نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می شود. بیماری ناشی از ویروس HIV دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد امکان دارد برای مدت کوتاهی یک بیماری شبه آنفلوآنزا را تجربه کند. بنابراین معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته می شود. نهفتگی به این معناست که شما بعد از مبتلا شدن نمی توانید در یک بازه چندماهه متوجه بیماری شوید.

ایدز عموما از راه رابطه جنسی محافظت نشده، انتقال خون آلوده، سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل می شود.

چند نفر در ایران ایدز دارند؟

دکتر مینو محرز – رئیس مرکز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشکی تهران – چندماه پیش در گفتگو با روزنامه «ایران» اعلام نموده بود: گزارش ها نشان داده است هم اکنون حدود ۴۰ هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور وجود دارد اما آمار غیر رسمی از حقیقتی تلخ خبر می دهد و آن افزایش تعداد مبتلایان تا حدود دو تا سه برابر آماری است که امروز در دست ما قرار دارد.

او همینطور تصریح کرد: افزایش میزان شیوع این بیماری از شناخت ناکافی ایدز و ناآگاهی مردم جامعه از طریق های انتقال آن نشأت می گیرد. امروزه الگوی مبتلا شدن به بیماری تغییر یافته است و دیگر خون و فرآورده های خونی عامل مبتلا شدن به آن نیست. زمانی فاکتور ۸ که از سایر کشورها وارد می شد عامل مبتلا شدن به این بیماری محسوب می شد که با اقدامات انجام گرفته، بسرعت کنترل شد. از جانب دیگر استفاده از سرنگ های چند بار مصرف در بین معتادان تزریقی هم راه جدی انتقال این بیماری به حساب می آمد اما با توزیع سرنگ در بین معتادان تا حدود زیادی این راه انتقال بیماری هم کنترل شد.

محرز با اشاره به موج سوم ایدز در کشور تصریح کرده است: مبحث نگران کننده در جامعه امروز انتقال بیماری از طریق تماس جنسی حفاظت نشده است که به واسطه نبود آموزش صحیح در بین جوانان و حتی افرادی که در دهه ششم زندگی خود قرار دارند هم دیده می شود. جوانان امروز به علت عدم آگاهی و ناتوانی در خویشتنداری به این بیماری گرفتار می شوند. متأسفانه آموزش و پرورش در آگاهی بخشی به کودکان و نوجوانان بسیار ضعیف عمل کرده است.

برای مردم لردگان باید چه کار کرد؟

به نظر می رسد مردم کشور همچنان درباره نحوه انتقال ویروس ایدز ناآگاه هستند و آموزش و اطلاعات آن طور که باید و به صورت گسترده در اختیار مردم قرار نمی گیرد. انتقال این ویروس به برخی بانوان و نوزادان در ماجرای لردگان این مورد را هم به ذهن متبادر می کند که این افراد پیش از ازدواج تست HIV انجام نداده اند.

اما به نظر می آید که این روزها مردم لردگان بیشتر از هر چیز به آرامش و شفافیت احتیاج دارند و اینکه شخصی آگاه از همه ابعاد ماجرا، خیلی چیزها را برایشان روشن کند. نگرانی هم اکنون به روستاهای اطراف «چنارمحمودی» سرایت کرده است و مردم دقیقا نمی دانند چه بلایی سرشان آمده است.