یک متخصص تغذیه عنوان کرد نقش ویتامین ها و ریز مغذی ها در مقابله با ویروس ها

به گزارش فست فود باز یک متخصص تغذیه، اظهار داشت: افرادی که خواب کافی، راحت و با کیفیت ندارند به سبب نقص سیستم ایمنی بیشتر از سایرین در معرض مبتلاشدن به انواع بیماری ها و ویروس ها هستند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، تیرنگ نیستانی، با اشاره به اهمیت تغذیه در پیش گیری از بیماری های واگیردار و عفونی اظهار نمود: تردیدی وجود ندارد که شدت بیماری باتوجه به کمبود مواد مغذی و نقص سیستم ایمنی در افراد متفاوت می باشد. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزود: گواه این مساله این است که اگر چنانچه دونفربه این بیماری مشترک مبتلا شوند تظاهرات بالینی در این دوفرد بسته به میزان شدت و مقاوت بدن متفاوت می باشد. بطور مثال یک بیماری و یا مبتلاشدن به یک ویروس مشترک می تواند در یک فرد کشنده باشد ولی در فرد دیگری علایم و عوارض جدی نداشته باشد.

نیستانی با اشاره به اینکه تعداد مبتلایان بیماری هایی نظیر کرونا، سارس و یا آنفلوانزا بیشتر از افرادی است که جان خودرا در اثر مبتلاشدن به این بیماری ها از دست داده اند، اشاره کرد: دستگاه ایمنی بدن به تنهایی متاثر از تغذیه نیست هرچند که تغذیه می تواند نقش مهمی در عوارض و شدت مبتلاشدن به این بیماری ها داشته باشد.
وی، خستگی و کار سنگین را یکی دیگر از عوامل مبتلاشدن به انواع بیماری ها دانست و اشاره کرد: افرادی که خواب کافی، راحت و با کیفیت ندارند به سبب نقص سیستم ایمنی بیشتر از سایرین در معرض مبتلاشدن به انواع بیماری ها و ویروس ها هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه اهمیت مصرف مواد معدنی و ریزمغذی ها را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در بحث های مربوط به تغذیه استفاده از ویتامین A اهمیت ویژه ای دارد تا جائیکه این ویتامین بعنوان ویتامین ضد عفونت معروف شده است.
به گفته وی، ویتامین A به میزانی قابل توجهی سیستم ایمنی بدن را در مقابل مبتلاشدن به بیماریهای تقویت می کند.
نیستانی با اشاره به این که لبنیات، تخم مرغ، انواع گوشت، سبزیجات زرد و نارنجی منبع سرشار ویتامین A هستند، افزود: کمبود ویتامین A عامل عفونت تنفسی و لطمه به پوست و سیستم گوارشی می شود، سیب زمینی، کلم، هویج، فلفل، زردآلو، انبه، تخم مرغ وکره حاوی این ویتامین هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اشاره کرد: استفاده ها از منابع معدنی نظیر «روی» نیز در رژیم غذایی می تواند تاثیر بسزایی در ارتقا سطح ایمنی بدن داشته باشد.
این متخصص تغذیه اشاره کرد: کاهش روی می تواند دستگاه ایمنی را تضعیف کند و نکته اصلی اینجاست که زمانی که مشکلات تغذیه ای ایجاد می شود دستگاه ایمنی بدن نخستین نقطه ای در بدن است که گرفتار لطمه می شود و در عین حال زمانی که مشکل کمبود ویتامین ها در بدن جبران می شود سیستم ایمنی آخرین جایی در بدن است که ترمیم خواهد شد.
نیستانی، چاقی و اضافه وزن را موضوعی کاملا بی ارتباط با کمبود ویتامین و مواد معدنی در خون دانست وتوضیح داد: مطالعات نشان می دهد افرادی که چربی شکمی و گرفتار اضافه وزن هستند نیز در بیشتر موارد گرفتار کمبود ویتامین هستند بدین سبب چاقی هیچ ارتباطی به کافی بودن ویتامین ها در بدن ندارد.
وی، منبع اصلی دریافت ویتامین به جز منابع گیاهی همانند غلات و حیوانی مثل ماهی ساردین، شیر و تخم مرغ، در معرض قرار گرفتن در نور مستقیم آفتاب ذکر کرد.
نیستانی در ادامه تامین ویتامین D در بدن را برای حفظ ایمنی ضروری ذکر کرد و اشاره کرد: کاهش ویتامین Dمی تواند برایمنی ذاتی بدن اثر گذار باشد.
این متخصص تغذیه دانشگاه لزوم توجه به تامین مواد مغذی و مورد نیاز بدن را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: کمبود ویتامین هایی که در بدن علائم خاصی ایجاد نمی کند می تواند در دراز مدت مشکلات جدی ایجاد کند.
وی همین طور درباره اثرات ویتامین C در بدن اظهار داشت: این ویتامین تاثیر ثابت شده ای برای محافظت در مقابل عفونت های تنفسی ندارد، همین طور این ویتامین در مقادیر بالا اثرات مخربی بر بدن می تواند داشته باشد.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ویتامین C و سایر مواد غذایی و معدنی دیگر هیچ گاه نمی توانند به تنهایی بدن را در مقابل عفونت های ویروسی خصوصاً کرونا ویروس محافظت کنند.
نیستانی افزود: مطالعات نشان می دهد زمانی که با کاهش سطح ریز مغذی ها روبرو می شویم حتی ویروس های ضعیف نیز قابلیت تبدیل شدن به ویروس مقاوم و بیماری مهلک را دارند. به مدلول ساده تر، وضعیت میزبان روی شدت بیماری اثرگذار می باشد.

منبع:

About Author