شمار فوتی های کرونا در استان مرکزی به یازده نفر رسید

به گزارش فست فود باز ایسنا/مرکزی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت: تعداد مبتلایان به کرونا در استان مرکزی ۱۴۹ نفر است و تابحال ۱۱ نفر به علت مبتلا شدن به این بیماری جان خویش را از دست داده اند.
دکتر سید محمد جمالیان عصر چهارشنبه ۱۴ اسفندماه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان مرکزی به ۱۴۹ نفر رسیده است، اظهار داشت: ۳۶ نفر در اراک، ۴۵ نفر در ساوه و زرندیه، ۲۱ نفر در دلیجان، ۱۰ نفر در خمین، ۱۱ نفر در محلات، ۴ نفر در آشتیان، ۷ مورد در تفرش، ۸ نفر در فراهان، ۲ نفر در شازند، یک نفر در خنداب و ۴ نفر در کمیجان به ویروس کرونا مبتلا هستند.
وی با اشاره به اینکه تابحال ۱۱ نفر در استان مرکزی( ۵ نفر دلیجان، ۴ نفر ساوه و ۲ نفر در اراک) بر اثر این بیماری جان خویش را از دست داده اند، اضافه کرد: تعداد بهبودی و ترخیص های استان مرکزی تا این لحظه به ۱۸ نفر رسیده است.
جمالیان با اشاره به اینکه حدودا ۱۰ روز دیگر پیک افزایشی این ویروس را شاهد خواهیم بود، تصریح کرد: مردم باید طی ۱۰ روز آینده همچنان در خانه بمانند و از حضور در اماکن پر ازدحام اجتناب کنند و در صورت داشتن علایم به سرعت با سامانه ۳۸۳۹ تماس بگیرند. فاصله یک تا ۱.۵ متری را با دیگران حفظ کنند، استفاده از ماسک، شست و شوی مستمر دست ها و استفاده از دستمال در صورت عطسه و سرفه را جدی بگیرند، دستمال، ماسک و دستکش استفاده شده را به صورت وکیوم شده دور بیندازنند تا به مرحله ثبات در شیوع ویروس برسیم و سپس آرام آرام به سمت کاهش شیوع حرکت نماییم.
وی با اشاره به اینکه شهرستان های ساوه و دلیجان شرایط جدی تری نسبت به دیگر شهرستان ها دارند، اضافه کرد: البته وضعیت دلیجان حدودا بهبود یافته است، اما بازرسی های زیستی در تمام ورودی و خروجی شهر در حال انجام می باشد. فردا جلسه قرارگاه پدافند زیستی در دلیجان و ساوه برگزار می گردد تا تصمیمات مفیدی جهت کنترل بهتر بیماری در این دو شهرستان اتخاذ شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: هم اکنون مبادی ورودی و خروجی شهرستان های ساوه، تفرش، دلیجان، آشتیان، فراهان و یک قسمت از اراک تحت بازرسی زیستی است.
جمالیان با اشاره به اینکه امروز بخشی از ۱۷ هزار ماسک اختصاص یافته به استان، در داروخانه خصوصی توزیع شده است و اقلامی که به استان تخصیص می یابد روزانه توزیع خواهد شد، اظهار داشت: الکل به مقدار کافی در دسترس همه داروخانه ها هست، اما نکته مهم این است که مردم باید از حضور در نقاط پر ازدحام اجتناب کنند، متاسفانه در مرکز شهر دستفروشان فعال می باشند و مردم به صورت تجمعی در کنار هم از آنها خرید می کنند در حالیکه این تجمعات می تواند محیط مناسبی برای انتقال ویروس باشد و می تواند به صورت جهشی آمار را افزایش دهد، روز گذشته متاسفانه شاهد شلوغی خیابان ها بودیم که از مردم خواهش داریم به جز موارد ضروری به هیچ وجه در خیابان ها حاضر نشوند.

About Author