نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران: بیشترین مشکلات در شرایط موجود تأمین وسایل حفاظتی است

به گزارش فست فود باز همدان نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران از طریق اندازی خط تولید وسایل حفاظتی در همدان ابرازخرسندی کرد و اظهار داشت: بیشترین مشکلات در شرایط موجود به منظور مقابله با کروناویروس مربوط به تأمین وسایل حفاظتی است.
پروفسور کریستوفر هاملمن دوشنبه ۱۳ مردادماه در اولین سفر به استان همدان در دیدار با رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا، با اشاره به اینکه امروزه خیلی از پزشکان در خط اول مقابله با کرونا خدمت می کنند، ضمن رضایت از انتشار مقالات پژوهشی در حوزه کرونا، به مسائل مربوط به ورود اقلام بهداشتی درمانی به کشور و به برنامه های سازمان بهداشت برای تولید کیت های تست تشخیصی و فراهم آوردن وسایل بهداشتی اشاره نمود.
وی با تاکید بر اهمیت حوزه آموزش بهداشت، سلامت و ارتقای بهداشتی و ابرازامیدواری از ارتقاء سواد بهداشتی، به ارزشمندی پایلوت بودن همدان در برنامه «هر خانه، یک پایگاه سلامت» اشاره نمود و اظهار داشت: با شنیدن گزارش رئیس دانشگاه علوم پزشکی متوجه موقعیت اپیدمی همدان و نحوه برخورد با اپیدمی و کنترل آن شدم.
وی با ابرازخرسندی از اینکه استان همدان در مرحله اول سناریوی خود با درنظر گرفتن پروژه ۷۰۰ تختخوابی باقیمانده و احتیاج به تعداد تخت بیشتر نبوده است، مطرح کرد: بالانس خوبی در پذیرش بیماران کرونایی وجود دارد.
هاملمن در ادامه در زمینه تلاش سازمان بهداشت جهانی برای پشتیبانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران برای فراهم آوردن وسایل مورد نیاز برای بیمارستان ها و توسعه توانمندی آزمایشگاه ها و بیمارستانها سخن گفت.
وی بازدید از برخی مراکز آموزشی درمانی را جزء برنامه های پروژه «آی. سی. ای. آر. پی» دانست و اظهار داشت: این پروژه مربوط به پاسخ دهی ایران به کووید ۱۹ است که در آن سازمان بهداشت قراردادی برای تأمین وسایل حفاظتی با هدف بالا رفتن استاندارد وسایل تشخیص کووید ۱۹ درنظر گرفته است.
وی بررسی وسایل بیمارستان ها را از دیگر برنامه های سفر خواند و ابرازامیدواری کرد که با عنایت به زمان بر بودن ورود وسایل به استان همدان این امکانات هر چه سریع تر به همدان برسد.
نماینده سازمان بهداشت جهانی در انتها با ابرازخوشحالی از روند طی شده در همدان، سوالاتی را در زمینه مطالعات ایمونولوژی و تحقیقات در مورد پیوند آنتی بادی و الایزا آنتی بادی تست بیان کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان هم ضمن دعوت از حضار برای به یک دقیقه سکوت به احترام کادر درمان و جان باختگان کروناویروس با معرفی دانشگاه علوم پزشکی همدان، توضیحاتی در مورد جمعیت استان همدان، موقعیت اقلیمی و آب و هوایی، قابلیت های گردشگری استان همدان و جاذبه های دیدنی بخصوص قرارگیری آرامگاه حکیم بزرگ جهان بوعلی سینا در استان همدان بیان کرد.
دکتر رشید حیدری مقدم سیستم بهداشت و درمان استان همدان را قطب غرب کشور و خدمات رسان به استان های اطراف دانست و مطالبی در مورد تاریخچه راه اندازی دانشگاه علوم پزشکی همدان عرضه کرد.
وی با بیان مطالبی در مورد ظرفیت های دانشگاه علوم پزشکی همدان همچون برخورداری از ۱۴ بیمارستان و پوشش دهندگی به استان های اطراف بخصوص منطقه غرب کشور، تعداد کارکنان، اعضای هیئت علمی و دانشجویان و امکانات بهداشتی و درمانی را برشمرد.
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا هم مهمترین فعالیتهای دانشگاه علوم پزشکی همدان را در مقابله با کووید ۱۹ و میزان مبتلا شدن به تفکیک شهرستانی و جنسیتی عنوان نمود و با اشاره به وجود سه سناریو برای اپیدمی کروناویروس اظهار داشت: خوشبختانه در استان همدان سناریوی نخست با درنظر گرفتن تعداد ۷۰۰ تخت بستری اجرایی شد و نیازی به تعداد تخت های بیشتر پیشبینی شده در سناریوهای دوم و سوم نبوده است.
دکتر منوچهر کرمی گزارشی از فعالیتهای انجام شده در مراکز ۱۶ ساعته، تعداد افراد تحت درمان قرار گرفته و درمان شده به تفکیک شهرستان عرضه کرد و علت اصلی اپیدمی کرونا در ایام اخیر را ارتباطات خانوادگی و گردهمایی ها دانست.
وی به قابلیت شبکه های بهداشت درمان در کمک به مقابله با کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: نقش بهورزان در عرضه آموزش های بهداشتی بعنوان پایین ترین سطح حوزه سلامت بسیار پرارزش بوده است.
کرمی با یادآوری اقدامات انجام شده در حوزه بسیج آموزش و اطلاع رسانی کروناویروس، بهره گیری از ظرفیت رسانه ها و قرار دادن نکات کلیدی در رابطه با کرونا در صفحه اصلی سایت دانشگاه علوم پزشکی همدان و اطلاع رسانی گسترده در چارچوب توزیع پوستر و نصب بنر پرداخت.
به گزارش پایگاه خبری وب دا در همدان، وی ضمن عرضه گزارشی تصویری در مورد نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در همه ادارات، مکان های پرتجمع، فروشگاه ها در مورد نمونه های موفق اقدامات انجام شده برای مدیریت بهتر کووید ۱۹ همچون تولید اقلام حفاظتی نظیر ماسک و تحقیقات صورت گرفته در حوزه کرونا صحبت کرد.

منبع:

About Author