به گزارش فست فود باز آزمایش سواب بینی یکی از آزمایش هایی است که به منظور اطلاع از این مورد که آیا فرد به کووید-۱۹ مبتلا است یا خیر انجام می شود، حالا یک شرکت تایوانی موفق به توسعه سیستمی رباتیکی شده که این آزمایش را بدون دخالت پزشک و تنها انجام می دهد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، شرکت تایوانی “Brain Navi ” به تازگی از توسعه یک سیستم رباتیک اطلاع داده است که می تواند به تنهایی عملیات آزمایش سواب بینی افراد را انجام دهد.
سیستم رباتیک مذکور” Nasal Swab” نام دارد و توسعه دهندگان از آن در نمایشگاه “Bio Asia Taiwan ۲۰۲۰ “رونمایی کردند. این دستگاه از تکنیک های تشخیص چهره برای یافتن سوراخ بینی فرد و قرار دادن سواب در داخل بینی استفاده می نماید.
برای انجام این کار افراد ابتدا می بایست سر خویش را در مکانی که برای سر کاربران بر روی سیستم تعبیه شده، قرار دهند و سپس تمامی کارها به صورت اتوماتیک و توسط ربات انجام می شود.

پزشکانی که این کار را انجام می دهند باید مجهز به تجهیزات حفاظتی شخصی(PPE) باشند و استفاده از چنین پوشش هایی در طولانی مدت می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. تجهیزات حفاظتی شخصی به ابزار، تجهیزات و پوشش های محافظتی اطلاق می شود که استفاده کننده را در مقابل هرگونه خطرات سلامتی یا ایمنی در محل کار محافظت می کند. تجهیزات حفاظتی شخصی شامل مواردی چون کلاه ایمنی، دستکش، حفاظت از چشم، کفش ایمنی، ماسک غواصی، محافظ گوش و تجهیزات تنفسی است. علاوه بر این، از آنجایی که حالا نمونه برداری به شکل گسترده در مراکز کلینیکی انجام می شود و هوا رو به گرم شدن است، استفاده از چنین تجهیزاتی برای افرادی که این آزمایش ها را انجام می دهند، خیلی سخت است؛ ازاین رو استفاده از چنین سیستم هایی بسیار کاربردی است.
به تازگی محققان “دانشگاه جنوب دانمارک”(University of Southern Denmark) هم موفق به توسعه رباتی خودکار برای انجام آزمایش سواب گلو برای بیماری کووید-۱۹ شده اند.
از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان آزمایش های بسیاری برای تشخیص بیماری کووید-۱۹ توسعه داده شده است که یکی از آنها برداشتن سواب گلو است. به صورت معمول پزشکان به جهت اینکه دریابند فردی به بیماری کووید-۱۹ مبتلا است یا خیر، آزمایش کشت/سواب گلو را برای جمع آوری نمونه و سپس پردازش آن استفاده می نمایند.
اخیرا، تیمی از مهندسان رباتیک دانشگاه جنوب دانمارک دستگاهی ساخته اند که می تواند به طور خودکار و بدون احتیاج به نیروی انسانی، آزمایش سواب گلو را انجام دهد. این ربات یک وسیله ای همانند گوش پاک کن که انتهای آن پنبه دارد را به داخل گلوی افراد فرو می برد و آن وسیله را برای جمع آوری نمونه درون گلو می چرخاند.

منبع:

About Author