نیاز فوری بیمارستان ولیعصر اراک به اعتبار ۲۰ میلیاردی

مرکزی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت: پروژه در حال ساخت بیمارستان ولیعصر اراک به صورت اورژانسی نیازمند بیست میلیارد تومان اعتبار است.
دکتر سید محمد جمالیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: از پروژه های مصوب شده در مسافرت هیات دولت به استان مرکزی بیمارستان مهر خنداب و امام رضا(ع) زرندیه نیز به بهره برداری رسید، فاز دوم بیمارستان آیت الله خوانساری به اتمام رسید و فاز سوم آن با مشارکت خیرین در حال ساخت است و سهم ۵۰ درصدی که در توافق با خیرین متقبل شدیم، اگر محقق شود می توان این فاز را تا آخر سال به بهره برداری رساند.
وی با تاکید بر اینکه اصلی ترین پروژه حوزه بهداشت و درمان استان مرکزی، بیمارستان ولیعصر اراک است، اضافه کرد: این بیمارستان تنها مرکز تروما استان به حساب می آید که نه تنها به بیماران تروما و جراحی استان مرکزی بلکه به استان های همجوار نیز خدمات رسانی می کند و هم اکنون حدود ۳۰ درصد بیماران این بیمارستان از استان های اطراف هستند.
جمالیان بیان نمود: با عنایت به این که استان مرکزی در شاهراه مواصلاتی شرق به غرب و شمال به جنوب واقع شده، تعداد تصادفات در محورهای این استان بالاست و این اتفاق سبب شده است که همواره ضریب اشغال تخت های بیمارستان ولیعصر بیشتر از ۱۰۰ درصد باشد و بیماران در راهرو بستری شوند، در این شرایط اگر بهترین خدمات هم به بیماران ارائه شود، در صورت بستری شدن در راهرو با نارضایتی از بیمارستان خارج می شود.
جمالیان قدمت بیمارستان ولیعصر اراک را بیشتر از ۷۰ سال دانست و اظهار داشت: هزینه های نگهداشت این بیمارستان به علت همین قدمت، بسیار بالاست، بیمارستان فعلی ۲۸۰ تختخوابه و بیمارستان جدید در حال ساخت ۴۸۰ تختخوابه است و از سال ۱۳۸۴ ساخت پروژه شروع شده است، تا سال ۱۳۹۲ پروژه متوقف بود و در نهایت در سال ۱۳۹۳ فعال شد، در سال ۱۳۹۵ مقرر شد که پروژه با مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان به پایان برسد، در سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ با تورم روبرو شدیم و عملا پروژه درگیر رکود شد و هم اکنون با حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی به علت تورم تحمیل شده به قرارداد، حدودا در حالت رکود باقی مانده است.
جمالیان با اشاره به اینکه برای خروج پروژه از حالت رکود درگیر تغییر پیمانکار هستیم، اظهار داشت: هم اکنون ۲۸۰ میلیارد تومان برای اتمام پروژه نیاز است و اگر بتوانیم مبلغ ۱۸۰ میلیارد تومان امسال محقق نماییم به نظر می آید، بتوانیم در انتهای سال مالی ۱۳۹۹ پروژه را راه اندازی نماییم. به ویژه اینکه در شرایط کنونی بیماری کرونا واقعا به این پروژه نیازمند هستیم.
وی اظهار نمود: از ۲۷۲ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته برای این پروژه، تابحال ۱۷۰ میلیارد تومان تخصیص یافته و هنوز ۱۰۰ میلیارد تومان پرداخت نشده است، ۵۰ میلیارد تومان از رقم تخصیص یافته نیز وام بانکی بوده که ستاندن شد و روند پرداخت این وام این چنین بود که دانشگاه علوم پزشکی اراک فقط سود بانکی را پرداخت کند و مابقی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی پرداخت گردد، هم اکنون سررسید وام ها رسیده است و نخستین قسط وام بهمن ماه است و باید رقم آن در بودجه دیده شود چونکه در غیر این صورت دانشگاه در کنار معضل کرونا با مشکل جدی مالی برخورد خواهد نمود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۹ رقم ۲۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار ملی دیده شده که تابحال ۴۰ درصد تخصیص یافته و میزان تخصیص اعتبار استانی آن به مبلغ ۲۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان نیز، صفر است، اضافه کرد: از محل تبصره ۱۹ نیز رقم در نظر گرفته شده ۲۰ میلیارد تومان بود که تابحال تخصیصی نداشته و سهم صندوق توسعه ملی به مبلغ ۱۵ میلیارد تومان کاملا تخصیص یافته است.
وی با اشاره به اینکه خریدهای تاسیسات با دانشگاه بوده که انجام شده است، اظهار داشت: هم اکنون قراردادهایی برای خرید تجهیزات منعقد شده و به صورت اورژانسی نیازمند ۲۰ میلیارد تومان است و اگر این رقم پرداخت نشود طرف ها قرارداد تمایل به فسخ قرارداد دارد تا با رقم های جدید تجهیزات خویش را بفروشد.
جمالیان افزود: این پروژه حمایت تمام مسؤلان را می طلبد تا خواسته به حق مردم محقق شود.