خطر فرسودگی کادر درمان سفارش های بهداشتی را جدی بگیرید

به گزارش فست فود باز یک متخصص عفونی بیمارستان شهدای تجریش بزرگترین معضل مراکز درمانی را افزایش بیماران کرونایی و بدحالی دانست که با حال عمومی وخیم به مراکز درمانی رجوع می کنند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا فاطمی با اشاره به اینکه الان حدود ۹ ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور می گذرد، اظهار نمود: متاسفانه با وجود سپری شدن فصل گرما و تمام هشدارهایی که داده شد باز هم در نخستین ماه های پاییز با رشد روزافزون بیماری روبرو شده ایم.
عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن ابراز نگرانی از افزایش آمار مبتلایان به کرونا اضافه کرد: در شرایطی قرار داریم که اغلب بیمارستانهای تهران جای خالی برای بستری ندارند.
این متخصص عفونی بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به این که به علت خستگی و فرسودگی و افزایش مبتلایان در بحران کرونا، توان کادر درمان کاهش یافته است، تصریح کرد: در پیک اخیر کرونا با مبتلا شدن کادر درمان، متاسفانه با کمبود تعداد نیروی انسانی مواجه هستیم و این امر بطور قطع در دراز مدت به درمان ناکافی بیماران منجر خواهد شد.
دکتر فاطمی تصریح کرد: باید مردم با جدیت بیشتری سفارش های بهداشتی را برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا دنبال کنند.
وی استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را ضروری دانست و اخطار داد: صرفاً به استفاده از الکل اکتفا نکنید و در نخستین فرصت شست و شوی دست ها را با دقت انجام دهید.
دکتر فاطمی با بیان این که افراد باید بلافاصله پس از علامت دار شدن سریعا مبادرت به قرنطینه کنند، توضیح داد: با این کار و به حداقل رساندن ارتباطات، زنجیره انتقال ویروس به حداقل ممکن خواهد رسید.
متخصص عفونی بیمارستان شهدای تجریش با تاکید بر این که یکی از مهمترین اقداماتی که در جلوگیری از کووید ۱۹ تأثیر آن به اثبات رسیده استفاده از ماسک مناسب می باشد، توضیح داد: بهترین ماسک جهت استفاده عموم مردم ماسک های استاندارد سه لایه است که حتما باید از داروخانه ها و مراکز معتبر تهیه شود. حداکثر استفاده از ماسک سه تا چهار ساعت است و فورا پس از مرطوب شدن لایه داخلی باید ماسک دور انداخته شود.
وی با اشاره به اینکه در ایام بارانی امکان مرطوب شدن ماسک بیشتر از روزهای گرم و خشک سال است، افزود: اگر به علت بارش باران متوجه شدید ماسک نمناک است باید هر چه سریعتر ماسک خویش را تعویض کنید.
دکتر فاطمی درباره استفاده از پروتکل های دارویی هم توضیح داد: طی ماه هایی که گذشت برخی داروها به فهرست درمان بیماران کرونا اضافه و برخی داروها هم اثبات شد که کارایی لازم را ندارد و از دستورالعملها خارج شد. داروهای موثر در درمان کووید در چارچوب کارآزمایی های بالینی باید مورد تایید کمیته های مربوط به درمان کووید ۱۹ در بیمارستان ها برسد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بزرگترین معضل مراکز درمانی را افزایش بیماران کرونایی و بدحالی دانست که با حال عمومی وخیم به مراکز درمانی رجوع می کنند و افزود: این بیماران احتیاج به بستری در بخش های مراقبت ویژه دارند ولی با عنایت به محدود بودن تخت های مراقبت های ویژه، بیمارستانها با چالش جدی کمبود تخت روبرو هستند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی در خاتمه ضمن ابراز نگرانی از شیوع روز افزون مبتلایان به کرونا اظهار داشت: متاسفانه در پیک های جدید این بیماری خیلی از افراد حتی بدون هیچ بیماری زمینه ای به فرم های شدید این بیماری مبتلا شده اند ازاین رو باید سفارش های بهداشتی برای جلوگیری از مبتلا شدن بیشتر از پیش مورد توجه باشد.

منبع: