معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز: کرونا تابحال در فارس ۱۸۰۰ قربانی گرفته است

فارس معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام نمود که آمار کُل قربانیان بیماری کرونا در استان فارس، از مرز ۱۸۰۰ نفر عبور کرده است.
دکتر عبدالرسول همتی چهارشنبه ۲۱ آبان در تشریح جزئیات آماری انتشار کرونا در فارس، اظهار داشت: با مرگ ۳۷ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته، آمار کل جان باختگان این بیماری از ابتدا تا امروز به ۱۸۱۰ نفر رسیده است.
همتی با ابراز تاسف از این موضوع، اظهار داشت: در استان فارس از آغاز شیوع ویروس کرونا، گرفتن نمونه آزمایشگاهی از افراد مشکوک و دارای علامت بیماری، بسیار سریعتر از سایر نقاط کشور شروع شد به طوریکه تابحال بیشتر از ۴۱۴ هزار مورد تست گرفته و آزمایش شده است.
او یکی از علل مهم در مواجهه مناسب تر با این بیماری در فارس نسبت به سایر استان ها را بیماریابی فعال دانست و اظهار داشت: از بین ۴۱۴ هزار تست انجام شده، ابتلای ۱۰۹ هزار و ۸۳۶ نفر قطعی شده است و تا امروز ۹۳ هزار و ۱۲۷ نفر آنان کاملا بهبود یافته اند.
همتی اظهار داشت: ۱۷۸۱ بیمار مبتلا به کرونا تا بامداد امروز چهارشنبه ۲۱ آبان در بیمارستان های فارس بستری بودند که از بین آنان ۲۸۸ بیمار به علت وخامت شرایط جسمی، تحت مراقبت های ویژه بیمارستانی قرار دارند.
او با یادآوری اینکه تعداد شهرستان های با وضعیت قرمز در استان فارس طی روزهای اخیر افزایش یافته است و هیچ یک از شهرستان های ۳۷ گانه این استان در وضعیت سفید قرار ندارد، اظهار داشت: وضعیت ۲۷ شهرستان فارس قرمز و مابقی زرد یا در شرایط اخطار است.
آمار تفکیکی جانباختگان فارس
همتی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد قربانیان کرونا، در ارتباط با شیراز است، اظهار داشت: شیراز با ۹۱۳ فوت شده براثر کرونا، حدودا ۵۰ درصد جانباختگان را به خود مختص کرده است.
او تصریح کرد: پس از شیراز، شهرستان های مرودشت با ۱۳۰ مورد، کازرون با ۶۳ مورد و آباده با ۴۵ مورد، در رده های بعدی آمار فوت شدگان کرونا در فارس قرار دارند.
همتی افزود: از باقیمانده قربانیان کرونا در فارس، ۳۳ مورد در ارتباط با داراب، ۳۱ مورد در ارتباط با لامرد، ۲۴ مورد در ارتباط با کوار و همین تعداد در ارتباط با خرم بید، ۲۳ مورد اقلید، ۲۲ مورد ممسنی، ۱۹ مورد قیروکارزین، ۱۸ مورد سپیدان و همین تعداد زرقان، ۱۷ مورد در ارتباط با استهبان و همین تعداد در ارتباط با خرامه، ۱۴ مورد زرین دشت و همین تعداد در ارتباط با پاسارگاد، ۱۱ مورد در فیروزآباد و همین تعداد در شهرستان های نی ریز و ارسنجان، ۱۰ مورد در ارتباط با سروستان، ۹ مورد در ارتباط با رستم، ۷ مورد در ارتباط با مُهر و همین تعداد در ارتباط با بیضا، پنج مورد بوانات، ۴ مورد کوه چنار، ۳ مورد فراشبند و سرچهان و بختگان بوده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: تک تک افراد جامعه از مسئول و غیر مسئول در مقابله صحیح با بیماری کرونا اثرگذار بوده و نقش دارند.
همتی ضمن اشاره به اینکه اگر مسئولیت پذیری به شکل فراگیر در جامعه مشهود نباشد، بطور قطع روزهای سخت تری را هم خواهیم داشت، اظهار داشت: شهروندان باید برای حفظ سلامت خود و دیگر افراد جامعه، استفاده از ماسک از خانه تا خانه، پرهیز از حضور در تجمعات، خودداری از شرکت در میهمانی ها و دورهمی های خانوادگی و دوستانه و…. ماندن در خانه و خودداری از تردد غیرضروری و دیگر سفارش ها را مد نظر قرار دهند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تصریح کرد: شست و شوی مرتب دست ها و رعایت فاصله اجتماعی، از ضروری ترین نکات در شرایط کنونی است؛ باآنکه افراد باید مراقبت لازم را داشته باشند و در صورت مشاهده علایم بیماری، بلافاصله با پزشک مشورت کنند.

منبع: