آثار عفونت های ادراری در دوران حاملگی و عوارض آن

به گزارش فست فود باز عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا ضمن اشاره به چگونگی به وجود آمدن عفونت ادراری در دوره بارداری، اظهار داشت: در صورت عدم درمان بموقع عفونت امکان دارد خانم آبستن گرفتار عوارضی همچون سقط جنین، پارگی کیسه آب و زایمان زودرس را به دنبال داشته باشد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر فیروزه بلاش درباره عفونت های ادراری در دوران حاملگی اظهار داشت: عفونت ادراری شایع ترین عفونت در دوران حاملگی است و شیوع آن در خانم های آبستن حدود پنج تا شش درصد است و عواملی نظیر نژاد، اینکه حاملگی چندم خانم است و همچنین، شرایط اقتصادی و اجتماعی خانم آبستن در میزان مبتلا شدن مؤثر است.
وی شایع ترین نوع عفونت ادراری را عفونت باکتریایی دانست و توضیح داد: در ۹۰ درصد موارد، عامل عفونت باکتری هایی هستند که به صورت معمول در روده و دستگاه تناسلی وجود دارند و با ما هم زیست اند، اما در دوران حاملگی می توانند عفونت زا شوند. البته، حاملگی به خودی خود سبب پاتوژن تر یا بیماری زاتر شدن این باکتری ها نمی گردد، بلکه تغییرات ناشی از حاملگی در دستگاه ادراری، خانم آبستن را نسبت به این عفونت ها مستعدتر می کند.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا درباره علایم عفونت های ادراری در حاملگی اظهار داشت: معمولاً این عفونت ها بدون علامت اند، اما اگر علامت دار شوند، با علائمی مانند سوزش، درد و تکرر ادرار، درد زیر شکم و در مراحل پیشرفته تر با تب و لرز و درد در ناحیه کلیه همراه می باشد.
وی درمورد عواملی که سبب علامت دار شدن و پیشروی عفونت به بخش های فوقانی دستگاه ادراری می شود، خاطرنشان کرد: شایع ترین عامل گسترش و حاد شدن عفونت، استاز یا باقی ماندن ادرار در مثانه است که در دوران حاملگی امکان دارد رخ دهد. عامل دیگر، ریفلاکس یا بازگشت ادرار به حالب است. همچنین، بیماری های زمینه ای مانند دیابت می توانند خطر بروز این نوع عفونت را افزایش دهد.
بلاش با تاکید بر تشخیص و درمان بموقع این عفونت در دوران بارداری، اضافه کرد: از آنجائیکه امکان دارد این عفونت بدون علامت باشد، لازم است که در ویزیت اول حاملگی آزمایش ادرار برای خانم درخواست شود تا در صورت وجود عفونت درمان لازم صورت گیرد. خوشبختانه، داروهایی که برای درمان عفونت ادراری در دوران بارداری، بخصوص اوایل بارداری، تجویز می شود، عارضه ای برای سلامت جنین ندارد. همچنین، حتما بعد از اتمام دوره دارو، باید مجدداً آزمایش ادرار صورت گیرد تا مطمئن شویم که کشت ادرار منفی است.
این متخصص زنان و زایمان درباره عفونت های ادراری حاد و علامت دار و همینطور عفونت های مکرر در دوران حاملگی بیان نمود: اگر عفونت ادراری منجر به علائمی همچون درد و تب و لرز شود، خانم آبستن حتما باید در بیمارستان بستری شود تا به صورت وریدی آنتی بیوتیک لازم را دریافت کند. همچنین، خانم های حاملگی که گرفتار عفونت مکرر ادراری می شوند، لازم است که تا آخر دوران حاملگی آنتی بیوتیک با دوز کم دریافت نمایند تا عفونت به نواحی فوقانی دستگاه ادراری و کلیه ها تسری نیابد.
بنابراعلام روابط عمومی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، او در آخر خاطرنشان کرد: خانم های آبستن باید بدانند که اگر عفونت ادراری در دوران حاملگی بموقع تشخیص داده و به صورت کامل درمان گردد، هیچ عارضه ای برای حاملگی ندارد. اما اگر به صورت مناسب درمان نشود و عفونت مثانه و کلیه را هم درگیر کند، می تواند عوارضی همچون سقط جنین، پارگی زودرس کیسه آب و زایمان زودرس را به دنبال داشته باشد. بنابراین، خانم های آبستن حتما در ابتدای حاملگی باید آزمایش ادرار انجام دهند و در طول حاملگی هم در صورت بروز علایم، حتما به پزشک رجوع کنند.

منبع: