ویروس آفریقایی کرونا قابلیت چندین بار آلوده کردن افراد را دارد

فست فود باز: سویه جدید ویروس کرونا که در آفریقای جنوبی کشف شده به نظر می رسد با دفع آنتی بادی ها از بدن افرادی که قبل از این به کووید-۱۹ مبتلا شده اند، می تواند آنها را چندین بار آلوده کند.
به گزارش پایگاه اینترنتی Salon، تعدادی از محققان آفریقای جنوبی در مقاله ای که اوایل هفته گذشته توسط موسسه ملی بیماریهای واگیر این کشور انتشار یافت، مطالعه خودرا که بر روی نمونه های خونی گروه کوچکی از بهبودیافتگان کووید-۱۹ انجام شده بود، توصیف کردند.
براساس این گزارش، بدن انسان زمانی که از بیماری بهبود می یابد، پروتئینی تولید می کند که بعنوان آنتی بادی شناخته می شود و در آینده از خود در مقابل باکتری یا ویروس عامل بیماریزا محافظت می کند.
میکروارگانیسم های مولد بیماری بعنوان پاتوژن شناخته می شوند. این بدان معناست که افرادی که به کووید-۱۹ مبتلا بودند، باید از نظر نظریه آنتی بادی هایی داشته باشند که عامل بیماری زا را تشخیص داده و در صورت عفونت مجدد آنرا خنثی کنند.
محققان آفریقای جنوبی در این مطالعه متوجه شدند که نیمی از نمونه های خون بیمارانی را که مورد آزمایش قرار داده بودند، آنتی بادی لازم را برای محافظت از خود در مقابل جهش جدید ویروس کرونا به نام ۵۰۱Y.V۲ که ماه گذشته در این کشور شناسایی شد، ندارند.
آنها خاطرنشان کردند که این مساله نه فقط می تواند در توانایی انسانی در ایجاد ایمنی طبیعی تداخل بوجود آورد، بلکه می تواند اثر واکسن های فایزر و مدرنا را نیز مختل کند.
این شرکت های داروسازی در حال توزیع واکسن های mRNA هستند که متفاوت از واکسن های سنتی هستند.
واکسن های سنتی با تزریق نسخه های ضعیف یا مرده عوامل ایجاد کننده بیماری به بدن، سیستم ایمنی بدن را برای ایجاد آنتی بادی مقابل عوامل بیماری زا آموزش می دهند.
در مقابل، واکسن های mRNA، یک مولکول ساختگی تک رشته ای RNA را به بدن تزریق می کنند که سلول های خود بدن را آلوده می کنند و موجب می شوند آنها پروتیینی تولید کنند که بر روی «اسپایک» واقع در قسمت خارجی ویروس کرونا رشد می کند.
وجود این پروتئین در بدن بعنوان مزاحم شناخته می شود و به سیستم ایمنی بدن آموزش می دهد که ویروس کرونا را بعنوان دشمن شناسایی کرده و از بدن در مقابل این ویروس محافظت کند.
در مورد واکسن های کووید-۱۹، هر دوآنها به بدن آموزش می دهند تا پروتئینی از ویروس SARS-CoV-۲ معروف به اسپایک را تشخیص دهد. اسپایک پروتئینی است که به ویروس کمک می نماید وارد سلول های بدن انسان شود و شبیه سنجاق های کوچکی است که از کره ویروس خارج می شوند، مانند خارهایی که در اطراف خارپشت دریایی بیرون می آیند.
در جهش آفریقای جنوبی ویروس کرونا، تغییراتی در این پروتئین اسپایک به وجود آمده است که می تواند بر کارایی این واکسن ها تأثیر گذارد.
به گفته متخصصان وزارت بهداشت آفریقای جنوبی، اینگونه جهش یافته ۵۰ درصد مسری تر از گونه های قبلی است و الان به گونه غالب ویروس در این منطقه تبدیل گشته است.
با وجود این، هنوز مشخص نیست که واکسن های موجود تا چه میزان بر اینگونه جدید از ویروس اثرگذار هستند.
شناسایی اینگونه که با عنوان ۵۱۰Y.V۲ نام گذاری شده است، سبب تشدید محدودیت ها و تدابیر پیشگیرانه در ماه دسامبر شد.
همچنین نگرانی از شیوع اینگونه سبب محدودیت پرواز تعدادی از خطوط هواپیمایی به آفریقای جنوبی شده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، ویروس کرونا موسوم به کووید- ۱۹، اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر «ووهان» در مرکز چین گزارش شد.
ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در روز ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
با این حال گونه جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی تنها گونه ای نیست که نگرانی هایی را به وجود آورده است. یک گونه جدید ویروس کرونا در برزیل نیز وجود دارد که پژوهشگران استدلال می کنند تغییراتی در وضعیت های مهم این ویروس به وجود آمده است که به روش هایی می تواند اثر بخشی آنتی بادی ها را در مقابل بیماری مختل کند. همین طور گونه ای نیز در انگلیس به نام B۱۱۷ وجود دارد که کشنده تر از گونه های قبلی نیست اما قابلیت سرایت بیشتری دارد.

منبع: