وزیر بهداشت مطرح کرد: راه اندازی تورهای بیماریابی کرونا در معابر شلوغ و پر جمعیت تهران

به گزارش فست فود باز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: تورهای بیماریابی کرونا را باید در معابر شلوغ و پرجمعیت تهران داشته باشیم تا بیماران و افراد در تماس با آنها که مشکوک هستند را با سرعت بالاتر شناسایی نماییم.
به گزارش فست فود باز به نقل از وزارت بهداشت، سعید نمکی روز چهارشنبه در نشست با روسا و معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران اضافه کرد: رفتارهای اجتماعی در کلانشهرها با شهرهای کوچک تر متفاوت می باشد و تهران پذیرای مراجعات بیماران از سراسر کشور در بیمارستان امام خمینی (ره) و دیگر مراکز است. از روز اول که در وزارت بهداشت مسئولیت گرفتم، اعتقاد داشتم که کلانشهرها و خصوصاً تهران را باید با یک شیوه به خصوص اداره کرد.
وی افزود: همان گونه که سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی را نمی گردد با حد نصاب جمعیتیِ مازندران و البرز اداره کرد. اگر بخواهیم به ازای هر دو هزار نفر در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان که پراکندگی جمعیت دارند، یک خانه بهداشت راه اندازی نماییم، هیچ گاه همه جمعیت آن منطقه تحت پوشش حداقل خدمات قرار نمی گیرند و باید برای آن مناطق اشانتیونی از خدمت تعریف نماییم.
نمی توان تهران را با ساز و کار معمول اداره کرد
وزیر بهداشت بیان کرد: در تهران شهرک هایی مانند اکباتان، شهید محلاتی یا شهرک غرب به اندازه چندین شهرستان جمعیت دارند. بدین سبب تهران را نمی توان با ساز و کارهای معمول اداره کرد. اگر خدای ناکرده آتش به دامن تهران افتاد، خاموش کردن آن کار بسیار سختی است.
نمکی اضافه کرد: در اطراف تهران به فراخور توسعه خدمات و زیرساخت های حوزه سلامت، شاهد توسعه نبوده ایم. در اسلامشهر، شهر قدس، ملارد و شهریار با جمعیت چند میلیون نفری، هیچ تخت بیمارستانی وجود نداشت که در حال ساخت و در آخر مراحل تکمیل و راه اندازی است.
بیمارستان های پایتخت نقش مهمی در آموزش دارند
وی ضمن تقدیر از مدیریت درمان کرونا در تهران بیان کرد: بیمارستان های بزرگ پایتخت نقش مهمی در آموزش سایر بیمارستان های کشور داشتند و این اقدامات کاملا ستودنی است، اما در بخش پیشگیری و بهداشت در تهران هنوز مشکلاتی داریم که باید حل شود.
قدرت سرایت و مرگ زایی کرونا بالاتر رفته است
وزیر بهداشت اضافه کرد: وقتی ویروس جهش یافته کرونا گزارش شد، مطمئن بودم که هم قدرت سرایت و هم قدرت مرگ زایی این ویروس بالاتر رفته است. باتوجه به گستردگی اقلیم و تنوع ژنتیکی در ایران، نباید منتظر ورود ویروس جهش یافته جدید از خارج از کشور باشیم، بلکه ممکنست در کشور شاهد جهش ویروس باشیم که دراین زمینه مراقبت و پیگیری مستمر ویروس، لازم است.
ممکن است شعله های بیماری در تهران روشن شده باشد
نمکی اظهار نمود: همین الان باتوجه به رفت و آمد مردم، استفاده از وسایل نقلیه عمومی در تهران و حضور در مراکز خرید، ممکنست شعله های بیماری در تهران روشن شده باشد که باید با آن مقابله نماییم. یکی از با اهمیت ترین اقدامات ما در این شرایط، افزایش تست خصوصاً تست سریع است و بخش خصوصی در تهران نیز دراین زمینه می تواند به ما کمک نماید، اما به شرطی که تست سریع بطور صحیح نمونه گیری شود و بعد در سیستم ثبت و گزارش شود.
وی افزود: همین طور در استان تهران باید کارخانجات پرجمعیت، زندان ها و سایر مراکز پر جمعیت به صورت دوره ای تست سریع را انجام دهند.
پروتکل های بهداشتی در بعضی پروازها اجرا نمی شود
وزیر بهداشت اظهار داشت: پایانه های مسافربری و فرودگاه در تهران یکی از با اهمیت ترین محل ها برای جهش ویروس هستند. در بعضی از پروازها، پروتکل های بهداشتی کامل اجرا نمی گردد، بدین سبب نظارت بر فرودگاه و پایانه های مسافربری حتما باید تقویت و تشدید شود.

منبع:

About Author