وزیر بهداشت: هفتمین مورد مبتلاشدن به ویروس جهش یافته کرونا شناسایی شد

به گزارش فست فود باز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: هفتمین مورد مبتلاشدن به ویروس جهش یافته کرونا یا اروپایی را روز گذشته(سه شنبه) شناسایی کردیم که مربوط به یک مسافر از هلند بود و در یکی از استان های جنوبی مستقر است.
به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سعید نمکی روز چهارشنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور اضافه کرد: در هیچ کدام از نزدیکان این بیماران، ویروس جهش یافته کرونا پیدا نشده است.
وی افزود: با توجه به این که انگلیسی ها در ابتدا می گفتند فقط ۷۰ درصد قدرت سرایت آن بالاتر است و ما می گفتیم این ادعا صحیح نیست، ثابت شده که بسیار مهاجم تر از آن چیزی است که می گفتند و به شدت می تواند بیماری زایی یا مرگ و میر آن بالا باشد. این مساله این هشدار را به ما می دهد که مردم باید هوشیار باشند. برای اینکه نمی دانیم از کدام روزنه با وجود همه تلاشی که می نماییم، این ویروس وارد می شود. اگر فاصله گذاری رعایت نشده و سفرها محدود نشود، مطمئن باشید از این ویروس زیان های سرشاری می بریم.
کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در تهران
وزیر بهداشت بیان کرد: نگرانی هایی را باید اعلام کنم. یکی از این نگرانی ها در مورد کلانشهرها و به خصوص تهران است. گزارش هایی که همکاران من فرستادند و روز گذشته با سه رئیس دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران و ایران جلسه داشتیم نشان میدهد آمار رعایت پروتکل های بهداشتی در تهران نصف شده و از ۸۱ درصد به ۳۹ درصد رسیده است. این زنگ خطر بزرگی است که در آینده نزدیک گرفتار می شویم. نسبت بسیار مستقیمی بین عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و افزایش بستری و مرگ و میر وجود دارد.
وی اضافه کرد: اگر خدای نکرده به شکلی گرفتار ویروس مهاجم تر و سرکش تر شویم، این آوار سنگینی بیشتری خواهد داشت.
نمکی افزود: اتوبوس های شهری و مترو و بازارها در تهران مراکز پرخطری هستند که قسمتی از آن دست مردم است. در مورد افزایش ظرفیت مترو و اتوبوس درون شهری باید این گرفتاری را حل می کردیم.
نمکی اظهار داشت: باز از مردم تقاضا می کنم که در مورد سفرها و دورهمی ها و برگزاری مراسم و رفتن به مراکز خرید اگر دقت کافی نکنند و فاصله گذاری کاهش پیدا کند، گرفتاری های بزرگی در مورد مدیریت بیماری خواهیم داشت. امیدواریم همکاران ما در سراسر کشور در طرح ملی شهید سلیمانی همکاری کنند. از همه روسای دانشگاه های علوم پزشکی خواستم که کانون های جدید آلودگی را شناسایی نماییم.
وضعیت استان های شمالی ملتهب است
وزیر بهداشت اظهار نمود: وضعیت استان های شمالی به خصوص مازندران، استان ملتهبی است و بیش از هزار و ۱۰۰ بستری در این استان داریم. گرچه با همکاری همه دستگاهها و ارگان ها به حداقل ممکن رسیده، اما باز هم مقدار بالایی است.
وی افزود: موارد فوتی در استان های شمالی باز هم رقم های غیرقابل قبولی است. در استان گلستان، گیلان باز هم نگران خیز بیماری هستیم. گرچه همکاران ما تلاش بی وقفه ای می کنند.
نمکی اظهار داشت: در استان های جنوبی باز هم شاهد افزایش مختصری هستیم. به خصوص در هرمزگان باتوجه به افزایش سفرها به جزایر جنوبی شاهد این افزایش هستیم. امیدواریم این سفرهای بی رویه کام مسافران و میزبانان را تلخ نکند.
وضعیت واکسن کرونا
وی بیان کرد: در ثبت واکسن کرونا از چهار منبع مهم جهان که یک منبع اروپایی، یک منبع از چین و یک سازنده در روسیه و همین طور دو شرکت تولیدکننده در هندوستان در حال کار هستیم که خوش بختانه پرونده ها رسیدگی شده است. بعلاوه آنچه در سبد کوواکس داریم که شرکت های اروپایی و آسیایی در آن هستند و امیدواریم نخستین محموله ها را برای واکسیناسیون گروه های لطمه پذیر را به زودی وارد نماییم.
نمکی اضافه کرد: همین طور واکسنی که در انستیتو پاستور با همکاری فنی کشور کوبا پیگیری می کردیم به نتیجه رسیده است. در مجموعه ای از بخش خصوصی در حال کار با یکی از شرکت های معتبر آسیایی هستیم.
وزیر بهداشت افزود: کارآزمایی بالینی در مورد واکسن برکت نیز به خوبی پیش می رود و انستیتو رازی هم اجازه تست بالینی را گرفته و این مرحله هم آغاز می شود. یک مجموعه دیگر نیز از هفته آتی اجازه کارآزمایی بالینی را می گیرد.
فوت ۹۱ نفر به سبب کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در کشور
نمکی اظهار نمود: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته در کشورهای مختلف حدود ۱۵ هزار و ۸۷۹ نفر به سبب مبتلاشدن به کووید ۱۹ جان خودرا از دست دادند و در ایران نیز ۹۱ نفر فوت کردند.
وی افزود: در میان این کشورها آمریکا با چهار هزار و ۴۵ مرگ، انگلیس با ۱۶۳۱ فوتی، برزیل با ۱۲۰۶ مورد مرگ، آلمان با ۹۸۸ مرگ، آفریقای جنوبی ۶۸۰ فوتی، مکزیک ۶۵۹ مرگ، اسپانیا ۵۹۱، روسیه ۵۶۴، ایتالیا ۵۴۱، فرانسه ۴۱۷ و ایران هم متاسفانه با ۹۱ مورد مرگ و میر قرار دارد.
وزیر بهداشت بیان کرد: گرچه این رقم در مقایسه با کشورهای پیشرفته جهان رقم کمتری است، اما باز هم مایه تاسف است.

منبع:

About Author