آیا واکسن هندی بر گونه های جدید ویروس کرونا اثرگذار است؟

نتایج حاصل از اجرای فاز دوم آزمایش های واکسن هندی Covaxin نشان داده است این واکسن روی گونه انگلیسی ویروس کرونا اثرگذار می باشد.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری ساینس، این واکسن هندی با استفاده از ویروس کامل غیرفعال ساخته شده و در فاز اول آزمایش های بالینی مشخص شد اثرگذاری بالایی در خنثی سازی سه گونه مختلف از ویروس کرونا را دارد. هر سه گونه، دارای جهش اختصاصی گونه انگلیسی ویروس معروف به N۵۰۱Y هستند.

فاز دوم آزمایش های بالینی واکسن هم نتایج مطلوبی را در پاک سازی پلاک ویروس به دست داده و آزمایش سرم خون داوطلبانی که Covaxin را دریافت نمودند نشان دهنده توانایی این واکسن در کاهش عفونت ویروسی سلول ها به دنبال ایمن سازی با واکسن است. در این فاز از آزمایش ها، آنتی بادی های خنثی کننده ویروس در بدن ۹۹.۶ درصد از داوطلبان بوجود آمد.

در این تحقیقات نوع انگلیسی ویروس از بدن مسافران وارد شده از انگلیس استخراج شد و محققان تمامی جهش های این گونه از ویروس را شناسایی و ویروس های دارای این جهش ها را کشت کردند. آنها سپس میزان اثرگذاری واکسن روی ویروس های دارای جهش ژنتیکی را مورد آزمایش قرار دادند که مشخص شد کارآیی واکسن هندی در مقابله با گونه محلی و گونه انگلیسی ویروس یکسان است.

شرکت واکسن سازی نواواکس هم پنجشنبه گذشته اعلام نمود بر مبنای نتایج تحقیقات انجام شده در انگلیس، واکسن ساخته شده توسط این شرکت هم در مقابل گونه های جدید ویروس کرونا همچون گونه انگلیسی و آفریقای جنوبی این ویروس به میزان ۸۹ درصد اثرگذار می باشد.

نحوه ساخت ویروس نواواکس با سایر واکسن های موجود در بازار متفاوت می باشد و در آن به جای پروتئین تاجدار ویروس، از نسخه های مصنوعی و بی خطر این پروتئین که با استفاده از علم مهندسی ژنتیک در سلول حشرات شبیه سازی شده اند، استفاده می شود. محققان برای ساخت واکسن، پروتئین را از سلول های میزبان استخراج کرده و آنرا با ترکیبات شیمیایی تقویت کننده سیستم ایمنی، ادغام می کنند.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا ویروس کرونا معروف به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.

ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دیماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تصریح کرد که باآنکه واژه همه گیر (pandemic) به علت حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه bioRxiv انتشار یافته است.

منبع: