تشخیص بیماری پارکینسون با اسیدهای صفراوی

فست فود باز: خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان می دهد، تغییرات میکروبیوم روده (جمعیت غنی از میکروب های مفید که در دستگاه گوارش زندگی می کنند) ممکنست به نوبه خود تولید اسید صفراوی را با تلفیقی از فرم های سمی اسیدها تغییر دهد.
به نقل از مدیکال اکسپرس، چنین تغییراتی فقط در افراد مبتلابه بیماری پارکینسون دیده می شود و در افراد سالم مشاهده نمی گردد و تفاوت مهمی است که نشان می دهد، اسیدهای صفراوی ممکنست یک نشانگر زیستی مناسب برای تشخیص زودهنگام پارکینسون و ردیابی روند پیشرفت آن باشد. همین طور ممکنست راه های جدیدی را برای ایجاد روش های درمانی بوجود آورد که مانع از تغییرات در رابطه با پارکینسون در روده شده و درنتیجه بطور بالقوه سرعت بیماری را کم یا متوقف نماید.
این تحقیق توسط دکتر ویویان لابری از موسسه ون اندل (VAI) امریکا و با همکاری پژوهشگران بیومونت هلث (Beaumont Health)، کالج پزشکی انسانی دانشگاه ایالتی میشیگان و دانشگاه علوم و بهداشت اورگان انجام شده است.
دکتر پی پی لی، محقق ارشد این تحقیق و همکار سابق آزمایشگاه Labrie اظهار داشت: «نتایج این تحقیق ارتباط تنگاتنگ سلامت روده با سلامت مغز را بیان می کند. یافته های ما فرصت های جدید مهیجی را برای درک بهتر این رابطه و احیانا برای ایجاد راه های جدید تشخیص و حتی درمان پارکینسون فراهم می آورد.»
این گروه تحقیق جهت بررسی تفاوت در میکروبیوم، آپاندیس را موردبررسی قراردادند که درواقع نقش مهمی در تنظیم میکروب های روده دارد. این گروه با بهره گیری از رویکرد “multi-omics” بطور جامع ترکیب میکروبیوم نمونه های آپاندیس افراد مبتلابه پارکینسون و افراد سالم را بررسی و مقایسه کرد. پژوهشگران با تغییر در ترکیب میکروبی نمونه های پارکینسون که با سطوح بالاتر اسیدهای صفراوی سمی ارتباط دارد، تفاوت های قابل توجهی پیدا کردند.
این یافته ها به دنبال، مطالعه انجام شده دانشمندان اسپانیا در سال ۲۰۲۰ صورت گرفت که نشان میدهد تغییر در اسیدهای صفراوی در پلاسما با بیماری پارکینسون ارتباط دارد.
دکتر استوارت گراهام، مدیر تحقیقات متابولومیکس در Beaumont Health اظهار نمود: آزمایشگاه من به دنبال مطالعه چند سال قبل که با همکاری گروه دکتر پاتریک بروندین انجام شد به تحقیق در مورد اسیدهای صفراوی و بیماری پارکینسون علاقمند شده است و نتایج تحقیقات ما نشان داد که نه فقط به سبب تغییراتی که در مغز به وجود آمده است، تغییر قابل توجهی در متابولیسم اسید صفراوی مشاهده می شود بلکه این ترکیبات توانایی استفاده بعنوان نشانگرهای زیستی اولیه خون را نیز دارند. این نتایج درزمانی ارائه شده است که اعتقاد بر این است که درمان ها کنونی موثرترین روش هستند.
در سالهای اخیر، نتایج تحقیقات نشان داده است که ارتباطات زیادی بین روده با پارکینسون وجود دارد. بعنوان مثال، یبوست مزمن غالبا یکی از نخستین علایم بیماری پارکینسون است و می تواند سال ها یا حتی دهه ها پیش از شروع علایم حرکتی مبتلاشدن به این بیماری را مشخص نماید. نتایج تحقیقات دیگری نشان داده است که هپاتیت C که بر کبد تاثیر می گذارد، خطر مبتلاشدن به پارکینسون را بیشتر می کند.
نتایج تحقیق در سال ۲۰۱۸ توسط لابری و همکاران وی نشان داد که برداشتن آپاندیس با کاهش ۱۹-۲۵ درصدی خطر پارکینسون در هنگام وقوع جراحی در اوایل زندگی، پیش از شروع روند بیماری هم راه است. آنان همین طور دریافتند که آپاندیس بعنوان انبار پروتئین های در رابطه با پارکینسون به نام آلفا-سینوکلئین عمل می کند که توده های آن نشانه اصلی لطمه شناسی پارکینسون است. بااین حال، آلفا-سینوکلئین در افراد سالم و همین طور مبتلایان به پارکینسون پیدا شد و این نشان میدهد که وجود پروتئین به تنهایی برای تحریک بیماری کافی نیست.

منبع: