نگرانی از بازگشت اپیدمی ابولا در غرب آفریقا

سال ۲۰۱۴ میلادی غرب آفریقا کانون ویروس ابولا بود و این بیماری جان ۱۱هزار و ۳۰۰ نفر را گرفت و الان در بحبوحه همه گیری کرونا، گینه و کنگو صحنه موج تازه ای از مبتلاشدن به ابولا و مرگ چند نفر شده اند و این درحالیست که کارشناسان معتقدند ویروس ابولا، مسری تر و کشنده تر از کروناست.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، این روزها روند افزایشی مبتلاشدن به ابولا در کشورهای غرب آفریقا سبب نگرانی شده است.
در جنوب شرقی گینه، هشت مورد بیماری ثبت شده که در سه مورد به مرگ انجامیده و پنج نفر بعدی قرنطینه شده اند.
هر هشت نفر پس از شرکت در یک مراسم خاکسپاری در اول فوریه مبتلا شده و علائمی چون اسهال، استفراغ و خونریزی داشته اند. فرد متوفی یک پرستار بوده و معین نیست که آیا او نیز به ابولا مبتلا بوده یا خیر.
گرچه پنج سال از مهار بیماری در آفریقا می گذرد اما مقامات بهداشتی گینه این موارد تایید شده را نشانه یک اپیدمی می دانند.
سه مورد ابتلای دیگر نیز در جمهوری دمکراتیک کنگو گزارش شده اند. کنگو دو سال قبل اعلام نموده بود که ابولا در این کشور ریشه کن شده است. ابولا در نواحی شرقی کنگو شیوع داشت و آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری در کنگو ۲۲۰۰ نفر اعلام شده بود.
در سالهای شیوع ابولا در غرب آفریقا که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ طول کشید، ۱۱هزار و ۳۰۰ نفر جان باختند که عمدتا شهروندان سیرالئون، گینه و لیبریا بودند.
گینه حالا می خواهد از سازمان جهانی بهداشت و سایر نهادهای بین المللی برای تامین واکسن ابولا یا مداوای مبتلایان کمک بگیرد.
سازمان جهانی بهداشت می گوید موارد پراکنده مبتلاشدن به یک ویروس بعد از دوران شیوع، امری غیرعادی نیست. با این همه، مدیر منطقه ای این نهاد در صفحه توییتر خود، نسبت به مرگ شهروندان مبتلا در گینه ابراز نگرانی کرده است.
ابولا یک بیماری عفونی بسیار مسری و کشنده است که نرخ مرگ و میر آن بمراتب از کرونا بیشتر است. این بیماری اما به خلاف کرونا، از طرف افراد فاقد علایم به دیگران سرایت نمی نماید. فرد مبتلا، اسهال و استفراغ شدید دارد و ویروس بوسیله مایعات بدن او به دیگران منتقل می شود.
به گزاری دویچه وله، ابولا درمان خاصی ندارد اما از سال ۲۰۱۹ واکسنی برای آن تولید شده است. سازمان جهانی بهداشت، اواسط ژانویه اعلام نمود که قصد ایجاد مرکزی با نیم میلیون دوز واکسن ابولا را دارد.