عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری: پرستاران همچنان منتظر تصویب آئین نامه قانون تعرفه گذاری هستند

فست فود باز: عضو شورایعالی سازمان نظام پرستاری با گلایه از اینکه با گذشت ۱۴ سال از تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، هنوز شورایعالی بیمه آئین نامه اجرای آنرا مصوب نکرده، اظهار داشت: انتظار جامعه پرستاری این است شورایعالی بیمه هر چه سریع تر این آئین نامه را تأیید و تصویب کند.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان نظام پرستاری، حسین سرمدیان اضافه کرد: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۸۶ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، اما تا حالا شورای عالی بیمه اقدام موثری برای اجرای قانون تعرفه گذاری انجام نداده است.
عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری افزود: چرا شورای عالی بیمه با وجود رشادت های کادر پرستاری کشور و نقش تراز اولی که این عزیزان در سلامت جامعه دارند و در شرایطی که با وجود خطر مبتلاشدن به کرونا بدون وقفه در حال خدمت رسانی هستند، از اجرای این قانون امتناع می کند؟
وی با اشاره به متن تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اشاره کرد: اردیبهشت ۱۳۸۶ بود که با تأیید شورای نگهبان، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و تعدیل کارانه های پرستاری به تصویب رسید. بر طبق این قانون، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برمبنای بند ۱۵ ماده یک قانون تشکیلات وزارت مزبور موظف است استاندارد بسته های خدمات تشخیصی، درمانی کادر پرستاری (موضوع ماده ۱۶ قانون ایجاد سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۱ /۹ /۱۳۸۰) کلیه مراکز بهداشتی درمانی کشور را تعیین کرده و به استناد مواد ۸ و ۹ قانون بیمه همگانی خدمات درمانی کشور مصوب سوم آبان۱۳۷۳، با هماهنگی وزارت رفاه و تامین اجتماعی در قالب سرانه مصوب، تعرفه سالانه خدمات فوق را پیشنهاد کند تا بعد از تأیید شورای عالی بیمه خدمات درمانی به تصویب هیئت وزیران برسد.
عضو شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به تاخیر در اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری اظهار داشت: انتظار می رفت همانطور که در تبصره ۲ این قانون عنوان شده، شورای عالی بیمه به سرعت قانون تعرفه گذاری را تأیید کند تا حال و روز جامعه پرستاری سامان یابد. اما با گذشت ۱۴ سال از تصویب قانون تعرفه گذاری پرستاری تا کنون اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.
سرمدیان افزود: تائید و اجرائی شدن این قانون، تنها مزیتش بهبود شرایط پرستاران نیست؛ بلکه این قانون در صورت اجرا فاصله پرداختی بین پزشکان و پرستاران را کم می کند و از دیگر سو، مردم خدمات ارزان و با کیفیت دریافت کرده و بیمه ها نیز هزینه کمتری در قبال خدمات ارائه شده به مردم پرداخت می کنند. علاوه بر این، برون سپاری و اشتغالزایی پرستاران را نیز به دنبال خواهد داشت.
عضو شورای عالی نظام پرستاری اشاره کرد: بعد از سالهای متمادی، بررسی ها حکایت از این دارد که تا زمانی که شورای عالی بیمه به سرعت قانون تعرفه گذاری را تأیید نکند. نمی توان قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را اجرا کرد. حال با تاکید رهبر معظم انقلاب در روز پرستار و در روزهایی که زحمات مدافعان سلامت در خط مقدم مقابله با بیماری کرونا بیش از هر زمان دیگر است، انتظار می رود شورای عالی بیمه گام های موثری را برای ابلاغ این قانون حدودا ۱۴ ساله بردارند.