استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران: سطوح راه اصلی انتشار ویروس کرونا محسوب نمی شوند

به گزارش فست فود باز استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: نتایج مطالعات جدید نشان داده است که سطوح عامل مهمی در انتشار ویروس کرونا نبوده و ترشحات تنفسی افراد مبتلا و حضور در مراکز شلوغ و پُرجمعیت همچنان از مهم ترین راه های انتقال این ویروس می باشد.

حسین کیوانی ویروس شناس روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در پاسخ به این سؤال که آیا سطوح می توانند یکی از طریق های اصلی انتقال ویروس کرونا باشد، عنوان کرد: در ابتدای شیوع این بیماری اعلام گردید که سطوح از طریق های مهم انتقال ویروس کرونا است و تصور می شد ویروس از این طریق به سادگی و به سرعت می تواند، منتشر شود اما مطالعات چند ماه گذشته اثبات کرد که سطوح راه خیلی مهمی برای انتشار ویروس نیستند.
وی خاطرنشان کرد: هرچند انتقال ویروس کرونا از راه سطوح منتفی نیست، اما یک راه اصلی برای انتشار ویروس کرونا محسوب نمی گردد به عبارتی اهمیت این مورد بعنوان راه انتقال ویروس کمتر شده است.

ین ویروس شناس با یادآوری این که در این شرایط الزامی به استفاده از دستکش نیست، اظهار داشت: مردم نباید نگران این مورد باشند که به هر سطحی دست می زنند، سبب آلودگی آنها می شود.

کیوانی تصریح کرد: الزامی وجود ندارد که مردم از دستکش استفاده کنند یا این که دست به هر جایی می زنند گرفتار ترس و نگرانی، مبتلا شدن به کرونا شوند.

وی تصریح کرد: ترشحات تنفسی افراد مبتلا و حضور در مراکز شلوغ و پرجمعیت همچنان از مهم ترین راه انتقال ویروس کرونا است و مردم باید از حضور در مکان های پرتردد اجتناب کنند.

کیوانی اضافه کرد: مردم باید شستن مرتب دست ها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را همچنان رعایت نمایند تا از صدمه های بیماری کرونا در امان باشند.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، در ابتدای بروز بیماری کرونا اعلام گردید که این ویروس از راه سطوح هم قابل انتقال است و بنابراین از مردم خواسته شد که علاوه بر استفاده از دستکش، دست های خویش را بعد از تماس با سطوح حتما بشویند، اما یافته های علمی جدید نشان داد انتشار از راه سطوح دیگر به آن اندازه مهم نیست؛ موضوعی که یافته ها و سفارش های بهداشتی قبلی را زیر سوال برد و نگرانی ها برای کم شدن توجهات به رعایت پروتکلهای بهداشتی را به دنبال داشت.

براساس مقاله ای که ژوئن ۲۰۲۰ (تیرماه) در مجله پزشکی لنست منتشر گردید احتمال انتقال ویروس کووید – ۱۹ از راه سطوح بی جان بسیار ناچیز است و تنها در مواردی که فرد آلوده روی سطح سرفه یا عطسه کند و شخص دیگری بلافاصله بعد از سرفه یا عطسه (در طی یک تا دو ساعت) آن سطح را لمس کند، احتمال انتقال وجود دارد.

همچنین در این گزارش اعلام گردید که باآنکه ضدعفونی دوره ای و استفاده از دستکش بخصوص در بیمارستان از اقدام های احتیاطی منطقی است اما سطوح آلوده که ساعت ها با حامل آلوده در تماس نبوده اند، خطر انتقال قابل اندازه گیری در محیط های غیر بیمارستانی ندارند.

اوایل فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ماه) هم گزارشی در مجله علمی نیچر منتشر گردید که تاکید می کرد مبتلا شدن به ویروس کرونا از راه سطوح نادر است و ویروس کووید ۱۹ غالبا توسط افرادی که در حال صحبت کردن و بازدم قطره های بزرگ و ذره های کوچک به نام آئروسل اند، منتقل می شود؛ ازاین رو مبتلا شدن به ویروس کرونا از سطح، باآنکه امکان دارد، اما به نظر می آید که نادر باشد.

منبع: