سایه ای برای مبتلایان به ایدز به نام کرونا

فست فود باز: روانشناس و فعال حوزه ایدز اظهار داشت: مبتلایان به ایدز این روزها از نظر روانی شرایط بهتری نسبت به گذشته دارند و احساس می کنند به واسطه کرونا سایه ای برای آنها به وجود آمده و زیر این سایه قرار گرفته اند چونکه به گمان خیلی از مردم بیماری ایدز بهتر از کرونا است.
الهه شعبانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اضافه کرد: خانواده مبتلایان به ایدز معتقد هستند که بیماری ایدز در برابر کرونا چیزی نیست برای اینکه حداقل می توان با افراد مبتلا به ایدز معاشرت داشت ولی با افراد مبتلا به کرونا این امکان فراهم نیست.
وی افزود: از دید مبتلایان به ایدز نقطه قوت شیوع ویروس کرونا برای آنها، حس آرامشی است که زیر سایه این بیماری دارند، چون مردم در مقایسه با کرونا، بیش از قبل آنها و بیماری شان را می پذیرند.
وی افزود: به اعتقاد این افراد، ترس مردم از ویروس های دیگر تا حدی رفع شده چون معتقدند با کنترل و مراقبت از ویروس های دیگر می توان در امان بود اما ویروس کرونا را هر چقدر هم مراقبت نماییم، احتمال اینکه مبتلا شویم، وجود دارد.
شعبانی با اعلان اینکه شرایط ویروس کرونا از سال قبل شایع و به مرور درصد ابتلای آن افزایش پیدا کرد، اظهار داشت: در این میان افراد مبتلا به ایدز خیالشان از یک بابت راحت بود. آنها معتقد بودند آسان تر از قبل می توانند در کنار خانواده هایشان بنشینند و پذیرش آنها از سمت جامعه بیش از قبل شده است.
مدیرعامل انجمن احیاء ارزش ها اشاره کرد: اما با وجود دلگرمی و آرامش روانی مبتلایان به ایدز که زیر سایه کرونا به وجود آمده، آنها نگرانی هایی نیز پیدا کرده اند چونکه تا قبل از این، مبتلایان در انتظار بودند که دارویی برای آنها بیاید اما از وقتی که کرونا شیوع پیدا کرد، تعدادی از داروهای مورد استفاده کرونا شبیه داروهای افراد مبتلا به ایدز بوده است.
شعبانی افزود: پس در این وضعیت امید اینکه برایشان دارویی مختص بیماران مبتلا به ایدز پیدا شود از دست رفت و حتی همان داروی مورد استفاده آنها نیز حالا ممکنست در اختیار مبتلایان به کرونا قرار بگیرد و همین موضوع موجب اضطراب و تشویش آنها شده است.
شعبانی اشاره کرد: سلامت روان این افراد به خاطر موضوع دارو تحت تاثیر قرار گرفته و نگران این هستند که نتوانند بموقع داروهای مربوط به بیماری شان را تهیه و استفاده کنند. با این وجود نقطه قوت این ماجرا از دید مبتلایان به ایدز همان حس آرامشی است که امروز زیر سایه کرونا بیش از قبل احساس می کنند.
ایدز ویروس نقص ایمنی بدن انسان است. این ویروس با از بین بردن سلول های مهم بدن که با بیماری و عفونت مبارزه می کنند، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند.
بر اساس گزارش مرکز مدیریت بیماریهای واگیر تا اختتام نیمه اول سال ۱۳۹۴ تعداد ۳۰۱۸۳ نفر مبتلا به اچ آی وی/ایدز در کشور شناسایی، ثبت و گزارش شده است. شایع ترین علل مبتلاشدن از شروع شیوع همه گیری تزریق با سورنگ مشترک بین مصرف کنندگان مواد (۶۷%)، رابطه جنسی (۱۸%) و انتقال از مادر به کودک (۲%) ثبت شده است.
افرادی که مبتلا به ایدز هستند، سیستم ایمنی بسیار لطمه دیده دارند که موجب عفونت های شدید می شود که بطور معمول افراد سالم را آلوده نمی کند در نهایت ممکنست عفونت منجر به مرگ شود.

منبع: