عوامل موثر در كم صدمه یا پرآسیب بودن كشورهای مختلف در مقابل ویروس كرونا

یک استاد ممتاز دانشگاه تهران ضمن بررسی و مقایسه وضعیت کرونا در کشورهای مختلف درباره وضعیت جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی و حیطه های شخصیتی و سبک زندگی کشورهای پرآسیب و کم صدمه و تأثیر آنها بر میزان مبتلا و فوتی های ناشی از کرونا را توضیح داد.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر غلامعلی افروز در یادداشتی با عنوان «کرونا؛ در آیینه روان شناسی فرهنگی» که در اختیار ایسنا قرار داد نوشت:

” واژه ناخوشایند کرونا، خواسته و ناخواسته، در گستره جهان در همه کشورها، همه شهرها، همه محله ها و همه خانواده ها و همه مغزها و اندیشه ها نقش بسته است. کرونا، خیلی ها را پریشان، ملول و درمانده نموده و جمع کثیری را در جهان مضطرب و ناآرام کرده است.”

“در این رهگذر، تعدادی از آدم های فرصت طلب و فزون خواه را در بازار داغ کالاهای کرونایی تاجر پیشه نموده است، به رغم آنکه هنوز، بگونه ای که بایسته است، ماهیت کرونای مرموز به یقین و قطعیت شناخته نشده است، برخی از دلالان تولید و فروش داروهای متنوع، اما نامطمئن به درمان کرونا فعال شده اند. “

در ادامه این یادداشت آمده است که “تعداد قابل توجهی از کشورها و شرکتهای دارویی هم در یک رقابت نامحسوس در کوشش برای تولید واکسن کرونا و دریافت هرچه سریع تر تائیدیه از سازمان بهداشت جهانی هستند تا هرچه سریعتر صادرات انبوه خودشان را به کشورهای مختلف، بخصوص دولت های پولدار ولی کم بهره از تخصص پزشکی و فرآورده های دارویی آغاز نمایند.”

“در این مهم، برخی هم از راه برگزاری کنفرانس های به اصطلاح مطبوعاتی و رسانه ای، با شتاب زدگی و برانگیختگی هیجانی، فرآیند تولید و تاثیر اثربخشی واکسن کرونای خودشان را اعلام می نمایند تا شاید برخی از رقبای احتمالی خویش را از تعجیل در تلاش و سرمایه گذاری جهت تولید واکسن کرونا منصرف نمایند و آنها بتوانند به صورت انحصاری فروشنده واکسن کرونا باشند. کرونای مرموزی که هنوز ماهیت کامل آن به وضوح مشخص نگردیده است.”

دکتر افروز در این یادداشت آورده است: “تردیدی نیست که هم اکنون بیشترین ملاحظه برای جلوگیری از مبتلا شدن به این کرونای منحوس و مرموز تاکید بر آرامش روانی، مراقبت های ویژه بهداشتی، شستشو و ضدعفونی کردن مرتب دست ها، استفاده درست از ماسک ها، رعایت فاصله های بین فردی در محافل گروهی و تعاملات اجتماعی است؛ اما، همه سخن این است که در شرایط کنونی که سازمان بهداشت جهانی و مراکز تخصصی و پژوهشی پزشکی در کشورهای مختلف، بگونه ای که بایسته است و انتظار می رود، هنوز به قطع و یقین نمی دانند ماهیت اصلی ویروس منحوس و مرموز کرونا چیست؟ این کرونای مهاجم تا چه زمانی؟ تا چند هفته یا تا چند ماه و تا چند سال دیگر در کشورهای مختلف جولان خواهد داشت؟ واکسن و دارو و درمان قطعی و اثربخش آن با کمترین عوارض جانبی کدام است؟ این ویروس مهاجم میزبانان مظلوم خود را چطور شکار می نماید؟ آیا بهتر نیست با اندکی تأمل بیشتر، با نگاه جامع تر، علاوه بر استفاده از ذره بین های پزشکی و تلسکوپ های ویروس شناسی و آزمایشگاه های داروسازی، با رویکرد روان شناختی فرهنگی و اجتماعی، قدرت نفوذ و میزان صدمه رسانی ویروس مرموز کرونا در جوامع مختلف موردمطالعه قرار گیرد؟ و در این منظر، سؤال اصلی این است که بیشترین میزبانان کرونای مرموز دارای چه خصوصیت های شخصیتی و خصیصه های زیستی، شناختی و روانی و فرهنگی می باشند؟ و سؤال مهم تر آن است که این کرونای جهان خوار که اینک بر گستره جهان سیطره یافته است و در ۲۱۵ کشور جهان بدون تعارف حضور دارد، در کدام کشورها، در کدام منطقه جغرافیایی و با کدام فرهنگ و سبک زندگی، بیشترین قربانی را داشته است و به کدام کشورها کمترین صدمه را روا داشته است و چرا؟ “

این استاد ممتاز دانشگاه تهران نوشت: “من با تجربه ای که در بررسی وضعیت فرهنگی و اجتماعی چند کشور آسیای شرقی داشتم، در چند ماه اخیر تلاش نمودم برای چند صباحی همراه جناب کرونا، سیری در کشورهای مختلف جهان داشته باشم و از احوالات مردمان آنجا جویا شوم. در این سیاحت علمی و جستارگری پژوهشی بر پایه تجارب علمی پیشین، با نگاه عمیق روان شناختی، ۲۱۵ کشور جهان را با چند مفروضه پژوهشی به دو گروه خاص تقسیم نموده ام: کشورهایی که بیشترین صدمه را از ویروس مهاجم کرونا تجربه نموده اند و کشورهایی که کمترین صدمه را از ویروس کرونا داشته اند.

در این بررسی، در میان ۲۱۵ کشور جهان، صرفاً کشورهایی موردتوجه قرار گرفتند که جمعیت آن کشورها بیشتر از یک میلیون نفر هستند. بنابراین برای پرهیز از اطاله سخن، در مطالعه حاضر فراوانی نسبی مبتلا شدن به کرونا و یا فوتی های ناشی از کرونا به ازای هر یک میلیون نفر از جمعیت کل کشورها مورد مطالعه قرارگرفته است. “

الف) کشورهایی که بیشترین صدمه را از ویروس مهاجم کرونا تجربه کرده اند

جدول فراوانی نسبی تعداد افراد مبتلا به کرونا در کشورهای مختلف به ازای هر یک میلیون نفر از جمعیت کل کشور (IM Pop) (اطلاعات جهانی کووید ۱۹، ۲۰۲۱)

منبع: