آمار قربانیان كرونا در روسیه از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشت

تازه ترین اطلاعات رسمی انتشار یافته درباره کرونا در روسیه حاکی از عبور آمار مرگ و میر کرونا در روسیه از مرز یکصد هزار نفر است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، ستاد مقابله با کرونا در روسیه روز شنبه آخرین آمار در ارتباط با این بیماری در روسیه را اعلام نمود که برمبنای آن در شبانه روز اخیر در این کشور ۳۸۴ نفر بر اثر کرونا جان خودرا از دست داده اند و بدین سان مجموع آمار مرگ بر اثر این بیماری به یکصد هزار و ۱۷ نفر رسید.
در شبانه روز اخیر ۹ هزار و ۲۱ نفر در روسیه به بیماری کرونا مبتلا شده یا تست تشخیص کرونای آنها مثبت بوده است و مجموع افرادی که از اغاز انتشار کرونا در روسیه به این بیماری مبتلا شده اند از مرز ۴ میلیون و ۵۷۲ هزار نفر فراتر رفت که بیش از ۴ میلیون و ۱۹۵ هزار نفر بهبود یافته اند.
بیشترین آمار مبتلاشدن به کرونا در روسیه در مسکو گزارش شده است که در شبانه روز اخیر ۲ هزار و ۱۱ نفر مبتلا شده و در مکان های دوم و سوم سن پترزبورگ با ۷۱۷ نفر و استان مسکو با ۵۹۴ نفر قرار گرفتند.
تاکنون در مسکو ۱۶ هزار و ۸۱۶ نفر بر اثر بیماری کرونا جان سپرده اند که مکان نخست در روسیه را دارد.
شبه جزیره چوکوتکا در شمال شرقی روسیه کمترین آمار کرونا را گزارش کرده و در شبانه روز اخیر در این منطقه خاور دور روسیه هیچکس به کرونا مبتلا نشد.
روسیه برای مبارزه طولانی با کرونا آماده می شود
با وجود پیشرفت های قابل توجه در روسیه در امر مهار کرونا، دولت این کشور برای مقابله طولانی مدت با بیماری کرونا آماده می شود.
براساس اطلاعات موجود، وزارت بهداشت روسیه تخت های بیمارستانی ویژه کرونا را که به علت بهبودی شمار زیادی از بیماران کرونائی خالی شده است همچنان برای پذیرش بیماران جدید در آینده آماده نگه می دارد.
الکساندر گینتسبورگ، مدیر مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی وزارت بهداشت روسیه به نام گامالیا اعلام نموده است که غلبه بر کرونا در سطح جهانی تا پاییز آینده ناممکن است.
وی اضافه کرد: اما در روسیه به علت وجود سه واکسن، روند اپیدمیولوژی در کشور تحت کنترل قرار دارد.
روسیه تدابیر برای پیشگیری کرونا را کاهش داد
روسیه در هفته گذشته با فروکش شدن شدت انتشار کرونا در این کشور برخی محدودیت های کرونائی را از میان برداشت.
ازجمله محدودیت های از میان برداشته شده امکان برگزاری مسابقه های ورزشی در ورزشگاه ها با حضور تماشاگران و با رعایت اصول جلوگیری از کرونا است.
سینماها و تئاترهای مناطق مختلف در روسیه نیز با رعایت اصول پیشگیری امکان فعالیت یافته اند و سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان روسیه بر وضع فعالیت آنها نظارت دارد.
روسیه همین طور از اول ماه آوریل پروازهای مسافربری با هفت کشور را باردیگر برقرار کرد.
واکسیناسیون عمومی در روسیه جریان دارد
واکسیناسیون عمومی با دو واکسن کرونا به اسامی اسپوتنیک وی و اپی واک کرونا در روسیه جریان دارد و تا حالا بیش از سه میلیون نفر با این واکسن ها، واکسینه شده اند.
واکسیناسیون روس ها اواسط دی سال ۱۳۹۹ شروع شد و تا حالا روس ها با واکسن اسپوتنیک وی، واکسیناسیون را انجام داده اند و بتازگی مرحله دوم آزمایشی واکسن «اپی واک کرونا» برای واکسیناسیون مردم در روسیه شروع شده است.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه یک هفته پیش واکسن کرونا را تزریق کرد و برخی مقامهای ارشد این کشور همچون سرگئی شایگو وزیر دفاع نیز با واکسن اسپوتنیک وی واکسیناسیون شده اند.
روسیه اولین کشوری بود که واکسن ضد ویروس کووید-۱۹ را یازدهم آگوست ۲۰۲۰ (۲۱ مرداد) به ثبت رساند. مرکز تحقیقات ملی همه گیر شناسی و میکروب شناسی «گامالیا» وابسته به وزارت بهداشت روسیه، این واکسن را تولید کرد. اسپوتنیک وی، واکسنی که بر پایه ناقل انسانی ساخته شده است و دو مرحله ای بودن آن در دو دُز تکمیل می شود.
موسسه تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا روسیه و متعاقب آن دکتر الکساندر گینتسبورگ، مدیر مرکز تحقیقات گامالیا در وزارت بهداشت روسیه که این واکسن را تولید کرده است، اعلام نمود: فاصله بین تجویز دوز اول و دوم دوز واکسن اسپوتنیک وی بین سه هفته تا دو ماه خواهد بود.
الکساندر گینتسبورگ سازنده واکسن اسپوتنیک وی نیز اخیرا اعلام نمود آزمایشات پیش بالینی واکسن مقابل ویروس کرونا بصورت قطره بینی در این مرکز شروع می شود.
روسیه برای حیوانات واکسن کرونا ثبت کرد
معاون سازمان فدرال نظارت بر دامپزشکی و گیاه پزشکی روسیه با اشاره به اینکه حیوانات می توانند به غیر از کووید-۱۹ به تعدادی از گونه های دیگر از خانواده ویروس کرونا آلوده شوند؛ اعلام نمود: روسیه نخستین واکسن جهان مقابل کووید-۱۹ را برای حیوانات ثبت نمود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، کنستانتین ساونکوف، در گفت و گو با خبرنگاران بر اهمیت ویژه این واکسن تصریح کرد و اظهار داشت: تعدادی از گونه های جانوری حساس به ویروس کرونا هستند و موارد کووید-۱۹ در خیلی از کشورها گزارش شده است.

وی ادامه داد: این اولین واکسن کووید-۱۹ برای حیوانات در جهان است.
معاون سازمان فدرال نظارت بر دامپزشکی و گیاه پزشکی روسیه عنوان کرد: آزمایشات بالینی کارنیواک کاو، که از اکتبر سال قبل شروع شد، شامل سگ، گربه، روباه قطبی، راسو، روباه و حیوانات دیگر بود.
وی اضافه کرد: تولید انبوه واکسن می تواند از اوایل آوریل برمبنای بزرگترین بستر تولید داروهای حیوانی کشور در مرکز فدرال بهداشت حیوانات شروع شود.
در روسیه، تا حالا دو مورد آلودگی گربه ها به ویروس کرونا بطور رسمی مشخص شده است.
ثبت واکسن کرونا برای حیوانات در روسیه بسیار مهمست برای اینکه روسها به حیوانات خانگی به ویژه سگ و گربه علاقه بسیار زیادی دارند و میلیونها حیوان خانگی در خانه های ساکنان مسکو زندگی می کنند و علاوه بر ان خیلی از مردم از سگ ها و گربه های خیابانی نیز با دادن غذا مراقبت می کنند.