انتشار كرونا بیمارستان های تهران را به حالت آماده باش درآورد

به گزارش فست فود باز معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران عنوان کرد: شیوع بیماری کرونا در ایام اخیر سبب شده که همه بیمارستان های تهران به حالت آماده باش درآیند.
دکتر نادر توکلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا بیان داشت: این مورد به همه بیمارستان ها ابلاغ گردیده تا کاستیی در ارائه خدمت رسانی به بیماران کرونایی به وجود نیاید.
وی افزود: تلاش شده بیمارستان ها وارد فرآیند فعالیتهای غیر اورژانسی، نشوند تا امکان پذیرش بیماران کرونایی به صورت حداکثری فراهم گردد.
وی اظهار داشت: مراقبت در بیمارستان نسبت به قبل بهتر شده است، کادر درمان ورزیده تر شده اند و بنابراین مراقبت از بیماری و روند بهبودی آنان تسریع شده است.
بنابر اعلام وزارت بهداشت در طول شبانه روز گذشته منتهی به ظهر امروز یک شنبه ۱۶۱ بیمار کووید۱۹ جان خویش را از دست دادند.

کرونا در سرتاسر کشور شدت گرفت
توکلی افزود: در هفته دوم فروردین ۱۴۰۰ بیماری کرونا در سرتاسر کشور همچون تهران اوج گرفته و شاهد روند صعودی این بیماری و به دنبال آن افزایش بستری در اکثر مناطق مانند تهران هستیم. تعداد بستری کرونایی در تهران ۲ برابر شده، به این معنا که تعداد این افراد از حدود ۳۰۰ نفر در روز به حدود ۶۰۰ نفر رسیده است.
او به افزایش مراجعات سرپایی در تهران اشاره نمود و اظهار داشت: بخشی از این مراجعات به تعطیلی مطب و سرویس دهی کمتر مراکز درمانی خصوصی برمی گردد و مردم به مراکز دولتی بیشتر رجوع می کردند.
وی افزود: تعداد مراجعات سرپایی روزانه تا ۵ هزار و ۵۰۰ نفر و بستری های روزانه تا ۶۰۰ نفر، سبب شد آمار تجمیعی بستری ها در استان تهران افزایش پیدا کند.
معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، ازدحام های اسفند ماه در مناطقی مانند مراکز خرید، و انجام سفرهای نوروزی را مهم ترین عامل روند افزایشی بیماری کرونا اعلام کردو اظهار داشت: مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا هم نسبت به هفته های آخر اسفند ماه ۱۳۹۹ در تهران افزایش یافته است.
توکلی ضمن اشاره به اینکه مبتلا شدن به بیماری کرونا خانوادگی شده است، اظهار داشت: با عنایت به بالا بودن بیماری زایی، به محض مبتلا شدن یکی از اعضای خانواده، سایر اعضا هم مبتلا می شوند.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گزارش آمار امروز اظهار داشت: تابحال یک میلیون و ۹۳۲ هزار و ۷۴ نفر در کشور به صورت قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۶۱ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶۳ هزار و ۱۶۰ نفر رسیده است.
سیما سادات لاری روز یکشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از مبتلا شدن به کووید ۱۹ در کشور بیان نمود: از روز گذشته تا امروز ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۶۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۵۷۲ نفر از آنها بستری شدند.
وی اضافه کرد: تابحال سفرهای نوروزی تأثیر اصلی خویش را بر گسترش شیوع بیماری در کشور به صورت کامل به جا نگذاشته و مطمئنا خیلی از افراد آلوده به کرونا که فاقد علایم بیماری هستند، با حضور در جامعه در حال تکثیر و انتقال بیماری به دیگران هستند.
لاری تصریح کرد: از همه افرادی که در روزهای نوروز به سفر رفته اند خواهشمندیم حداقل تا پنج روز بعد از بازگشت از سفر از هرگونه حضور در مهمانی و پذیرش میهمان در منزل به شکل جدی اجتناب کنند، چونکه این کار به منزله انتشار احتمالی ویروس کرونا به دیگران خواهد بود.

منبع: