چراغ نارنجی كرونایی برای سه شهرستان خراسان شمالی روشن شد

به گزارش فست فود باز ایرنا- برپایه آخرین ارزیابی سامانه ماسک که امروز ۱۶ فروردین انتشار یافت، سه شهرستان بجنورد، شیروان و اسفراین استان خراسان شمالی در وضعیت رنگ بندی کرونایی نارنجی قرار گرفتند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، روند صعودی آمار بیماران کرونایی در استان خراسان شمالی در ایام اخیر که رد پای آن در خرید و دید و بازدیدهای نوروزی و دورهمی خانوادگی و حتی برگزاری مراسم عروسی با پایین ترین سطح رعایت پروتکلهای بهداشتی در یکماهه اخیر باید جستجو کرد، باعث شد تا این استان که از بهمن ماه سال قبل(۹۹) در وضعیت زرد با خطر متوسط و آبی با خطر کم کرونایی قرار داشت، در وضعیت نارنجی قرار گیرد.
خراسان شمالی در هاله زرد و نارنجی
هم حالا از هشت شهرستان استان خراسان شمالی سه شهرستان بجنورد، شیروان و اسفراین که دو سوم جمعیت این استان طبق سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۹۰ در این شهرستان ها سکونت دارند در وضعیت نارنجی به معنای پرخطر و چهار شهرستان مانه و سملقان، فاروج، گرمه و جاجرم هم در وضعیت زرد با خطزر متوسط و شهرستان مرزی راز و جرگلان هم در وضعیت آبی قرار دارد که احتمال تغییر رنگ بندی در این مناطق هم به روند رو به رشد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های استان در ایام آینده وجود دارد.
هم حالا طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی بیشتر از ۱۷۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های زیر پوشش این دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی اسفراین تحت درمان قرار دارند و در ایام اخیر نتایج تست کرونا حدود ۵۰ درصد از افراد مشکوک هم مثبت شد.
عادی انگاری کرونایی
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی اظهار داشت: الان ۱۴۵ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های این دانشگاه بستری هستند که ۴۴ بیمار در ۲۴ ساعت گذشته به جمع این بیماران در استان اضافه شدند.
دکتر سید احمد هاشمی عادی انگاری کرونایی را دلیل اصلی روند رو به صعودی آمار بیماران کرونایی در این استان در ایام اخیر اعلام نمود و اظهارداشت: پیش از این هم علائم زنگ خطر تغییر وضعیت رنگ بندی کرونایی با نارنجی و قرمز شدن رعایت پروتکلهای بهداشتی به صدا در آمد و در ارزیابی جدید هم این وضعیت تثبیت شد.
وی افزود: اگر عادی انگاری کرونایی همچنان همانند روزهای گذشته از جانب مردم ادامه داشته باشد، احتمال بدترشدن وضعیت کرونایی و حتی برگشت برخی محدودیت ها هم وجود دارد و بار دیگر درمانگران ما در بیمارستان ها با مشکل شدید مواجه خواهند شد.
دبیرستاد استانی مقابله با کرونا خراسان شمالی ضمن اشاره به شیوع کرونا انگلیسی در این خطه از شمالشرق کشور اظهارداشت: جهش این ویروس در بدن هر بیمار نسبت به بیماران دیگر متفاوت و سرعت آن هم نسبت به مشابه قبلی بیشتر است.
دکتر هاشمی با ابراز نگرانی از مثبت شدن تست حدود ۵۰ درصد از بیماران مشکوک به ویروس کرونا در بعضی از شهرستان های استان در ایام اخیر راهکار مقابله با روند رو به صعود مبتلا شدن به ویروس کرونا را رعایت پروتکلهای بهداشتی اعلام نمود.
استان خراسان شمالی که از اواخر سال ۹۸ با شناسایی اولین بیمار کرونایی در بجنورد وارد موج اول شیوع کرونا شد، از بهمن ماه سال قبل با کاهش آمار بیماران بستری در وضعیت رنگ بندی زرد و آبی قرار گرفت به صورتی که از هشت شهرستان استان شش شهرستان در وضعیت زرد و دو شهرستان هم در وضعیت آبی قرار گرفتند.

منبع: