نمكی: تا مهار كامل كرونا در صحنه می مانم

به گزارش فست فود باز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای به معاونان و روسای دانشگاه های علوم پزشکی ضمن بیان گلایه های خود در زمینه اتفاقاتی که منجر به شکل گیری موج چهارم کرونا در کشور شده، سفارش هایی بیان کرد و نوشت: امروز کرونا اصلی ترین موضوع کشور است و تا مهار کامل آن در صحنه می مانم.
به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سعید نمکی روز چهارشنبه در نامه ای به معاونان وزارت بهداشت، روسای دانشگاه های علوم پزشکی، پزشکان، دندان پزشکان، داروسازان، خدمتگزاران اورژانس کشور، بهورزان، کارشناسان بهداشتی و بهداشت محیط، پرستاران، ماماها، پیراپزشکان، متخصصان علوم آزمایشگاهی، توانبخشی، کادر خدمات و پشتیبانی در کلیه مراکز بهداشتی درمانی دولتی، خیریه و خصوصی، سازمان ­های مردم نهاد و خیرین سلامت نوشت: حدود چهارده ­ماه از نبرد بی­ امان تان با یکی از سرکش ترین عوامل بیماری زای قرون اخیر می­ گذرد. در این ایام سهمگین بی ­پروا تن بر آتش بلا زدید، نهراسیدید، بیمار شدید، خانواده های تان را ماه ها ندیدید، یک روز استراحت نکردید و در داغ جان سوز شهادت همکاران نازنین تان گداختید تا سه موج نفس­ گیر را مدیریت کنید و باوجود تحریم ­ها و کاستی­ های تحمیلی ظالمانه خارجی و کم مهری ­های داخلی که گروهی ماسک و لباس محافظ و دارو و انتقال ارز را مانع شدند و جمعی هم به سبب مدیریت نقدینگی یا بهانه ضیق منابع کشور قطره چکانی لب­ های سوخته از عطش تان را در این جبهه نبرد بی ­امان نمناک کردند، آن هم در سالی که درآمدهای اختصاصی بیمارستان های دانشگاهی نیز به حداقل در تاریخ چندساله اخیر رسید.
وی افزود: ایثار و نجابت شما مانع شد که فریاد برآورید که امروز کرونا اصلی ­ترین موضوع کشور است، امروز تکمیل و راه­ اندازی تخت­ های بیمارستانی برای مدیریت امواج نفس ­­گیر کرونا مهم­ تر از برخی از پروژه ­هایی ست که تأخیرشان عامل سرگردانی بیماران اورژانسی نمی گردد. بجای فریاد و منازعه که مردم را مشوش کند با بهره گیری از ظرفیت خیرین و مردم همیشه همراه سه هزار تخت ICU و هزاران ونتیلاتور و ابزار مورد نیاز را تهیه کردید تا پیرمردی و پیرزنی نفس کم نیاورد، دارویی که در هر کجای دنیا بود فراهم کردید و سپس ساختید تا ایرانی سرافراز حسرت نخورد که اگر دارویی که در فلان کشور پیشرفته مصرف می­ شود را تهیه می ­کردند بیمارش از دست نمی­ رفت.
بارها درخواست کردم ویروس جدید را جدی بگیرند
نمکی بیان کرد: شرافت و همت تان را پاس می ­دارم که علاوه بر بیمار کرونائی نگذاشتید بیمار اورژانسی دیگری نیز در اتاق عمل­ و بخش ­های مراقبت ویژه سرگردان شود و حتی یک بیمار گرفتار حمله قلبی یا جوان سانحه دیده در تصادف یا صحنه­ های لطمه ­رسان دیگر به سبب اشغال تخت­ های بیمارستان با بیمار مبتلا به COVID-۱۹ از خدمت باز بماند. می ­دانید که شبانه ­روز در کنارتان بودم و دیدم و ستودم حماسه­ ای که خلق کردید و نگین افتخاری که بر انگشتر تاریخ ایران زمین نشاندید. پیش از اختتام سال با ورود نخستین ویروس جهش یافته در نشستی خدمت تان گفتم که باید خودرا برای مبارزه با یکی از پیچیده ­ترین موجودات مهاجم آماده نماییم و بعد از آن نیز مکرر با مکاتبه و جلسات ازراه دور شیوه مدیریت را مرور کردیم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: اینجانب با شناختی که از قدرت سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر ویروس جدید داشتم با مکاتبات عدیده از بخش­ های مختلف درخواست کردم تا موضوع را جدی بگیرند و بتوانیم در حد امکان ویروس را در استان خوزستان زمین ­گیر نماییم. تقاضا کردم راه ها را از مناطق آلوده به دیگر نقاط از زمین و هوا و دریا سد نماییم و نگذاریم منابع آلوده به یکی از سهمگین ­ترین عوامل بیماری زا جابه جا شوند. با وزن­ دهی ویروس جدید در سیر اپیدمیولوژیک بیماری تشدید بیماریابی در قالب طرح موفق شهید سلیمانی را ارائه نمودیم و خواستیم تا مثل سال قبل، از تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ تا ۱۴۰۰/۰۱/۱۸ با ممنوعیت سفرها از شکل­ گیری جمعیت سیال جلوگیری نماییم تا فرصت بیابیم با همراهی عزیزان مان در سازمان بسیج در قالب طرح محله محور موارد محتمل را شناسایی و شعله ­های کوچک را خاموش نماییم تا به هم نپیوندند و کشور را در عرصه پهناور گرفتار نکند. مدت جایگزینی ویروس نجیب ­تر ووهان را با ویروس سرکش جهش یافته طولانی ­تر نماییم تا با درگیری ناگهانی چندین استان مهار مدیریت بیماری را از دست ندهیم. به پرسنل خسته از مهار سه پیک طاقت­ فرسا فرصتی برای نفس کشیدن بدهیم. اگر مشمول عنایت شویم منابعی برای تکمیل تخت­ های پراکنده در استان­ ها که بعضاً تا ۹۵ درصد پیشرفت دارد دریافت و آنها را آماده بهره ­برداری نماییم.
امید به پیوستن واکسن داخلی در بهار به چرخه تولید ملی
نمکی نوشت: گرچه باوجود پیگیری ­های مستمر در حداقل ۹ ماهه اخیر و قطعی شدن بعضی قراردادهای خرید واکسن و اعلام برنامه زمان­ بندی حمل و تحویل آن که قرار بود پیش از عید حداقل حدود ۴.۵ میلیون دوز واکسن تحویل بگیریم و به هشتصد هزار دوز کاسته شد و این مشکل جهانی است که ۸۵ درصد واکسن جهان را ۷ کشور مولد و صاحب تکنولوژی با ثروت سرشار تزریق می کنند. مع­ الوصف با تلاش­ های بی وقفه برای واردات از یک سو و امید به پیوستن تولید داخل در بهار به چرخه تولید ملی و جهانی، افزایش پوشش واکسیناسیون فرصت دهد تا چرخه انتقال نیز کندتر شود. روسای محترم دانشگاه ­ها پیش از عید بیانیه ­ای صادر کردند و در آن تقاضا شد که برای دادن این فرصت با آنها همراهی شود که به هر علت این اتفاق نیفتاد و علاوه بر عوامل خطرزایی همچون صف­ های طولانی تهیه ارزاق عمومی، مسافرت ­ها و دورهمی ­ها نیز وضعیت جدیدی برای کشور رقم زد.
می دانم که خسته اید
نمکی افزود: عزیزان نیک آگاه باشند که اینجانب به شیوه مکتوب یا گفتمان آکنده از اعتراض، تقاضا و التماس هرچه باید پیش از تعطیلات منعکس کردم می دانستم که کوچک ترین بی احتیاطی برای شما عزیزان چه موج سخت و طاقت فرسای دیگری خواهد آفرید که با همه امواج قبلی متفاوت می باشد. ولی یاران عزیز، همراهان گرامی، فرماندهان و سربازان سخت ترین نبرد نظام سلامت، می دانم که خسته ­اید، می دانم که دلگیر و دل ­شکسته ­اید، می دانم که می پرسید تا کی و چرا باید تاوان سهل ­انگاری ­ها و عادی­ پنداری­ ها را با داغ جگرسوز همکاران عزیزمان بپردازیم؟ می دانم که پرکردن جای یکایک عزیزان بر باد رفته در یاد مانده تا ابد میسر نیست. می­ دانم که در این ایام پرالتهاب یک روز و شب آرام نداشته ­اید، خانواده­ های تان نیز فرسوده شده­ اند و شما نیز نیک می ­دانید که این سرباز کوچک نیز به عشق مردم در کنار شما چون شمع با شما گداخته و ذوب شده است. می ­دانید که لحظه ای از دغدغه­ های تان غافل نبوده است. می ­دانید که در سوگ هرکدام از عزیزان مان با سوز دل گریسته است. می ­دانید که جز عرق شرم ارمغانی برای این­ همه ایثارتان نداشته است، اما می دانید و می دانیم که راهی به جز ایستادگی در کنار این مردم و کاهش رنج و دردشان با تسلط بر این ویروس منحوس نداریم.
مگر برخی در وضعیت آرام، با بهانه جویی پی در پی صحنه را ترک نکردند؟
وی بیان کرد: شاید بارها می توانستیم برای فرار از این فشار سنگین دلیلی را بهانه و از زیربار شانه خالی نماییم. مگر در وضعیت آرام با خزانه پر و اعتبارات سرشار با بهانه جویی های پی در پی صحنه را ترک نکردند؟ اما عزیزان، ما بازماندگان روزهای دفاع مقدسیم، سربازان قسم خورده عزیزی هستیم که لحظه­ ای در حمایت و دلجویی و رعایت همه اصول تنهای مان نگذاشته است. ما میراث ­دار سرزمین شهیدانیم. ما ملت امام حسینیم. بی­ تابی ­های مان نیز برای حفظ جان و موقعیت و آبروی خودمان نیست، ما سیاست زده و سیاست باز نیستیم، نیامده­ ایم تا برای مان کف بزنند و صندلی ­های بعدی را نشانه رویم، آمده ­ایم تا بسوزیم، تا فنا شویم، تا در پای عشق به مردم و سلامت شان جان نثار نماییم. ما اهل فرار از سختی ­های پیش ­رو به بهانه بی ­توجهی به تقاضاها و هشدارهای کارشناسی ­مان نیستیم. آنها که کرونا و مرگ مردم این سرزمین را ابزار سیاسی می­ کنند تا بتوانند ورشکستگی گذشته را شاید جبران و در ماه های پیش رو آب رفته به جوی را بازگردانند و برای فروپاشی سیستم سلامت و تسلیم در مقابل بیماری شعار ترغیب به استعفای این تیم را سر می ­دهند نیز بدانند که این گروه پایدارتر از آنست که فکر می­ کنند و ایستاده ­اند تا اختتام این راه، تا متقاعد کردن دیگران به همراهی، تا عرضه زودرس واکسن ایرانی، تا مهار کامل بیماری در این سرزمین سرافراز، تا آشفته کردن خواب همه کسانی که منتظرند درماندگی این کشور را بجای سربلندی نظاره کنند.
در رعایت پروتکل ها با کسی مماشات نکنید
وزیر بهداشت نوشت: یاران وفادار من تلاش کنید در اجرای پروتکل­ ها و اصرار به اعمال محدودیت­ ها با هیچ کس مماشات نکنید. همان گونه که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند، اقتصاد و امنیت مهم می باشد، اما درحال حاضر مدیریت کرونا از همه چیز مهم­تر است.
وی اضافه کرد: طولانی شدن بیماری و گسترش همه­ گیری بزرگترین آفت برای کلیه مولفه ­های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی است. هرگونه بی ­توجهی را منعکس نمایید. ما قسم خورده ­ایم که در حفظ سلامتی و جان مردم قصور نکنیم. مرگ یک نفر داغ همگانی ماست و نجات جان یک انسان در هر شرایطی حتی قاتل فراری نیز مسئولیت حرفه­ ای و اخلاقی ماست. هرکجا جان مردم را به خطر می ­اندازند با آنکه ابزار کنترل و برخورد در دست شما نیست. مع ­الوصف منعکس کنید. یقیناً وجدان بیدار جامعه به نیکی قضاوت خواهدنمود.
توسعه مراکز سرپایی
نمکی افزود: همکاری صمیمانه ما با هم پیمانان همراه در طرح شهید قاسم سلیمانی در قالب فعالیت محله محور را بعد از سکون و استقرار جمعیت سیال با بازبینی ادامه می ­دهیم، شیوه جدید همکاری در قالب گام پنجم در حال ابلاغ شدن است. موج جدید همان گونه که در جلسات گذشته گفتم سنگین تر از امواج قبلی است، مع­ الوصف تلاش کنید با توسعه مراکز سرپایی ۱۶ و ۲۴ ساعته و درمان موثر سرپایی با پروتکل ابلاغی جدید فشار بر بخش بستری را کم کنید. پروتکل جدید درمان سرپایی، استفاده از داروهای ضد ویروس و داروخانه ­های منتخب در اسرع وقت ابلاغ می ­شود.
وزیر بهداشت نوشت: طبق مکاتبات قبلی امروز دیگر باید بیشتر موارد را ویروس انگلیسی فرض کنید. نگرانی از ویروس ­های موتاسیون یافته جدید مطرح است. پس نمونه ­برداری و ارسال طبق پروتکلی که معاون محترم تحقیقات و فناوری و همین طور معاون محترم بهداشتی اعلام می­ نمایند جهت رصد موارد موتاسیون یافته احتمالی از سراسر کشور ضروری می باشد. سریعاً در مورد بخش­ های بستری حتی ­الامکان همان گونه که قبلاً ابلاغ گردید با لغو موارد غیر اورژانسی، بیشتر بخش ­ها را برای بیماران کووید ۱۹ آماده کنید. هرگونه نقص سیستم اکسیژن رسانی و کمبودهای دارویی سریعاً منعکس شود.
استفاده از تجربه گرانقیمت سال گذشته
وی اضافه کرد: ضمن آن که با بهره گیری از تجربه گرانقیمت یک سال قبل انتقال تجربیات بیمارستان های مرجع می­ تواند به کاهش مرگ و میرها کمک نماید که معاون محترم درمان در این راستا فعالیت خوبی را دنبال می کنند. امیدوارم از این تجارب بهادار بیشتر بهره­ مند شویم.
نمکی اظهار نمود: سریعاً در مورد راه ­اندازی تخت­ های قابل بهره ­برداری، برآورد هزینه و اعلام نمایید. امیدوارم با پشتیبانی رئیس جمهور محترم بتوانیم هرچه سریعتر این مجموعه­ ها را به تخت ­های موجود اضافه نماییم تا دوستان اضطراب کمبود تخت نداشته باشند. این افتخار که تا حالا بیماری در طول اپیدمی پشت درب بیمارستانی سرگردان نشده در این مرحله و مراحل احتمالی آتی نیز نباید مورد تردید قرار گیرد.
به کارگیری نیروهای جدید
وزیر بهداشت بیان کرد: درمورد به کارگیری نیروهای جدید که آزمون استخدامی آنها برگزار شده معاون محترم توسعه مدیریت و منابع و همین طور دانشگاه ها تلاش کنند تا در اسرع وقت به کارگیری شوند. شاید گوشه ­ای از نیازهای پرسنلی برآورده گردد و بار کمتری به دیگر همکاران منتقل شود.
وی افزود: کمک­ های مومنانه و مساعدت سازمان­ های مردم نهاد و خیرین سلامت بسیار کارساز بود. در این مرحله نیز استفاده از ظرفیت کلیه امکانات مردمی ادامه راه را هموارتر و پیمایش سختی­ ها را میسرتر خواهدنمود. امیدمان به لطف الهی و به همراهی و دعای خیر پاک نفسانی ست که تا حالا مشمول عنایت مستمرشان بوده­ ایم.

منبع: