كووید-۱۹ خطر افسردگی و زوال عقل را بیشتر می كند

نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که بیماری کووید-۱۹ می تواند خطر افسردگی و زوال عقل را افزایش دهد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، متخصصان انگلیسی در بررسی های اخیر خود دریافتند افرادی که در شش ماه گذشته به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده بودند بیشتر در معرض افسردگی، زوال عقل، روان پریشی و سکته مغزی قرار داشتند.
همین طور یک سوم از افرادی با سابقه مبتلاشدن به این بیماری، گرفتار مشکلات روانی یا عصبی شده یا علایم بیماری در آنان عود کرده است.
بگفته پژوهشگران، افرادی که به سبب مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹ روانه بیمارستان یا بخش مراقبت ویژه شده اند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند.
پزشکان تاکید کردند: ارتباط بین خطر مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹ و بروز علایم افسردگی و زوال عقلی می تواند ناشی از تاثیر استرس و تاثیر غیرمستقیم این بیماری بر مغز باشد.
متخصصان انگلیسی به بررسی سوابق پزشکی الکترونیکی بیش از ۵۰۰ هزار بیمار در ایالات متحده پرداخته و احتمال ابتلای آنان به یکی از ۱۴ بیماری عصبی و روانی را مورد مطالعه قرار دادند.
خونریزی مغزی، سکته مغزی، پارکینسون، سندروم گیلن باره، زوال عقل، روان پریشی، اختلال روانی، اختلال اضطراب همچون این اختلالات عصبی بودند.
آنها توضیح دادند که اضطراب و اختلالات خلقی شایعترین عارضه تشخیص داده شده در میان مبتلایان به کووید-۱۹ است و احیانا به سبب استرس ناشی از تجربه بیماری بسیار شدید یا بستری شدن در بیمارستان رخ می دهد.
همین طور بیماریهایی همچون سکته مغزی و زوال عقل بیشتر ناشی از تاثیرات بیولوژیکی ویروس یا بطور کلی واکنش بدن به بیماری است.
به گزارش فست فود باز به نقل از شبکه خبری بی بی سی، همین طور بگفته پژوهشگران، بیماری کووید-۱۹ با احتمال خطر مبتلاشدن به بیماری پارکینسون و سندروم گیلن باره ارتباطی ندارد.