متخصص بیماری های عفونی: محدودیت های كرونایی افزایش یابد

به گزارش فست فود باز متخصص بیماری های عفونی اظهار داشت: به نظر می آید محدودیت های کرونایی باید افزایش پیدا کند و متولیان در اسرع وقت تصمیم های لازم را بگیرند تا وضعیت بیماری کنترل شود.
دکتر محمد رضا صالحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اضافه کرد: در شرایط فعلی احتیاج به محدودیت جامع تر با نظارت بیشتر حداقل برای یک تا ۲ هفته است تا بتوان از چرخش ویروس جلوگیری کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: با تجربیاتی که دست اندرکاران از قبل دارند، محدودیت های کرونایی را باید گام به گام و برپایه اولویت ها کاهش دهند تا سلامت مردم حفظ شود.
صالحی اظهار داشت: هرچند تصمیم های جدی تر امکان دارد سختی هایی برای مردم به همراه داشته باشد، اما اگر اجرا نشود یا دیر اتخاذ شود به احتمال فراوان با مرگ و میر بیشتری مواجه می شویم.

علائم بالینی کرونا تغییر نکرده است
وی با اشاره به اینکه علایم بیماری کرونا تغییر نکرده است، اظهار داشت: تابحال هیچ اطلاعات علمی گزارش نشده است که علایم بالینی و حتی رادیولوژیک بیماری ناشی از واریانت های جدید تفاوتی داشته است.
صالحی در پاسخ به این سؤال که آیا علایم ویروس چینی و ویروس جهش یافته همچون انگلیسی متفاوت می باشد، اضافه کرد: ما اطلاعات متقنی بابت اینکه علایم بالینی این دو گونه از ویروس کرونا با هم متفاوت باشند، نداریم.
این متخصص بیماری های عفونی ضمن اشاره به اینکه دوره کمون این دو گونه هیچ تفاوتی با هم ندارند، اظهار داشت: تفاوت اصلی ویروس جهش یافته در قدرت سرایت پذیری و سرعت انتشار است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ویروس اصلی در چرخش را ویروس کرونا انگلیسی اعلام نمود و اضافه کرد: حجم بالای انتشار ویروس سبب خستگی سیستم بهداشتی و درمانی می شود و این مورد امکان دارد به افزایش مرگ و میر بیماران بینجامد.
وی ضمن تقاضا از مردم برای رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی و اجتناب از رفت و آمدهای غیر ضروری از مسؤلان هم خواست کرد که با ایجاد مشوق های مادی و معنوی تاب آوری تیم های درمانی را بالا برند.

منبع: