معاون دانشگاه علوم پزشكی: ۸۰ درصد ظرفیت بیمارستان های بوشهر از بیماران كووید ۱۹ پر شده است

به گزارش فست فود باز ایرنا- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: با عنایت به شیوع موج چهارم ویروس کرونا و هجوم بیماران در زمان حاضر ۸۰ درصد ظرفیت بیمارستان های این استان تکمیل شده است.
دکتر جعفر زارعی زاده روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا اضافه کرد: با عنایت به افزایش رجوع ها و ۲ تا ۳ برابر شدن بستری ها تابحال بالای ۱۵۰ تا ۲۰۰ تخت به ظرفیت بیمارستان های دولتی این استان افزوده شده است.
وی افزود: همین مساله سبب شده ضمن ایجاد تراکم در بخش های بستری به ناچار در بعضی از بیمارستان ها با عنایت به تکمیل ظرفیت از راهروهای آنها برای بستری بیماران استفاده گردد.
زارعی زاده افزود: هرچند سعی شده از همه ظرفیت بیمارستان های دولتی برای خدمات رسانی به بیماران کووید ۱۹ استفاده گردد اما با عنایت به رجوع ها انتظار می رود سایر بیمارستان های غیردولتی ازجمله تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح هم در این ارتباط کمک کنند.
وی ضمن اشاره به افزایش شمار بیماران نیازمند به مراقبت های ویژه بیان نمود: با وجود افزایش ظرفیت اما ضریب اشغال تخت های ویژه دربیمارستان های استان بوشهر بالای ۹۰ درصد و شمار تخت های خالی بسیار اندک است.
زارعی زاده خاطرنشان کرد: با عنایت به نیازبیماران کووید ۱۹ به بخش مراقبت های ویژه ۳۰ تخت ویژه هم در بیمارستان تازه تاسیس شهدای هسته ای بوشهرآماده شده است.
وی بیان نمود: هرچند سعی شده ظرفیت تخت های ویژه در اختیار بیماران کووید قرار گیرد اما در کنار این افراد بیماران گرفتار سکته حاد قلبی، سکته حاد مغزی و تصادفی که به هر علت احتیاج به اتاق عمل و آی سی یو دارند هم وجود دارد در این شرایط هماهنگ کردن بیماران کووید با غیر کووید خیلی سخت است.
به گفته زارعی زاده به ازای هر ۲ تخت آی سی یو یک نیرو نیاز است هرچند سعی شده از بیشترین توان کارکنان بخش درمان استفاده گردد اما یکی از معضلات اصلی بیمارستان ها کمبود نیرو است و برپایه برنامه ریزی انجام شده با توان کارکنان طرحی و نیروهای با قراردادهای ۸۹ روزه و سایر شیوه های دیگر استفاده گردد.
وی بدون اشاره به شمار کارکنان مبتلا به کرونا در استان بوشهر خاطرنشان کرد: خیلی از کارکنان بخش درمان بخصوص در اورژانس و بخش مراقبت های ویژه کووید مثبت شدند.
زارعی زاده اظهار داشت: با آغاز واکسیناسیون تابحال ۴۵ تا ۵۰ درصد کارکنان درمانی واکسینه شدند و انتظار می رود با حمایت انجام شده تا یک ماه آینده همه کارکنان واکسن کرونا دریافت و به نحوی سلامت آنان تامین گردد.

وی با اشاره به اینکه استان بوشهر امروز با سونامی کووید ۱۹ روبرو است اظهار داشت: با عنایت به آغاز فصل گرما و بسته شدن درب و پنجره ها و روشن شدن وسایل خنک انتظار می رود ضمن اینکه مردم نسبت به ایجاد تهویه مناسب اقدام نمایند از برگزاری هرگونه تجمع و دورهمی هم بپرهیزند.
زارعی زاده تصریح کرد: میزان انتقال در سوش جدید ویروس کرونا نسبت به نوع قبلی بسیار بالاترو شدت بیماری هم بیشتر است اما در این شرایط مردم باز هم عمق فاجعه را درک نکرده اند.
وی افزود: بیشتر ابتلاها به صورت خانوادگی است اما با این وجود باز هم مردم به سفارش ها و هشدارها بی توجه هستند و با برخی سهل انگاری و عادی انگاری با جان خود و عزیزانشان بازی می کنند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از مردم خواست به حرمت همکاران بهداشت و درمانی که با وجود خستگی اما بیشتر از یکسال است که جان خویش را در کف دست گرفته و شبانه روز در بیمارستان ها هستند برای حفظ جان خود رفت و آمدها را به کمترین حد برسانند و بیشتر ملاقات های خویش را به صورت مجازی انجام دهند.
زارعی زاده تصریح کرد: بهتر است در این شرایط که بیماری به سرعت در حال انتشار می باشد برای حفظ جان خود و عزیزانمان تعارف ها را کنار گذاشت و دید و بازدیدها و دورهمی ها را به زمان دیگری موکول کرد چون امکان وقوع یک فاجعه انسانی دور از انتظار نیست.
به گفته وی مردم باید بدانند در صورت ادامه این روند به صورت یقین ظرفیت تخت های بیمارستانی جوابگوی نیازها نخواهد بود و در این فاصله امکان دارد مردم بیشتر از این صدمه ببینند در این شرایط رعایت پروتکلهای بهداشتی تنها کاری است که باید صورت گیرد.
وی با تاکید براینکه اصل درمان پیشگیری است اظهار داشت: مردم باید مانند گذشته صبوری کنند تا بتوانیم این پیک خطرناک را در سه هفته آینده پشت سر بگذاریم در غیر این صورت ظرفیت های بیمارستانی جوابگو نخواهند بود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: پیش از عید میزان بستری ها ۵۰ تا ۱۰۰ نفر در روز نوسان داشت اما در۲هفته گذشته شمار بستری ها به سه برابر معادل ۳۹۰ نفر رسیده و روزانه ۲۰ تا ۴۰ نفر به شمار بستری ها اضافه می شود.
زارعی زاده اظهار داشت: البته با راه اندازی کلینیک های سرپایی برنامه ریزی هایی برای کاهش بستری ها انجام شده است.
وی افزود: با راه اندازی این کلینیک ها یک سری از بیمارانی که مشکلات تنفسی حاد ندارند به صورت سرپایی رجوع و تزریق داروی وریدی را انجام و به خانه می روند و تلاش می شود به این صورت بستری بیماران مدیریت شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ضمن اشاره به اینکه هنوز شمار جان باختگان ناشی از مبتلا شدن به کرونا در استان افزایش قابل ملاحظه ای نداشته است اظهار داشت: به علت افزایش تعداد تخت ها و توان پرسنل مراقبت های خوبی انجام شده است.
زارعی زاده اضافه کرد: تابحال ۵۴هزار و ۶۰۰ بیمار حاد تنفسی در استان بوشهر شناسایی شده که از این شمار ۱۶هزار و ۴۷۰ نفر بستری و تابحال ۹۴۵ نفر جان خویش را از دست داده اند که از این شمار ۹۲۳ نفر کووید ۱۹ مثبت بوده اند.
وی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر۴۰۹ نفر بیمار مبتلا به کرونا دربیمارستان های استان بوشهر بستری هستند.

منبع: