استرالیا واكسن آمریكایی را مانند نوع انگلیسی آن ناامن دانست

فست فود باز: مقامات دولت فدرال استرالیا از توقف در خرید واکسن تک دوز آمریکایی «جانسون اند جانسون» و عدم استفاده از آن در برنامه واکسیناسیون این کشور به سبب ناامن بودن، خبر دادند.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از شبکه خبری استرالیایی «ای بی سی نیوز»، در پی تصمیم مقامات دولت فدرال استرالیا در توقف خرید واکسن تک دوز آمریکایی جانسون اند جانسون، «گرگ هانت» وزیر بهداشت استرالیا اعلام نمود: این واکسن بیش از اندازه به واکسن «آسترازنکا» شباهت دارد و دولت قصد ندارد در واکسیناسیون عمومی با وجود مذاکراتی که قبل تر با این شرکت انجام داده بود از این واکسن استفاده نماید.
هانت خرید واکسن از این شرکت آمریکایی را فعلا مردود اعلام نمود.
وی در اطلاعیه ای روز سه شنبه ۱۳( آوریل) اظهار داشت: « واکسن جانسون اند جانسون یک واکسن «آدنو ویروس» است.»
منظور از واکسن آدنوویروس، واکسنهایی است که دقیقا شبیه واکسن آسترازنکاست و دولت استرالیا قصد ندارد هم اکنون واکسن های آدنو ویروس خریداری کند.
بر پایه این گزارش، هم اکنون گزینه مطلوبی که از طرف دولت استرالیا برای افراد زیر ۵۰ سال در نظر گرفته شده واکسن فایزر خواهد بود که برعکس واکسن های آسترازنکا و جانسون اند جانسون گزارش های بسیار کمی از ایجاد لخته های خونی ثبت کرده است.
بر همین اساس، هفته گذشته سفارش ۲۰ میلیون دوز دیگر از واکسن فایزر برای استرالیا تایید شد.
این درحالیست که شرکت جانسون اند جانسون ادعا می کند ارتباطی میان لخته شدن خون و تزریق این واکسن وجود ندارد.
هفته گذشته آژانس پزشکی اتحادیه اروپا اعلام نمود تحقیقاتی را در خصوص لخته شدن خون ۴ مورد در آمریکا انجام خواهد داد که بعد از تزریق واکسن جانسون اند جانسون صورت گرفته است.

منبع: