فرماندار از نقصها بهداشتی كشتارگاه دام نوشهر انتقاد نمود

فست فود باز: فرماندار نوشهر از وجود نقصها بهداشتی در کشتارگاه این شهرستان انتقاد نمود و به متولیان این مجموعه ۲ هفته فرصت داد تا نسبت به رفع نقصها اقدام نمایند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، سعید یزدانی روز پنجشنبه در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان اظهار داشت: گزارش های دریافتی از کارشناسان محیط زیست و بهداشت محیط حاکیست که نقصها بهداشتی زیادی در کشتارگاه شهرستان وجود دارد و با وجود مصوبات مختلف کارگروه سلامت در گذشته، هیچ اقدامی برای اصلاح و رفع نقصها صورت نگرفته است.
وی از شهرداری نوشهر بعنوان متولی کشتارگاه انتقاد نمود و اظهار داشت: بی تفاوتی شهرداری به مصوبات کارگروه سلامت و رفع نقصها جای تامل دارد.
یزدانی یکی از اشکالات کشتارگاه را مشخص نبودن نوبت کاری دانست و بر ضرورت تعیین نوبت کاری سلاخان و صدور کارت سلامت برای آنان اصرار کرد.
وی اظهار داشت: استفاده نکردن از آب گرم بهداشتی برای شست و شوی لاشه ها، فعال نبودن دستگاه لاشه سوز، نبود مدیریت درست و نظارت صحیح بر هدایت پساب و خونابه های ناشی از کشتار، نامشخص بودن زمان کشتار دام، ورود افراد متفرقه به داخل محوطه، جمع آوری نشدن به موقع امعاء و احشاء لاشه ها، انتقال گوشت با خودرو های شخصی، نبود چرخ های دستی مخصوص حمل گوشت و نقص دستگاه پیش سرد کن را همچون مشکلات و نقصها کشتارگاه نوشهر برشمرد و خواهان رفع فوری این مشکلات شد.
فرماندار نوشهر اظهار داشت: با آنکه مصوبات قبلی کارگروه سلامت برای دامپزشکی، شبکه بهداشت و درمان، دستگاه قضایی و محیط زیست ارسال و اولتیماتوم تعیین شده بود که دستگاه متولی باید طی مدت ۱۰ روز تمامی نقصها را برطرف کند، ولی شهرداری هیچ یک از مصوبات را اجرا نکرد و دستگاه های دیگر ناظر هم هیچ واکنشی نشان ندادند.
وی با بیان این که کشتارگاه نوشهر اکنون در وضعیت غیربهداشتی ادامه فعالیت می دهد، اضافه کرد: طبق قانون شهرداری بعنوان یک نهاد متولی باید پاسخگوی این وضعیت باشد. باید توضیح دهد که چرا نسبت به اجرای مصوبات کارگروه سلامت اهمال نموده است. باید طی مدت ۲ هفته آتی این نقصها را برطرف کند.
پیمانکار، بهانه تداوم وضعیت غیربهداشتی
شهردار نوشهر هم در این جلسه اظهار داشت: شهرداری طی ۲ سال قبل نسبت به اصلاح حدود ۳۰ مورد نقصها غیر بهداشتی این کشتارگاه که در آستانه تعطیلی بود، اقدام نمود ولی هم اکنون به خاطر شیوع ویروس کرونا که کاهش کشتار را به همراه داشته، کشتارگاه برای پیمانکار صرفه اقتصادی ندارد.
علی امانی اضافه کرد: برای حفظ سلامت مردم در نخستین گام باید وضعیت پیمانکار تعیین تکلیف شود تا بتوانیم موارد غیر بهداشتی این کشتارگاه را بتدریج اصلاح نماییم. شهرداری آمادگی دارد بعد از تعیین تکلیف پیمانکار تمامی زیرساخت ها مانند تامین آب شرب سالم برای شست و شوی لاشه ها و نیز گازرسانی جهت استفاده آب گرم را بوجود آورد.
کشتارگاه دام نوشهر با حدود ۵۰ سال سابقه در ضلع جنوبی کمربندی نوشهر- چالوس واقع است و اکنون روزانه به طور متوسط حدود ۳۰ راس دام سبک و هفت راس دام سنگین در این کشتارگاه سنتی ذبح می شود.

منبع: