درمان آلزایمر با اتم های حاوی اكسیژن و اشعه مادون قرمز

فست فود باز: پژوهشگران دانشگاه توکیو در ژاپن به یک روش جدید و موثر برای درمان آلزایمر رسیدند که با بهره گیری از اتم های حاوی اکسیژن و نور مادون قرمز، پلاک های عامل بروز آلزایمر را در مغز از بین می برد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، یکی از با اهمیت ترین دلیلهای بروز آلزایمر، تجمع پلاک های پروتئین آمیلویید در مغز است. آمیلویید یک اصطلاح عمومی برای پروتئین هایی است که بطور طبیعی در بدن به وجود می آیند. در مغز افراد سالم، این پروتئین نابود می شود؛ ولی در مغز افراد مبتلا به آلزایمر، تجمع می یابد.

محققان دانشگاه توکیو به راهکاری رسیدند که می تواند پلاک های آمیلویید را از مغز حذف کند. در این روش اتم های حاوی اکسیژن به مغز تزریق می شوند و بوسیله اشعه مادون قرمز فعال می شوند. در این حالت به آسانی می توان پلاک های آمیلویید را از سطح سلول حذف نمود، بدون اینکه آسیبی به سلول های سالم وارد شود.

محققان از این روش در موش های زنده استفاده کردند و یک هفته هر روز به مدت نیم ساعت موش ها را در معرض اشعه مادون قرمز و مولکول های حاوی اکسیژن که به مغز آنان تزریق شده بود قرار دادند. نتیجه نشان میدهد سطح پروتئین آمیلویید در مغز موش ها کاهش قابل توجهی یافته است.

محققان براین باورند این روش علاوه بر آلزایمر، می تواند در کاهش عوارض جانبی بیماری هایی مانند سکته مغزی موثر باشد. آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که حافظه، افکار، مهارت های کلامی و قضاوت، درک مطلب و بطور کلی عملکرد شناختی بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد.

آخرین آمار انتشار یافته از سازمان جهانی بهداشت در مورد زوال عقل
– زوال عقل سندرمی است که منجر به انحطاط تفکر، حافظه، رفتار و انجام کارهای روزمره می شود.
-گرچه زوال عقل بیشتر در دوران سالمندی عارض می شود، ولی این اختلال یک بخش طبیعی از پیری نیست.
-در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و هر ساله نزدیک به ۱۰ میلیون نفر به این آمار افزوده می شود.
-آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است.
-زوال عقل یکی از با اهمیت ترین دلیلهای ناتوانی و وابستگی سالمندان در سراسر جهان است.
-زوال عقل نه فقط تاثیر جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی بر مبتلایان دارد، بلکه خانواده و جامعه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

علایم و نشانه های آلزایمر
بسته به پیشرفت بیماری و شرایط بدنی و محیطی هر فرد، علایم و نشانه های بیماری متفاوت می باشد. ولی بطور کلی می توان علایم آلزایمر و زوال عقل را در سه مرحله مورد بررسی قرار داد.

مرحله اولیه بیماری
در این مرحله معمولا علایم به تدریج نمایان می شوند، گرچه از جانب بیمار و اطرافیان جدی گرفته نمی شوند. مراحل اولیه این بیماری شامل فراموشی های روزمره، از دست دادن توانایی ردیابی زمان و گم شدن در مکان های آشناست.

مرحله متوسط
در این مرحله معمولا افراد با نشانه های زیر مواجه می شوند:
فراموش کردن رویدادهای اخیر و نام افراد
گم شدن در خانه
مشکل در مهارت های ارتباطی
نیاز به کمک افراد برای امور مختلف
تغییر رفتار همچون سرگردانی و سوالات مکرر

مرحله پیشرفته بیماری
این مرحله معمولا با وابستگی کامل بیمار به افراد آغاز می شود و مشکلات حافظه در این مرحله کاملا جدی است و بیمار کاملا کم تحرک می شود.

برخی از علایم دیگر عبارتند از:
غافل شدن از زمان و مکان
مشکل در شناختن اطرافیان
مشکل در راه رفتن
تغییرات رفتاری خصوصاً پرخاشگری

مطالعات پژوهشگران دانشگاه کالج لندن نشان میدهد تغییر سبک زندگی سبب تاخیر یا توقف زوال عقل می شود. بر طبق این تحقیق با کنترل ۱۲ عامل موثر بر سبک زندگی می توان در ۴۰ درصد از موارد، بروز زوال عقل را به تاخیر انداخت یا مانع آن شد.

در این تحقیقات اطلاعات به دست آمده در ارتباط با اثرگذاری عوامل مختلف بر بروز زوال عقل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مشخص شد علاوه بر عواملی مانند از دست دادن شنوایی، افسردگی، کمبود آموزش در کودکی، استعمال دخانیات، عواملی مانند مصرف الکل در میانسالی، لطمه دیدگی سر و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا نیز سه عامل موثر بر مبتلاشدن به زوال عقل هستند که به ترتیب یک، سه و دو درصد از موارد مبتلاشدن به این بیماری را به خود اختصاص می دهند و می توان از آنها اجتناب کرد.

بر اساس این تحقیقات با توجه به این که تعدادی از عوامل را شخصا می توان کنترل کرد، جلوگیری از برخی دیگر مانند آلودگی هوا نیاز به سیاست گذاری و مدیریت دولت دارد. در صورتیکه تمام عوامل مطرح شده در این تحقیقات به درستی کنترل شود، پژوهشگران پیش بینی می کنند که میزان مبتلاشدن به زوال عقل به میزان ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت.

نتایج این مطالعه در نشریه Brain انتشار یافته است.

منبع: