شمار تخت های بستری بیماران كووید ۱۹ در بوشهر به ۷۰۰ افزایش یافت

به گزارش فست فود باز ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: باتوجه به شیوع انفجاری ویروس کرونا در این استان و رشد چند برابری مبتلایان شمار تخت های بستری از بیماران کووید ۱۹ از ۵۰۰ به ۷۰۰ تخت افزایش پیدا کرد.
دکتر سعید کشمیری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: در صورت ادامه این روند و افزایش بستری های ناشی از مبتلاشدن به کرونا پیش بیش شده شمار تخت های بستری به یکهزار تخت افزایش یابد.
وی بیان کرد: در این ارتباط اگر لازم شود ضمن فراخوان نیروهای مردمی و ارگان هایی مانند ارتش و سپاه از ظرفیت ورزشگاه ها و بیمارستان های صحرایی نیز استفاده می شود.
کشمیری افزود: در زمان حاضر روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر به شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان بوشهر افزوده و ۴۳۰ تا ۴۵۰ بیمار در بیمارستان های این استان بستری می شوند این درحالی است که در اسفند ماه تعداد کل بستری های استان ۶۰ نفر بود.
وی افزود: نکته قابل توجه این است که در زمان حاضر بیش از ۶۰ بیمار بدحال در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند و این روند مبتلاشدن و بستری در استان، ضمن اینکه بسیار نگران کننده است فشار مضاعفی بر کارکنان بخش درمان نیز وارد کرده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: روزانه یک تا ۲ هزار مورد تست سریع و پی سی آر از افراد در این استان گرفته می شود که ۴۰ درصد آنها معادل ۴۲۰ مورد مثبت است.
وی تصریح کرد: شهرستان های دشتی، گناوه، دیلم و بوشهر در رده های نخست مبتلاشدن قرار دارند.
دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر اظهار داشت: با عنایت به این که همه شهرستان های این استان در وضعیت پرخطر قرار گرفته اند براین اساس در هفته پیش رو تنها یک سوم کارمندان دستگاه های اجرائی در محل کار حضور دارند همین طور در امتداد جلوگیری از جابه جایی جمعیتی کارکنانی که محل زندگی آنها خارج از بوشهر است نیز باید دورکاری انجام دهند افزون براین اصناف و مشاغل ۲، ۳ و ۴ نیز بر طبق این قانون تعطیل هستند.
وی افزود: باتوجه به لزوم، بخش های جدیدی در بیمارستان ها فعال گردیده است و در این شرایط اگر محدودیت ها به خوبی اجرا نشود استان بوشهر با شرایط پیچیده تری روبرو می شود.
کشمیری با تاکید بر ضرورت رعایت اصل در خانه ماندن، فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن دست ها از مردم خواست در امتداد پیش گیری از یک فاجعه به سفارش های ستاد ملی پایبند باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: با فوت چهار نفر شامل سه مرد ۸۷، ۶۷ و ۶۰ سال سن با سابقه بیماری قلبی عروقی و سرطان و یک خانم با ۶۶ سال سن با سابقه بیماری کلیوی، دیابت و فشار خون شمار جان باختگان ناشی از مبتلاشدن به ویروس کرونا از شروع شیوع پاندمی در استان بوشهر به ۹۴۰ نفر رسیده است.
کشمیری افزود: از شروع شیوع ویروس کرونا تا حالا ۳۰ هزار و ۱۵۸ نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده اند.
وی با تاکید براینکه هیچ چیزی مهم تر از نجات جان بیماران نیست اظهار داشت: برای کنترل سیر افزایشی شیوع ویروس باید کارخانه تولید بیماران مبتلا به ویروس کرونا یعنی بازار، اداره ها، تجمع های خانوادگی و مسافرت ها تعطیل شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: در این شرایط حجم کار برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا بسیار زیاد است به شکلی که روزانه به صورت میانگین در بیمارستان شهدای خلیج فقط ۲۵۱ سی تی اسکن انجام می شود.
براساس آخرین گزارش سامانه ماسک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ۱۰ شهرستان استان بوشهر ۹ شهرستان قرمز و پرخطر و تنها شهرستان دیر در وضعیت نارنجی کرونائی قرار دارد.

منبع: