تاخت و تاز كرونا در خراسان شمالی با ثبت مرگ ۸ بیمار در ۲۴ ساعت گذشته

برپایه گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی در ۲۴ ساعت گذشته هشت بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های این استان جان خویش را از دست دادند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، طبق این گزارش در همین مدت ۱۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی بستری و حدود ۹۸ بیمار هم بعد از بهبودی نسبی مرخص شدند، تا تعداد بیماران بستری در بیمارستان های الان به ۴۳۱ نفر برسد که نسبت به ۴۸ ساعت گذشته آمار بیماران بستری در این خطه شمالشرق کشور ۵۰ درصد بیشتر شد.
مرگ ۱۳ کرونایی در ۴۸ ساعت گذشته
برپایه این گزارش در ۴۸ ساعت گذشته ۱۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی جان خویش را از دست دادند تا آمار مرگ کرونایی در این استان از اول فروردین ماه سالجاری تا امروز (۲۹ فروردین ) به ۳۶ نفر برسد.
همینطور برپایه این گزارش در این زمان ۲۰۹ بیمار جدید با تست قطعی بیمار مشکوک به کووید ۱۹ در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان که هفت شهرستان از هشت شهرستان خراسان شمالی را زیر پوشش دارد، بستری شدند.
زنگ خطر کمبود تخت
روند صعودی آمار بیماران کرونایی در استان خراسان شمالی که از اول فروردین ماه به دنبال عادی انگاری ناشی از خرید و دیدبازدیدهای نوروزی و بعد از آن برگزاری مراسم عروسی، دورهمی شروع شده بود، در یک هفته اخیر شدت یافت به صورتی که در همین مدت بیشتر از ۵۰۰ بیمار جدید در بیمارستان های استان بستری شدند و ۲۵ نفر هم به علت شرایط حاد بیماری جان خویش را از دست دادند و بیشتر از ۷۰ درصد از تخت بیمارستان های ویژه این بیماران هم پر شد.
با به صدا در آمدن زنگ کمبود تخت بیمارستانی برای بیماران کرونایی در استان خراسان شمالی از روز گذشته پای بیمارستان تأمین اجتماعی در شهر بجنورد مرکز استان هم به بستری این بیماران باز شد و ۵۰ تخت این بیمارستان در مرحله اول برای بستری بیماران کووید ۱۹ ساماندهی شد که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ بیمار به این بیمارستان انتقال یافت و پیشبینی می شود با روند صعودی آمار بیماران برخی دیگر از بیمارستان ها، پایشان به بستری بیماران کووید ۱۹ باز شود.
زرد شدن رعایت پروتکل ها
با وجود افزایش آمار مبتلا شدن به ویروس کرونا در این استان در یک هفته اخیر عادی انگاری ها هم شیب نزولی به خود گرفت، به صورتی که برپایه گزارش دانشگاه علوم پزشکی استان سطح رعایت پروتکل ها و دستورالعمل بهداشتی در این استان به زیر ۷۰ درصد رسید و از لحاظ رنگ بندی کرونایی وضعیت رعایت پروتکل ها ب در این خطه شمال شرق کشور پایین ترین سطح خود یعنی زرد رسید که می تواند احتمال افزایش آمار بیماران و حتی مرگ کرونایی را در ایام آینده افزایش دهد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی اظهار داشت: در یک هفته اخیر آمار بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در این استان سیر صعودی شدیدی به خود گرفت به صورتی که آمار بیماران بستری هم سیر صعودی به خود گرفت و ادامه این روند احتمال پرشدن تخت های بیمارستانی را زیاد می کند.
دکتر سید احمد هاشمی اضافه کرد: برپایه آمار در ایام جاری تست حدود ۵۰ درصد از افراد مشکوک به ویروس کرونا مثبت شد و نشانه های افزایش آمار بیماران کووید۱۹ از حالا خویش را نشان داد و اگر عادی انگاری موجود ادامه یابد، نه تنها آمار بیماران بستری که مرگ کرونایی هم افزایش شدیدی خواهد داشت.
دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا سطح رعایت پروتکلهای بهداشتی را در این استان با وجود روند صعودی آمار بیماران و مرگ کرونایی زیر ۷۰ درصد اعلام نمود و از شهروندان خواست تا برای سلامت خودشان و سایر افراد جامعه از عادی انگاری دست بکشند.
دکتر هاشمی استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی، پرهیز از دورهمی و شرکت در اجتماعات بخصوص عروسی و عزا را خط قرمز درمانگران دانست و تنها راهکار کنترل و مدیریت این بیماری را رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی دانست.
ویروس کرونا اولین بار با شناسایی یک بیمار مشکوک در بجنورد در اسفندماه ۹۸ شیوع یافت و از اوایل فروردین ماه سالجاری بعد از بیشتر از ۱۳ ماه این استان سه موج این ویروس را پشت سر گذاشت و در ۱۰ روز اخیر هم وارد فاز چهارم این بیماری شد که الان ۴۳۱ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های این استان بستری هستند و همین تعداد بیمار هم در چند روز گذشته بعد از بهبودی نسبی بیمارستان ها را ترک کردند.

منبع: