سیر بیماری كرونا در قم همچنان صعودی است

به گزارش فست فود باز ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم از ادامه سیر صعودی مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ ناشی از ویروس کرونا در این استان اطلاع داد.
به گزارش عصر دوشنبه ایرنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم هم در جلسه ستاد پیشگیری، کنترل و مبارزه با کرونا ویروس اظهار داشت: هنوز سیر رجوع بیماران صعودی است، در هر پیک اول مراجعات بخش سرپایی افزایش می یابد و در ادامه شاهد افزایش بیماران سرپایی و بیماران بدحال و در نهایت فوتی ها هستیم.
محمدرضا قدیر اضافه کرد: روزانه ۱۰۰ تا ۱۱۰ بیمار بستری می شوند و مدیریت تخت ها در حال انجام می باشد تا با مشکل کمبود تخت مواجه نشویم.
وی افزود: مردم ولی نعمت ما هستند و هیچ بیماری نباید پشت درب بیمارستان بماند و روزانه رصد می نماییم که حداقل ۵۰ تخت خالی داشته باشیم.
به گفته وی، هنوز به پیک نرسیده ایم و اگر لازم باشد بیمارستان های بعدی را هم درگیر خواهیم کرد.
رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مبارزه با کرونا ویروس دانشگاه علوم پزشکی قم هم در این نشست اظهار داشت: هم اکنون ۵۳ درصد تست های کرونا در این استان مثبت می شود و این یعنی حداقل تا یک ماه آینده درگیر پیک کرونا هستیم.
احسان شریفی پور اضافه کرد: وضعیت کرونا در قم مطلوب نمی باشد و از این رو انتظار است که همشهریان مراقبت بیشتری از خود داشته و استفاده از ماسک و فاصله گذاری را جدی بگیرند.
وی با تکیه بر این که باید برنامه ریزی ها و مراقبت ها مدنظر باشد، افزود: این سرعت افزایش نمودار کرونا در قم، بسیار خطرناک بوده و شاهد افزایش بیماران بدحال هستیم که روزبه روز تعداد آنها در بیمارستان ها بیشتر می شود.
قم از ۲۵ اسفندماه سال قبل از منطقه آبی وارد زرد کرونایی شد و مسؤلان ذی ربط درباره احتمال وخیم تر شدن وضعیت در صورت انجام سفر و دورهمی و دیدوبازدیدهای عید از جانب شهروندان و همینطور رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی اخطار داده بودند.
از ۱۳ فروردین ماه هم زمان با خیز چهارم کرونا در کشور، استان قم هم همچون مناطقی است که در وضعیت نارنجی و از ۱۸ فروردین ماه هم در وضعیت قرمز قرار گرفت.
ویروس کرونا باعث بیماری عفونی «کووید ۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خویش را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir رجوع کنند.
همه ایرانی ها می توانند با رفتن به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https: //salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه رجوع و خدمات «رایگان» دریافت نمایند./