رئیس انستیتو پاستور: واكسن ها نمی توانند جلوی اپیدمی كرونا را بگیرند

به گزارش فست فود باز رئیس انیستیتو پاستور با تاکید براینکه واکسن ها نمی توانند جلوی اپیدمی کرونا را بگیرند، اشاره کرد: کسی که واکسن دریافت می کند به نوع شدید بیماری گرفتار نمی گردد و پس حداقل تعداد مرگ و میر کمتر می شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، علیرضا بیگلری چهارشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی با عنوان “از واردات تا تولید و حواشی واکسن کرونا” ضمن اشاره به اینکه انستیتو پاستور یک برند ۱۰۰ ساله است، اظهار داشت: ما اهتمام می نماییم بهترین واکسن ها را انتخاب نماییم برای اینکه اعتماد عمومی مردم را به همراه داریم.
وی با اشاره به اینکه واکسن ها نمی توانند جلوی اپیدمی را بگیرند بلکه کسی که واکسن دریافت می کند به نوع شدید بیماری گرفتار نمی گردد و پس حداقل تعداد مرگ و میر کمتر می شود، اضافه کرد: حتی با زدن واکسن باید رعایت نکات بهداشتی را در پیش بگیریم تا در ضمن زمانی که حالا قابل پیش بینی نیست از تهدید کرونا در امان بمانیم.
رئیس انستیتو پاستور ضمن اشاره به اینکه واکسن هایی را که طراحی می نماییم با تغییر جهش ویروس باردیگر باید باز مهندسی شوند، افزود: اگر متکی به خرید واکسن از کشورهای خارجی شویم، هرسال مشکلات خواهیم داشت.
بیگلری با تاکید براینکه ما برتری ویژه نسبت به کشورهایی که فناوری واکسن را ندارند داریم، اظهار داشت: ممکنست این بیماری جهش های مختلفی داشته باشد پس باید بتوانیم واکسن ها را باز مهندسی نماییم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا کسانی که کرونا گرفته اند نباید واکسن بزنند؟، اضافه کرد: اغلب دستورالعمل های شرکت های واکسن ساز می گوید اگر سه هفته از علایم بیماری گذشته باشد می توان مبادرت به واکسیناسیون کرد.
او اظهار داشت: دستورالعمل کشوری و سند ملی ما می گوید کسانی که بیماری را گرفتند تا ۶ ماه ایمن هستند، از نظر علمی سه هفته پس از اینکه علایم وجود نداشت واکسیناسیون بلامانع است.
رئیس انستیتو پاستور در ادامه به واکسن مشترک ایران و کوبا اشاره نمود و اضافه کرد: باتوجه به نتایج فاز یک و دو که از واکسن مشترک ایران و کوبا دریافت کردیم، مشخص شد که عوارض خیلی کم و اثربخشی بسیار خوبی دارد، این واکسن توسط تیمی اجرا شده که موفق ترین سابقه واکسن را در کارنامه خود دارند.
بیگلری در ادامه ضمن اشاره به اینکه کوبا کشوری است که به آسانی توانست تکنولوژی واکسن را در ۴۰ سال قبل در اختیار کشور ما قرار دهد، اظهار داشت: کوبا یکی از کشورهای پیشرفته در امر تولید واکسن است که صاحب نام و بسیار معتبر است و انستیتو پاستور ایران سابقه دیرینه ای با کوبا در زمینه واکسن دارد.
رئیس انستیتو پاستور ایران در ادامه اضافه کرد: در فاز نهایی یا فاز سوم کار آزمایی بالینی ۲۴ هزار نفر در سراسر کشور در ۸ دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بابل، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان، زنجان و همدان وارد مطالعه خواهند شد و هر دانشگاهی سه هزار نفر داوطلب را می تواند پذیرش کند.
او اظهار داشت: هموطنان عزیز اگر شرایط لازم را داشته باشند پذیرش می شوند و وارد مرحله کارآزمایی بالینی خواهند شد، پس واکسن تزریق خواهد شد و در پنج استان افراد دو دوز از واکسن را دریافت خواهند کرد و کار تمام خواهد شد و در دو استان یزد و زنجان علاوه بر دو دوز، واکسن یادآور تزریق می شود تا مقایسه صورت گیرد.
بیگلری اضافه کرد: افرادی که به کرونا مبتلا شده اند می توانند یک دوز از واکسن را دریافت نمایند البته باید کار مطالعاتی بر روی این مساله صورت بگیرد.
رئیس انستیتو پاستور ایران در آخر اظهار داشت: افرادی که یک دفعه کرونا گرفته اند با دریافت یادآور واکسن مشترک ایران و کوبا احیانا در مقابل کرونا کاملا مصون خواهند شد.

منبع: