جهانپور: واكسن اسپوتنیك وی ساخت ایران تا اختتام بهار در دسترس قرار می گیرد

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آماده شدن واکسن کرونا «اسپوتنیک وی» ساخت ایران تا اختتام بهار آگاهی داد.
به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، کیانوش جهانپور روز پنجشنبه در حساب توییتر خود نوشت: محموله بانک سلولی برای تولید واکسن «اسپوتنیک وی» امروز وارد کشور شد و به زودی تولید این واکسن در شرکت اکتوورکو شروع خواهد شد.
وی افزود: با شروع مراحل کشت و تولید، نخستین سری واکسن تا اختتام بهار در دسترس قرار می گیرد.
جهانپور قبل از این نیز به ایرنا اظهار داشته بود: سه شرکت ایرانی داوطلب تولید مشترک واکسن کرونا «اسپوتنیک وی» در ایران هستند و بوسیله سفارت ایران در روسیه به موسسه گامالیا معرفی گشتند. یکی از این شرکتها از بقیه جلوتر است، البته دو شرکت دیگر هم پشت سر آن هستند و هر سه شرکت توانایی تولید این واکسن را در ایران دارند.
وی افزود: بنظر می رسد زیرساخت و خطوط تولید واکسن اسپوتنیک در ایران آماده است، مهم تامین مواد اولیه و جانبی است تا کار تولید شروع شود، به محض اینکه این امکانات آماده شود و طرف روس، سل بانک را در اختیار این شرکتها قرار دهد از زمان در اختیار گذاشتن سل بانک به شرکت های ایرانی پس از ۴۵ روز تا دو ماه، نخستین تولیدات واکسن اسپوتنیک در ایران وارد بازار می شود.
جهانپور اظهار نمود: فناوری تولید این واکسن مربوط به کشور روسیه است و شرکت روسی امکانات خطوط تولید سه شرکت ایرانی را تایید کرده است. واکسن یک فرآورده بیولوژیک است. این شرکتها قبلا هم فرآورده های بیولوژیک ساخته اند و برخی زیرساخت ها و پلتفورم های آنها با زیرساخت های تولید واکسن، مشترک است اما تولید این واکسن به توافق دو طرف و فراهم شدن امکانات و مواد اولیه و جانبی تولید واکسن مربوط است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، تا حالا ۶۶۷ هزار و ۲۰۲ دوز واکسن کرونا شامل دوز اول و دوم در کشور تزریق شده است. واکسیناسیون کرونا در ایران از روز ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ شروع شده است.