یك واكسن جدید كرونا اردیبهشت وارد مرحله نهایی آزمایش بالینی می شود

فست فود باز: مرحله سوم آزمایش بالینی یک واکسن جدید کرونا که در اسکاتلند تولید می شود اوایل ماه می (اردیبهشت) در انگلیس شروع می شود.
به گزارش روز دوشنبه روزنامه گاردین، پژوهشگران در حال فراخوان برای جذب هزاران داوطلب انگلیسی برای آخرین مرحله آزمایش بالینی یک واکسن ویروس کرونا هستند که در اسکاتلند تولید می شود.
پزشکان در نظر دارند این واکسن کرونا را که توسط شرکت «والنووا» تولید شده است اوایل ماه مه در جریان یک آزمایش که در بیش از ۲۰ پایگاه در سراسر انگلیس و دو بیمارستان در ادینبورگ و گلاسگو اجرا می شود به چهار هزار بزرگسال تزریق کنند. تمامی شرکت کنندگان در این آزمایش دو شات از این واکسن را به فاصله چهار هفته دریافت می کنند.
این مبادرت به دنبال نتایج امیدوارکننده مرحله اول آزمایش بالینی این واکسن انجام می شود؛ نتایج مرحله اول آزمایش بالینی واکسن کرونای یاد شده نشان داد که تزریق دو شات این واکسن واکنش ایمنی خوبی در مقابل ویروس کرونا به وجود می آورد.
درصورتی که نتایج مرحله نهایی آزمایش بالینی این واکسن نیز خوب پیش رود، والنووا امیدوار است که تا تابستان امسال تاییدیه جهت استفاده از واکسن خودرا بدست آورد.
واکسن کرونا والنووا برمبنای یک فناوری سنتی تولید شده است. این واکسن از ویروس غیرفعال کرونا برای تحریک سیستم ایمنی بدن استفاده می نماید، روشی که بیش از ۵۰ سال پیش برای فلج اطفال به وجود آمد و در واکسن های آنفلوانزا، هاری و هپاتیت آ استفاده می شود.
این واکسن بجای این که تنها در بر دارنده پروتیین سطحی اسپایک باشد، کل ویروس را در خود جای داده بدین سبب ممکنست محافظت گسترده تری در مقابل بیماری کرونا و واریان های نگران کننده ناشی از بروز جهش ها در پروتئین اسپایک بوجود آورد.
در این آزمایش ارزیابی می شود که آیا واکسن والنووا آنتی بادی های خنثی کننده بیشتری در مقابل ویروس کرونا نسبت به واکسن آسترازنکا تولید می کند یا خیر.

منبع: