شهرهای قرمز كرونایی گلستان كاهش پیدا كرد

به گزارش فست فود باز رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان اظهار داشت که در نتیجه رعایت بیشتر شیوه نامه های بهداشتی، وضعیت انتشار کرونا در گنبدکاووس، آزادشهر، کردکوی و بندرگز از قرمز به نارنجی تبدیل شد.
عبدالرضا فاضل روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: هم اکنون وضعیت کرونایی گرگان، مینودشت و گالیکش قرمز، بندرگز، کردکوی، علی آبادکتول، گنبدکاووس، آزادشهر و کلاله نارنجی و مراوه تپه، آق قلا، گمیشان، رامیان و بندرترکمن زرد است.
وی روند بستری بیماران کرونایی گلستان را در هفته جاری ثابت اعلام نمود و اضافه کرد: از مجموع ۶۸۷ بیمار کرونایی بستری در مراکز درمانی و بیمارستانی گلستان حال ۴۹ نفر وخیم است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان اظهار داشت: تنها راه مقابله با این ویروس رعایت کامل تمامی شیوه نامه های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، شستشوی مستمر دست ها، رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از دورهمی های خانوادگی و حضور نیافتن در مکان های شلوغ و سرپوشیده است.
فاضل از ذخیره کافی ماسک، اکسیژن و دارو برای درمان مبتلایان به کرونا در گلستان هم اطلاع داد و اضافه کرد: با اضافه شدن هشت دستگاه جدید سی تی اسکن و ۱۷ دستگاه تانکر اکسیژن ساز در مراکز بیمارستانی استان طی یک سال گذشته، حالا مشکلی در تجهیزات درمانی مبتلایان کرونا نداریم.
بر اساس این تقسیم بندی در شرایط قرمز، تنها گروه های شغلی اول مجاز به فعالیت هستند، در شرایط نارنجی، گروه های اول و دوم مجاز به فعالیت بوده و در شرایط زرد، سه گروه اول می توانند فعالیت داشته باشند.
گروه اول شامل مشاغل تولیدی و توزیعی در زمینه های اقلام غذایی مانند سوپرمارکت ها، نانوایی ها، قطعات یدکی خودرو، تعمیرگاه های خودرو، داروخانه ها، مراکز بهداشتی و درمانی و سایر هستند که می توانند در همه شرایط حتی وضعیت قرمز با رعایت پروتکلهای بهداشتی به فعالیت ادامه دهند.
در گروه مشاغل دوم مانند فیلمبرداری ها و آتلیه های عکاسی، مشاوران املاک، کافی شاپ ها، مراکز طبخ و توزیع غذا، رستوران ها، ظروف یکبار مصرف، لوازم ورزشی، طلافروشی ها، مصالح ساختمانی و ابزار و یراق، مبل و صندلی، آموزشگاه های رانندگی و سمساری در شرایط قرمز امکان فعالیت نداشته و در بخش موادغذایی صرفاً می توانند به عرضه بیرون بر اقدام نمایند.
گروه های شغلی سوم مانند تالارهای پذیرایی، استخرهای سرپوشیده، باشگاه های ورزشی، قهوه خانه ها، آموزشگاه های موسیقی و زبان، موزه، سینما، تئاتر و مهدکودک ها در شرایط قرمز و نارنجی تعطیل بوده و باید از فعالیت دست بکشند.
گروه چهارم شغلی هم شامل گیم نت، مراکز تفریحی آبی، باغ وحش و شهربازی در شرایط قرمز و نارنجی و زرد باید تعطیل باشند.
بر اساس آخرین لیست رنگ بندی کرونایی وزارت بهداشت، ۱۱۰ شهرستان که روند بستری کرونا در آنها در ایام اخیر افزایش نداشته از وضعیت قرمز خارج شدند با این وجود اگر سطح مراقبت ها کاهش پیدا کند و روند بستری افزایشی شود، احتمال قرمزشدن مجدد این شهرستان ها جدی است.