آخرین وضعیت انتشار كرونا در فارس

به گزارش فست فود باز فارس معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن اشاره به آخرین وضعیت شیوع کروناویروس در استان فارس، خاطرنشان کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته متاسفانه ۲۳ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در این استان جان خویش را از دست دادند.
دکتر عبدالرسول همتی چهارشنبه ۸ اردیبهشت در تشریح آخرین وضعیت آماری شیوع بیماری کرونا در استان فارس اظهار داشت: با اضافه شدن آمار ۲۳ فوتی طی یک روز گذشته، جمع آمار قربانیان این بیماری از ابتدا تابحال در فارس به عدد ۳۹۷۱ نفر رسیده که ۱۸۱۳ نفر این آمار در ارتباط با شیراز بوده است.
او تصریح کرد که از کل فوت شدگان کرونا، ۲۸۹ مورد در ارتباط با مرودشت؛ ۲۱۳ مورد کازرون؛ ۱۰۶ مورد داراب؛ ۹۴ مورد آباده؛ ۸۱ مورد ممسنی؛ ۶۳ مورد اقلید؛ ۵۶ مورد استهبان؛ ۵۲ مورد نی ریز؛ کوار و لامرد هر کدام ۵۱ مورد؛ ۵۰ مورد فیروزآباد؛ ۴۴ مورد سپیدان؛ ۳۶ مورد قیروکارزین؛ ۳۵ مورد خرامه؛ ۳۴ مورد زرقان؛ ۳۱ مورد خرم بید؛ ۳۰ مورد کوه چنار؛ ۲۸ مورد رستم؛ زرین دشت و ارسنجان هر کدام ۲۷ مورد؛ ۲۴ مورد سروستان؛ پاسارگاد و بوانات هر کدام ۲۳ مورد؛ ۲۲ مورد بیضا؛ ۱۷ مورد مهر؛ ۱۰ مورد فراشبند؛ ۶ مورد بختگان؛ یک مورد سرچهان و مابقی در ارتباط با محدوده تحت مدیریت دانشگاه یا دانشکده های علوم پزشکی جهرم، فسا و لارستان بوده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همینطور اظهار داشت: از آغاز شیوع این بیماری تاکنون، ۸۲۴ هزار و ۷۲۵ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه و ۲۳۷ هزار و ۸۱۱ بیمار مثبت قطعی با بررسی این نمونه ها شناسایی شده است.
همتی افزود: از آغاز آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۹۳ هزار و ۴۷۸ مورد تست سریع انجام و منتهی به شناسایی ۱۳ هزار و ۲۹۱ بیمار مثبت شده است.
این مقام مسئول جمع کل بیماران شناسایی شده از ابتدا تابحال در فارس را ۲۵۱ هزار و ۱۰۲ نفر اعلام و یادآوری کرد که حالا ۲۵۷۰ بیمار مثبت یا مشکوک دارای علامت در بیمارستان های فارس بستری هستند که ۳۴۱ نفر از آنان به علت شرایط وخیم جسمی در آی سی یو، تحت مراقبت هستند و خوشبختانه ۲۲۲ هزار و ۲۴۴ نفر هم بهبود یافته اند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن تاکید بر ضرورت تداوم مشارکت مردمی برای شکستن زنجیره انتقال کروناویروس، اظهار داشت: لازم است برای مدیریت و کنترل مطلوب بیماری کووید۱۹ و جلوگیری از مبتلا شدن به این ویروس منحوس، به رعایت پروتکلهای بهداشتی پایبند بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در نشست روزانه ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان نمود: مهم ترین راهکار کنونی برای ارتقای سلامت عمومی در مقابل کرونا را جدی گرفتن راهکارهای خودمراقبتی و رعایت اصول بهداشتی از جانب همه اقشار جامعه است.

دکتر مهرزاد لطفی با تکیه بر اینکه رفتار در مقابله با بیماری کووید ۱۹ نقش مهمی در جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری دارد، به روند افزایشی موارد مبتلا شدن و بستری بیماران مشکوک و یا دارای علایم کروناویروس در بیمارستان های استان اشاره و از عموم مردم خواست تا با احترام به محدودیت های کرونایی، در بهبود وضعیت کنونی و کاهش آمارهای مبتلا شدن و بستری بیماران سهیم شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن بررسی آمار نمونه های انجام شده آزمایش کرونا طی روز گذشته تابحال در فارس؛ به بررسی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کروناویروس پرداخت.

منبع: