طی مراسمی در بیمارستان مسیح دانشوری؛ اولین اسپری ضدكرونای ایرانی رونمایی گردید

فست فود باز: نخستین اسپری ضدکرونای ایرانی با حضور «علی اکبر ولایتی» رئیس بیمارستان مسیح دانشوری امروز (پنجشنبه) در محل این بیمارستان رونمایی گردید.
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی بیمارستان مسیح دانشوری، در این مراسم علیرضا زالی رئیس ستاد ملی مقابله با کرونای تهران و پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری سازی فناری ریاست جمهوری نیز حضور داشتند.
رئیس بیمارستان مسیح دانشوری در ابتدای این مراسم با قدرانی از تمامی مدافعان سلامت و همچون تلاشهای دلسوزانه همکاران این مرکز، به اهتمام و توجه ویژه به حوزه پژوهشی و انجام فعالیتهای اساسی به منظور پیشبرد علم در جهت رفع نیازهای حوزه پزشکی اشاره نمود و اظهار داشت: همواره این مهم بعنوان دغدغه جدی اساتید و متخصصان بیمارستان مسیح دانشوری بوده است و مسئله امروز کشور انفجار فاجعه آمیز ویروس منحوس کروناست که باید برای از بین بردن و پیشگیری از انتشار آن همت و کوشش کرد.
ولایتی با تکیه بر این که استفاده از ماسک بهترین وسیله برای جلوگیری از مبتلاشدن و انتشار ویروس کروناست، اضافه کرد: با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بزودی شاهد تولید و توزیع اسپری ضد کرونا در کشور که امروز در این مرکز رونمائی گردیده نیز خواهیم بود.
علیرضا زالی نیز ضمن اشاره به قطب ارجاعی بیمارستان مسیح دانشوری از روزهای ابتدایی شروع کرونا به صورت شبانه روزی اظهار داشت: این بیمارستان علاوه بر جایگاه وزین در بخش ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیمارانی کرونایی، فعالیتهای جدی علمی، پژوهشی و تحقیقی را نیز دنبال کرده و جایگاه بیمارستان مسیح دانشوری فراملی و بین المللی است که از همان ابتدای شروع کرونا، کادر درمان و پزشکی آن به دنبال پارادایم مقابله با کرونا بوده است که به مرحله عملیاتی رسید.
رئیس ستاد ملی مقابله با کرونای تهران ضمن تاکید بر اینکه همچنان استفاده از ماسک در سطح دنیا بهترین راه پیشگیری از مبتلاشدن به ویروس کروناست، اضافه کرد: عملکرد اسپری ضد کرونا که امروز به مرحله رونمایی رسید بگونه ای است که بعد از آغشته شدن بر روی سطح ماسک یا لباس، ویروس کرونا به صورت اختصاصی شناسائی شده و غیر فعال می شود.
وی اظهار داشت: تهران در وضعیت وخیمی قرار دارد اما آمارها حاکی می باشد که از روز اول شروع کرونا تا حالا حدود ۹۳.۷ درصد بیماران مبتلا به کرونا بهبود یافته و این نشان از ثمر بخشی فعالیتهای شبانه روزی تیم پزشکی دارد.
مخترع اسپری ضد کرونا نیز در این مراسم اظهار داشت: شواهد نشان داده است بخش عظیمی از انتقال ویروس کرونا از راه ذرات هوا صورت می گیرد که این محصول قابلیت شناسایی ویروس کرونا به صورت اختصاصی را داشته و فورا ویروس را غیر فعال می کند.
پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری ریاست جمهوری نیز در مورد پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و به صورت خاص فلیت های فوری و اولویت دار در کشور اظهار داشت: از آنجایی که موضوع سلامت در کشور بسیار حائز اهمیت می باشد پیش از اینکه کرونا شیوع یابد، نقشه نیازهای کشور همچون خط تولید ماسک، ونتیلاتور، محلول ضد عفونی کننده و تولید انواع دارو توسط نخبگان و شرکتهای دانش بنیان طراحی شد.
وی ضمن اشاره به اینکه کشور ما هم اکنون صادر کننده ماسک و ونتیلاتور به کشورهای اروپایی است، خاطرنشان کرد: ملاک برای رونمایی و پشتیبانی از این محصول ضد کرونای ایرانی ستاندن مجوز از مراجع ذی ربط بود که تمامی مجوزها و پروانه تولید از وزارت بهداشت گرفته شده و ما نیز در حوزه تجاری سازی حمایت های لازم را انجام خواهیم داد تا این محصول ایرانی به بازار جهانی راه یابد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به صورتی که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا حالا حدود ۱۴۶ میلیون نفر را در دنیا به صورت قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از راه دهان، بینی و چشم منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیشتر از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، برزیل، هندوستان و آفریقا که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

منبع: