آمار قربانیان كرونا در هرمزگان به یك هزار و ۱۳۸ نفر رسید

ایرنا- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته، ۹ نفر دیگر بر اثر مبتلاشدن به کرونا در استان جان خودرا از دست دادند و شمار قربانیان به یک هزار و ۱۳۸ نفر رسید.
دکتر فاطمه نوروزیان شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت: فوتی های شبانه روز گذشته شامل ۶ خانم و ۳ آقا از شهرستان های میناب، بندرعباس و بندرلنگه در رده های سنی ۵۹ تا ۸۹ سال است.
وی با اشاره به روند صعودی کرونا در هرمزگان، اشاره کرد: در ۲۴ ساعت گذشته، ۹۶ مبتلای جدید در مراکز درمانی هرمزگان بستری شدند و آمار بستری های کرونا در استان به ۴۴۹ نفر رسید که اکنون حال ۱۲ نفر از بستری ها وخیم گزارش شده است.
نورزیان اشاره کرد: بیشترین علت افزایش مرگ و میر کرونا در هرمزگان، مراجعه دیرهنگام بیماران خصوصاً افراد دارای بیماری زمینه ای به مراکز درمانی است.
این مقام مسوول اشاره کرد: افرادی که نشانه های بیماری دارند در سه روز اول به مراکز درمانی مراجعه کنند تا با دریافت داروی رایگان زودتر درمان شده و نیاز به بستری نداشته باشند.
دکتر نوروزیان گفت: بااینکه وضعیت شهرستان های هرمزگان از نظر رنگ بندی کرونا تغییر یافته و شماری از مناطق از قرمز به نارنجی یا زرد تغییر وضعیت دادند، اما شرایط استان از نظر روند مبتلاشدن و شیوع ویروس کرونا قرمز و صعودی است و آمار مبتلایان قرنطینه در منزل بالا رفته است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان داشت: وضعیت بستری های قرنطینه در منزل بصورت مرتب از طرف کارشناسان بهداشتی رصد می شود، اما هر لحظه احتمال تغییر وضعیت این بیماران و نیاز به بستری آنها در مراکز درمانی وجود دارد و باید اطرافیان این افراد شیوه نامه های بهداشتی را با جدیت هر چه تمام تر رعایت نمایند.
نوروزیان با اشاره به شروع واکسیناسیون کرونا در سالمندان بالای ۸۰ سال در استان، اظهار داشت: برای این واکسیناسیون نیاز به هیچ اقدام، نام نویسی و مراجعه به مراکز جامع سلامت نیست و برمبنای اولویت سن و پرونده الکترونیکی با افراد واجد شرایط تماس گرفته می شود.
وی اشاره کرد: رعایت پروتکلهای بهداشتی توسط اصناف، مشاغل و آحاد مردم بمنظور به حداقل رسیدن چرخش ویروس کرونا در جامعه لازم است.
این مقام مسوول اشاره کرد: استفاده از ماسک در اماکن عمومی، حضور حداقلی در مجامع و پرهیز از اجتماعات به ویژه در فضاهای سربسته، شستن یا ضدعفونی کردن دست ها از با اهمیت ترین سفارش های دانشگاه علوم پزشکی به مردم برای پیش گیری از مبتلاشدن به این ویروس می باشد.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا حالا حدود ۱۴۰ میلیون نفر را در دنیا بطور قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان ایجاد کرده است.