استاندار خراسان جنوبی: استفاده از ماسك در خراسان جنوبی به ۶۶ درصد رسید

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: طبق اعلام ستاد ملی کرونا میزان استفاده از ماسک در خراسان جنوبی به ۶۶ درصد رسیده است و ۳۴ درصد مردم از ماسک استفاده نمی کنند.
“حمید ملانوری” روز شنبه در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا که بعد از برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شد، اضافه کرد: برپایه گزارش عرضه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ستاد ملی کرونا میزان رعایت فاصله اجتماعی در استان ۵۶ درصد است و ۴۴ درصد مردم فاصله اجتماعی را رعایت نمی کنند که عدد بزرگی است.
وی اظهار داشت: باآنکه اصناف همکاری قابل توجهی داشتند اما نمودار مبتلا شدن در استان ما متاسفانه در ایام اخیر روند صعودی به خود گرفته است در حالیکه هفته گذشته به صورت مقطعی نزولی شد.
استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: با وجود آنکه اطلاع رسانی در صدا و سیما، روزنامه ها، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری در حال انجام می باشد اما نمودار ابتلاهای استان صعودی شده و این درحالی است که اصناف هم تعطیل بوده اند.
وی دورهمی های خانوادگی را مهم ترین عامل افزایش آمار مبتلا شدن به کرونا در خراسان جنوبی عنوان نمود و اظهار داشت: برپایه آمار ۶۵ درصد موارد مبتلا شدن به علت دورهمی های خانوادگی است.
ملانوری عنوان کرد: هم اکنون چهار شهرستان بشرویه، خوسف، درمیان و نهبندان در وضعیت زرد (متوسط خطر)، شهرستان های بیرجند، طبس، زیرکوه و فردوس در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) و شهرستان های سرایان، سربیشه و قاینات در وضعیت نارنجی (پرخطر) هستند.
وی خاطرنشان کرد: از سرگیری فعالیت اصناف منوط به رعایت کامل پروتکل ها است که مردم هم در این حوزه وظیفه دارند تا اصناف فعالیت بهتری را داشته باشند.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه رعایت بهداشت مهم ترین کمک به اصناف و دیگر حوزه های صدمه دیده از کرونا است اظهار داشت: از آنجائیکه زمان زیادی از شیوع کرونا گذشته نباید عادی انگاری متاثر از خستگی به افزایش آمار منجر شود.
وی تصریح کرد: تنها راه در امان ماندن از ویروس کرونا، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله اجتماعی است.
مراسم شب قدر در فضای روباز برگزار شود
ملانوری اظهار داشت: با عنایت به دستورالعمل های ستاد ملی کرونا حداکثر زمان برگزاری مراسم شبهای قدر ۲ ساعت است و برگزارکنندگان توجه لازم را در این خصوص داشته باشند.
وی اضافه کرد: طبق دستورالعمل ها مراسم شبهای قدر باید در فضای روباز در سرتاسر استان حتی شهرهای زرد و با یک چهارم ظرفیت برگزار گردد.
استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: هرگونه تجمع با سلامت مردم سر و کار دارد پس باید حفظ سلامتی مردم در برگزاری مراسم شبهای قدر با فاصله گذاری اجتماعی در نظر گرفته شود.
وی اظهار داشت: اگر سلامت مردم لحاظ نشود از لحاظ شرعی هم مشکل خواهد داشت و برگزارکنندگان در نظر داشته باشند که پخش هرگونه اقلام خوراکی در مراسم ممنوع خواهد بود و نظارت کافی در این حوزه صورت گیرد.
ملانوری بر ضرورت نظارت بر مرز با عنایت به خطر ورود ویروس کرونای جهش یافته تصریح کرد و اضافه کرد: فرمانداران در این حوزه نظارت مستمر داشته باشند و مصوبات را با دقت اجرا کنند.
وی اظهار داشت: نظارت کلی بر مرزها برعهده فرمانداران مرزی گذاشته شده است و تمامی مدیران مستقر در مرز ملزم به رعایت پروتکل ها و محدودیت ها شده اند.
استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: اقدامات ما نباید اساس فعالیت مرزی را زیر سوال ببرد.
وی اظهار داشت: در حوزه اصناف هم همه اقدامات حمایتی باید اجرایی شود و در زمینه چک های برگشتی و مالیات اصناف مصوبات ستاد ملی بزودی ابلاغ خواهد گردید که باید با همکاری همه جانبه تسهیل در امور اصناف محقق شود.
۶ استان روند نزولی را شروع نکردند
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز (شنبه) بعد از جلسه ستاد ملی اظهار داشت: ویروس انگلیسی در ایران با سرعت بالا گسترش یافته است اما با همکاری مردم و بخصوص بازاریان آثار و شواهد خوبی داریم. در ۲۵ استان کشور وضعیت به ثبات رسیده گرچه هنوز میزان بیماری کم نیست اما روند افزایش یابنده متوقف شده است.
علیرضا رئیسی اضافه کرد: در ۱۵ استان روند نزولی کرونا شروع شده است و در ۱۰ استان حدودا به اوج بیماری رسیده ایم که انتظار داریم این هفته و هفته آِینده از ورودی بیمارستان ها کاسته شود و این استان ها روند نزولی را طی کنند.
وی بیان نمود: ۶ استان هنوز روند نزولی را شروع نکرده اند و باید مراقبت های بیشتری داشته باشند، گرچه برپایه شواهد به اوج بیماری نزدیک شده اند. زمانی که قله و اوج بیماری می رسد اگر پروتکل ها به خوبی رعایت شود یک هفته بعد سیر افزایش یابنده بیماری متوقف می شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: این ۶ استان که هنوز باید به شدت مراقبت و پروتکل ها را رعایت نمایند شامل تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است که در ایام آینده به اوج بیماری می رسند بعد شاهد روند نزولی در این استان ها خواهیم بود.