بیش از ۲۶ هزار دوز واكسن كرونا به هرمزگان تحویل گردید

به گزارش فست فود باز ایرنا- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از تحویل ۲۶ هزار و ۲۴۰ دوز واکسن کرونا به استان آگاهی داد و اظهار داشت: این میزان از شروع شروع واکسیناسیون کرونا تا حالا تحویل دانشگاه شده است.
دکتر فاطمه نوروزیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تا اختتام روز ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۹ هزار و ۹۷۹ دوز تزریق واکسن کرونا در هرمزگان برای گروه های هدف همچون نیروهای بهداشت و درمان، بیماران خاص، سالمندان و شماری از پاکبانان درگیر با زباله های عفونی انجام شده است.
وی با اعلان اینکه مقرر است یک محموله جدید واکسن کرونا به هرمزگان تحویل داده شود، اضافه کرد: واکسن هایی که تا به امروز به استان تخصیص داده شده از نوع آسترازنکا، اسپوتنیک وی، سینوفارم و بهارات است که خوشبختانه هیچکدام عارضه جدی در افراد تحت پوشش ایجاد نکرده است.
این مقام مسوول اظهار داشت: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بصورت مرتب در حال پیگیری و رایزنی با وزارت بهداشت برای تامین واکسن کرونا هستند که بعد از ورود به استان، بدون وقفه به گروه های هدف تزریق می شود.
نوروزیان روند شیوع ویروس کرونا در هرمزگان را صعودی اعلام نمود و اظهار داشت: در شبانه روز گذشته پنج مبتلای دیگر در استان جان خودرا از دست دادند و شمار فوتی ها در هرمزگان به یک هزا رو ۱۵۳ نفر رسید و ۱۱۴ مبتلای جدید نیز در مراکز درمانی استان بستری شدند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اشاره کرد: هم اکنون ۴۳۳ مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان تحت مراقبت قرار دارند که از مجموع بستری ها، ۷۰ نفر در بخش مراقبت های ویژه (آی. سی. یو) بستری هستند و حال ۱۸ نفر از آنها وخیم است.
دکتر نوروزیان اشاره کرد: بااینکه واکسیناسیون کرونا در هرمزگان در حال انجام می باشد، اما مردم باید بدانند که هنوز هیچ کدام از واکسن های تولید شده، تاثیر صد درصدی نداشته و از همین رو رعایت پروتکل های بهداشتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردارست.
وی با اعلان اینکه انجام واکسیناسیون به مفهوم مصونیت همیشگی در مقابل کرونا نیست، اظهار داشت: طبق پژوهش های صورت گرفته، با گذشت زمان میزان آنتی بادی در اشخاص واکسینه کاهش یافته و در نتیجه سطح ایمنی در مقابل ویروس نیز افت می کند و در نتیجه شخصی که واکسینه شده، در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی، ممکنست باردیگر به این ویروس مبتلا شود.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تاکید بر رعایت هر چه بیشتر پروتکل های بهداشتی از طرف همه مردم، افزود: تنها در شرایطی می توانیم از شیوع هر چه بیشتر کرونا و تداوم روند صعودی آن پیشگیری نماییم که همه ما خودمان را ملزم به رعایت این شیوه نامه ها خصوصاً زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی بدانیم.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، واکسیناسیون کرونا در کشورهایی که تزریق واکسن به شهروندان خودرا به سرعت انجام داده، موثر بوده است، بطوریکه انگلستان با سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون کرونا توانسته آمار مرگ بالای هزار نفر را به ۴ نفر در روز کم کند.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا حالا حدود ۱۴۶ میلیون نفر را در دنیا بطور قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر شده، نگرانی های جدیدی را در جهان ایجاد کرده است.

منبع: