بازرگانان هندی مبتلا به ویروس جهش یافته در قم قرنطینه شدند

به گزارش فست فود باز رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام نمود: در پی سفر ۱۱ سوداگر هندی به قم و شناسایی سه مورد ویروس جهش یافته هندی در بین آنان، پروتکل قرنطینه درباب این افراد در محل هتل اجرا شد.
به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، در پی اعلام وزیر بهداشت در خصوص شناسایی سه مورد تایید شده موتاسیون هندی کرونا در قم، محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به آخرین وضعیت ویروس جهش یافته هندی در این استان اظهار داشت: همشهریان بدانند که رهگیری ها همچنان در حال انجام می باشد و از مردم تقاضامندیم، دستورهای بهداشتی را رعایت و استفاده از ماسک و حضور پیدا نکردن در تجمع ها را فراموش نکنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی قم در گفت و گویی گفت: بیش از ۲ هفته قبل ۱۱ تَن تاجر از هند وارد قم شده بودند که در هتل محل سکونت بلافاصله شناسایی و با توجه دستورالعمل وزارت بهداشت آزمایش بر روی آنها انجام شد.
وی افزود: نتیجه آزمایش کرونای سه تَن از آنها مثبت شده و جهت بررسی نوع جهش یافته هندی به انستیتو پاسپور تهران ارسال شد.
قدیر اشاره کرد: قرنطینه این افراد از همان ابتدا انجام و عملیات رهگیری صورت گرفت که در این خصوص ۳۰۰ تَن که با این مسافران در ارتباط بودند، مورد رهگیری و آزمایش قرار گرفتند.
رئیس علوم پزشکی قم تصریح کرد: این ۳۰۰ تَن که رهگیری صورت گرفته، آزمایش کرونای معمولی پنج تَن مثبت اعلام گردید که ارتباط های آنها نیز در حال بررسی است.
وی اشاره کرد: در طول این مدت کاملا در هتل قرنطینه بوده و عصر چهارشنبه جواب مثبت بودن ویروس هندی جهش یافته آنها مشخص شده و مستقیما به وزیر بهداشت اعلام و سپس استان در جریان قرار گرفت.
قم که از هجدهم فروردین ماه در وضعیت قرمز کرونائی قرار گرفته بود، از چهاردهم اردیبهشت ماه وارد شرایط نارنجی شد.
ویروس کرونا سبب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
شهروندان قمی برای طرح هر گونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به آدرس webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به آدرس اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ایرانیان می توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به آدرس اینترنتی https: //salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت نمایند./

منبع: