تزریق واكسن ایرانی به داوطلبان مازندرانی ۲۱ اردیبهشت آغاز می شود

به گزارش فست فود باز معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام نمود که تزریق واکسن کرونای ایرانی – کوبایی به داوطلبانی که در شهرستان های زیرمجموعه این دانشگاه ثبت نام کرده اند از روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت آغاز می شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، دکتر قاسم اویس روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت که کار ثبت نام از داوطلبان برای انجام کارآزمایی بالینی مرحله سوم این واکسن در مازندران ادامه دارد و تابحال یکهزار و ۲۰۰ نفر در شهرستان های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران ثبت نامشان را نهایی کرده اند.
وی با بیان این که سهمیه دانشگاه علوم پزشکی مازندران سه هزار داوطلب است، افزود که شهروندان ساکن شهرستان های ساری، قائمشهر، میاندرود و جویبار بعنوان زیرمجموعه این دانشگاه می توانند جهت شرکت در کارآزمایی واکسن ایرانی – کوبایی داوطلب شوند.
مازندران ۲ دانشگاه علوم پزشکی دارد. دانشگاه علوم پزشکی بابل مستقل از دانشگاه علوم پزشکی مازندران فعالیت دارد و کارآزمایی بالینی بر روی شهروندان داوطلب بابلی را نجام می دهد. این دانشگاه هم سه هزار سهمیه دارد.
معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران خواهان مشارکت شهروندان حائز شرایط شهرستان های چهارگانه در کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی – کوبایی شد و اظهار داشت: داوطلبان برای ثبت نام به سامانه اینترنتی به آدرس https: //www.pasteurcovac.ir رجوع کنند.
وی اضافه کرد: شهروندان ۱۸ تا ۸۰ ساله ای که ساکن شهرستان های ساری، قائمشهر، میاندرود و جویبار باشند، در صورت برخورداری از سلامت عمومی و نداشتن بیماری های زمینه می توانند در این کارآزمایی شرکت نمایند.
امنیت بالای واکسن ایرانی – کوبایی
دکتر اویس به شرکت کنندگان در کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی – کوبایی انیستیتو پاستور ایران نستب به امنیت بالای این واکسن اطمینان خاطر داد و اظهار داشت: از آن جایی که این واکسن از امنیت بالایی برخوردار می باشد و تجربه ساخت واکسن مشترک ایران و کوبا در هپاتیت هم وجود دارد، تابحال بیشتر مدیران مراکز بهداشتی و درمانی استان جهت شرکت در کارآزمایی ثبت نام کرده اند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان این که خودش و ۲ فرزندش هم جهت شرکت در کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی – کوبایی داوطلب شده اند، اضافه کرد: افرادی که در کارآزمایی شرکت می کنند، در اولویت دریافت دز کامل واکسن کرونا قرار خواهند گرفت.
وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی مازندران علاوه بر این که هزینه ایاب و ذهاب داوطلبان را تا مبلغ ۱۵۰ هزار تومان پرداخت می کند، از هر داوطلب سه بار آزمایش مختلف مجانی گرفته و جواب آزمایشات را تحویل آنان خواهد داد.

واکسن ایرانی – کوبایی که الان در مرحله کارآزمایی بالینی قرار دارد، واکسنی نوترکیب با نام کنژوگه است که توسط انستیتو فینلای کوبا و با مشارکت انستیتو پاستور ایران ساخته شده است. این واکسن بعد از گذراندن موفق فاز یک و دو، وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شده و تا بعد از تایید نهایی در انستیتو پاستور ایران هم تولید و واکسیناسیون عمومی با آن آغاز شود.
مرحل سوم کارآزمایی این واکسن مشترک ایران و کوبا در هشت دانشگاه علوم پزشکی کشور همچون مازندران و بابل انجام می شود.
این واکسن بر پایه دانش ساخت واکسن کزاز طراحی و ساخته شده و از نظر ایجاد لختگی و عوارض جانبی بسیار ایمن و دارای عوارض کمتری است.
مرگ تایید شده بر اثر واکسن در مازندران رخ نداد
معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران همینطور با بیان اینکه همه واکسن های کرونای تولیدی دنیا در شرایط اضطرار از سازمان بهداشت جهانی تاییدیه گرفتند، عنوان کرد: هر یک از این واکسن ها دارای عواض است و این عوارض به نسبت های مختلف ازجمله جمعیت، داشتن بیماری های مختلف زمینه ای در آن جمعیت متفاوت می باشد.
وی با بیان این که تا کنون ۱۱۰ هزار نفر از گروهای های هدف تعیین شده از جانب وزارت بهداشت همچون کادر درمان دولتی و بخش خصوصی، سالمندان و جانبازان مازندران واکسن کرونا دریافت نمودند، اظهار داشت: چهار نفر از این تعداد بعد از دریافت واکسن فوت شدند که با بررسی های صورت گرفته هیچ ارتباط منطقی بین علل مرگ این افراد با عوارض واکسن کرونا به دست نیامده است.
اویس اضافه کرد: همان طوری که خیلی از افراد دارای بیماری خاص همچون سرطان برای ادامه حیات خود عکسبرداری هایی انجام می دهند یا داروهایی می خورند که دارای عوارض جدی است، واکسن کرونا هم عوارضی دارد، اما طبق بررسی های صورت گرفته بیشترین عوارض واکسن کرونا ایرانی – کوبایی تب و لرز بوده که امری طبیعی در همه واکسن ها به حساب می آید.
بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل الان ۷۹۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۹۴ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.

منبع: