معاون وزیر بهداشت: ظرفیت تولید ۱۹۷ میلیون دوز واكسن كرونا در كشور بوجود آمده است

ایرنا- معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: ظرفیت تولید ۱۹۷ میلیون دوز واکسن کرونا تا فروردین سال آینده در کشور بوجود آمده است.
محمدرضا شانه ساز روز سه شنبه در مراسم رونمایی از نخستین محصول ساخته شده واکسن کووایران برکت (۳۰۰ هزار دوز واکسن) در فاز یک کارخانه تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در محل شهرک دارویی برکت در البرز اضافه کرد: از روزهای اول شیوع کرونا، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، در کنار بسیج و بدنه دولت به کمک وزارت بهداشت آمدند که نتیجه آنرا امروز در تولید واکسن می بینیم.
وی افزود: در شرایطی که بیشتر از ۱۰۰ سال بود که در کشور واکسن سازی و در عمل توفیقی در این بخش نداشتیم، کرونا در کنار تمام مشکلاتی که برای کشور و مردم ایجاد کرد، در یک شرایط نابرابر و تحریم توانستیم خودمان را به جمع چهار تا پنج کشور برتر دنیا برسانیم.
رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: به این منظور تا فروردین سال آینده در کف تولید تنها توسط پنج شرکت در کشور برآوردمان این است که ظرفیت تولید ۱۹۷ میلیون دوز واکسن کرونا را در کشور ایجاد نماییم که موفقیت بسیار بزرگ و در واقع میتوان اظهار داشت که معجزه گونه است.

وی افزود: همینطور در کنار واکسن امروز می توانیم صادر کننده تمام اقلام در رابطه با ویروس کرونا باشیم که این موفقیت با تاکید بر توان خودمان به دست آمده است.
معاون وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه ۱۶ برنامه توسط ۱۲ شرکت در کشور در زمینه واکسن در حال اجرا می باشد تصریح کرد: بزودی در زمینه تولید واکسن در دنیا جزء کشورهای برتر خواهیم شد.
شانه ساز در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به این که رشد امروز ۸۸ درصد بازار دارویی کشور در اختیار تولیدات داخلی است اضافه کرد: در سال ۹۷ یک چهارم بازار ما در اختیار واردات و ۷۵ درصد در اختیار تولید بود که امروز این رقم در زمینه تولیدات داخلی به ۸۸ درصد و واردات به ۱۲ درصد رسیده است.
وی افزود: همینطور از ۹۷ نسبت به سال ۹۲ حدود ۲۱ درصد کاهش واردات در بخش دارویی داشته ایم که حدود ۲۹ درصد ارزبری را در این بخش موفق شدیم که کاهش دهیم.

فاز اول تولید واکسن کووایران برکت امروز به صورت رسمی شروع شد و تا تیر ماه سال جاری حدود ۱۰ میلیون دوز از این واکسن عرضه می شود.